Rehber Intel işlemcilerde Undervolt işlemi

Öncelikle merhabalar iyi forumlar dilerim herkese.

Bugün sizlerle birlikte Intel işlemciye sahipseniz ve ısınmasından şikayetçi iseniz Undervolt işleminin nasıl yapıldığını göstereceğim. Tüm sorumluluk size aittir bunu baştan söyleyeyim ancak korkmanıza gerek yok çünkü voltaj düşüreceğimizden parça yakma ihtimali sıfıra yakın. Bu işlemde herkesin işlemcisi farklı sonuçlar verebilir isterseniz voltajı daha da düşürerek daha da az ısınmasını sağlayabilirsiniz ancak stabilite sorunlarına sebep olabilir deneyerek gidebilirsiniz en dip değeri bulmak için. Ben hata verme olasılığı oldukça düşük ve stabil bir değerle test edeceğim. Her işlemci için aynı değer stabil olmayabilir. Deneye deneye giderseniz stabil sonucu elde edersiniz ek olarak.

İşlemcim: i3 9100F.

İlk olarak attığım linkten Intel Extreme Tuning Utility indirmeniz gerekiyor.

Download Now'a tıkladıktan sonra karşınıza bu kısım çıkacak;

w.PNG

Hiç korkmadan Softpedia Secure Download'a tıklayın ve açılan sekmede bu kısıma tıklayın;

a.PNG

Bu işlemi tamamladıktan sonra indirmeye başlayacaksınız.

Soranlar olacaktır "niye Intel'in kendi sitesinden indirmiyoruz?" Çünkü Undervolt işlemi için eski sürümlere ihtiyacımız var yeni sürümlerde K ibareli bir işlemciniz yoksa hiçbir şekilde Undervolt yapamazsınız.

Bu kısmı tamamladıktan sonra uygulamayı kurup giriyoruz.

Uygulamayı ilk girdiğiniz zaman karşınıza bu sekme çıkacak;

a.PNG

Ancak bizim burada işimiz yok girmemiz gereken yer sol kısımda bulunan "Advanced Tuning" yazan kısım.

d.PNG

İlk girdiğiniz zaman sizin karşınıza kabul etmeniz gereken bir bölüm çıkacak siz korkmadan bunu kabul edin eğer etmezseniz bu bölüme giremeyiz ve Undervolt işlemini de gerçekleştiremeyiz.

Bu bölüme girdikten sonra üst kısımda "Core Voltage Offset" yazan kısım var.

q.PNG

Buradaki kısımda "0,000 V" yazan bölüme tıklayıp yukarı doğru çıktıktan sonra "-0,100 V'u" seçiyoruz.

Ekran Görüntüsü (14).png

Buna tıkladıktan sonra alt kısımdaki "Apply" Düğmesine basıyoruz.

g.PNG

Bu bölümü de halletiğimize göre işlemimiz bitmiş demek olacaktır. Eğer daha da voltaj düşürmek isterseniz 135 - 125V aralığını deneyebilirsiniz ama ben zorlamak istemediğim 100V'u makul gördüm.

Stabil olup olmadığını test etmek istiyorsanız yine bu indirdiğimiz bu uygulamadan Stress Test'e girip istediğiniz uzunlukta testi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da kendi kullandığınız CPU Stress Test uygulamalarında test edebilirsiniz.

Yaklaşık olarak bu U.V işleminden sonra 5 derecelik bir düşüş gördüm. Performans kaybı yaşamadan tabii ki. Güç tüketiminde de bir miktar düşüş yaşandı.

Benden bu kadar umarım sıcaklık sorunu yaşayan kullanıcılara yardımda bulanabilirim. Sorularınız varsa bekliyorum. :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı