Çözüldü Intel işlemcilerde K ile KF farkı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ahmedd12391

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şimdi diyorlar, düzüne göre K olması sadece OC yapılabilir demek. KF de dahili ekran kartı olmaması. Tek fark bu mu. Ama ben 10600K hızına baktığımda 4.1, 10600'de ise 3.3 GHz hız var. Tekli işlemci gücünde 10600 137, 10600K 141, 10600KF de ise 144. bu fark neden oluşuyor? Kafam karıştı. Birebir aynıysalar neden farklılıklar var? Hangisi daha fazla FPS verir oyunlarda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
K olan ve olmayan işlemci arasında temel fark, çarpan kilidinin açık olup olmamasıdır. K ibareli işlemcilerde çarpan kilidi açıktır. Bu sayede işlemcinize hızaşırtma yapabilirsiniz. Ancak fark sadece O.C. değil. Bir kere K ve KF işlemciler, düz olanlarına göre silikon kalitesi bakımından daha iyidir. Bu sayede hem temel frekansları hem de O.C. kabiliyetleri yüksektir.

Normal bir oyuncuysanız, düz modeli alabilirsiniz (ki Ryzen serisine de bakabilirsiniz). Eğer Z serisi bir anakart ve iyi bir soğutma da alacaksanız, K ya da KF serisi işlemci alabilirsiniz.

FPS hakkında kesin konuşmak için, ekran kartınızı da belirtin.
K olan ve olmayan işlemci arasında temel fark, çarpan kilidinin açık olup olmamasıdır. K ibareli işlemcilerde çarpan kilidi açıktır. Bu sayede işlemcinize hızaşırtma yapabilirsiniz. Ancak fark sadece O.C. değil. Bir kere K ve KF işlemciler, düz olanlarına göre silikon kalitesi bakımından daha iyidir. Bu sayede hem temel frekansları hem de O.C. kabiliyetleri yüksektir.

Normal bir oyuncuysanız, düz modeli alabilirsiniz (ki Ryzen serisine de bakabilirsiniz). Eğer Z serisi bir anakart ve iyi bir soğutma da alacaksanız, K ya da KF serisi işlemci alabilirsiniz.

Çözüm
K olan ve olmayan işlemci arasında temel fark, çarpan kilidinin açık olup olmamasıdır. K ibareli işlemcilerde çarpan kilidi açıktır. Bu sayede işlemcinize hızaşırtma yapabilirsiniz. Ancak fark sadece O.C. Değil. Bir kere k ve KF işlemciler, düz olanlarına göre silikon kalitesi bakımından daha iyidir. Bu sayede hem temel frekansları hem de O.C. Kabiliyetleri yüksektir.

Normal bir oyuncuysanız, düz modeli alabilirsiniz (ki Ryzen serisine de bakabilirsiniz). Eğer Z serisi bir anakart ve iyi bir soğutma da alacaksanız, k ya da KF serisi işlemci alabilirsiniz.

Benim oynayacağım oyun tek çekirdek kullanıyor ona göre sistem diziyorum. 3'ü arasında FPS farkı olur mu? Yoksa 3'de aynı FPS mi verir?

Sadece tek oyun mu oynayacaksın? Neyse konuyu değiştirmeyeyim.

3’ü arasında FPS farkı olabilir silikon kalitesine, diğer parçaların uyumuna vs. Bağlı olarak FPS küçük farklar ile oynayacaktır.

10600K için düzgün bir fiyat göremedim. Tek çekirdek isteyen bir oyunda FPS farkı olabilir lakin anakartı ve soğutucuyu da kaliteli alabilecekseniz, k serisi bir işlemci alın.

Ama OC yapmayacağım ki ( en azından garanti bitene kadar) ondan Z serisi almayı düşünmedim işlemci soğutucuda 350 TL'lik soğutucu alacağım. Ekran kartı RTX 2060. aralarında 300 TL fark var dedim FPS farkı olursa iyisini alayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bir de KF'deki F harfi dahili grafik birimi olmadığını ifade eder.

Konuyu hortlatıyorum fakat
Intel Core i5 11600K ve
Intel Core i5 11600KF aynı fiyat şu an. Birinde ekstradan dahili grafik var ve bu Counter-Strike g. O. Bile oynatabiliyor. Avantajı dezavantajı mı var? Nedeni nedir?

Aslında ilk mesajlarda yazmışlar oradan okursanız K işlemcilerde dahili grafik olması sebebi ile işlemci performansını olumsuz etkilediği yazılmış. Yani amaç harici ekran kartı kullanmak ise F kodlu performans daha iyi işlemcilere gitmek, ancak oyun dışı sadece dahili grafik kullanımı ön planda olacak ya da harici ekran kartı kullanılmayacak ise K serisi işlemcilere yönelmek mantıklı olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı