Işlemci ısınınca frekans düşmesi

Boremir

Zeptopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,
Bilgisayarımda oyun oynadığım esnada belli zaman aralıkları ile FPS dropu yiyorum. Bunu araştırdığımda işlemcinin kendisini koruması için frekansını düşürdüğünü gördüm. Bunun bir çözümü var mıdır? Bilgisayara zarar vermeyecek şekilde. Örnek vermem gerekirse Chivalry oyununda ana menüde bile 100FPS'den bir anda 5 FPS'ye düşüryor. Detaylı inceleme yaptığımda frekans 3.8 ile çalışırken sıcaklık 90'ı görüyor ve bir anda frekansı 0.40'a çekiyor bilgisayar. Bunun bir zararı olur mu? Aynı durumu CS:GO'da çok daha nadir yaşıyorum. Çözümü nedir?

Tamamdır. Kaliteli bir macun alıp macununu değiştirmeniz ve temizliğiniz yapmanız gerekmekte.

Bilgisayarın içini açmak için laptop modelinizi YouTube üzerinde "teardown" veya "macun yenileme" "cleaning" gibi başlıklarla aratırsanız karşınıza nasıl söküp toplayabileceğiniz çıkacaktır.

Temizliğini videodaki şekilde yapabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Macun olarak önerim budur.
Teşekkür ederim :)

Merhaba,
Bilgisayarım hakkında bilgi vereyim. Lenovo IdeaPad 5. laptop yani :). İşlemci: i5 1135G7.
İlk başlarda olmuyordu bilgisayarı alalı yaklaşık 2. yılım. İlk 6 aydan sonra garantiye gönderdim bu problemden kaynaklı içini değiştirip yolladılar fakat belli bir zaman sonra tekrarladı.

Merhaba,
Bu ayarı kapatmam işlemcinin ısınmasına engel olacak mı yani şu an hızı sabitledim 2.1'e ısınmıyor ama drop yine oluyor.

Merhaba,
Bahsettiğiniz undervolt ayarını nasıl yapacağım kalıcı çözüm olur mu?

BIOS'tan CPB kapattığında işlemci sıcaklığın nereden baksan 15-20 derece daha soğuk çalışıyor. Bu bahsettiğim ayar kapalı olduğu zaman işlemcinin temel frekansının üzerine çıkmamasını sağlıyor. Ve az Volt'la çalıştığı için çok daha soğuk çalışıyor.

Geri
Yukarı