Intel, Kuantum Çip Üretiminde Önemli Başarılar Elde Etti

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Intel-Kuantum-Cip-Uretiminde-Onemli-Basarilar-Elde-Etti.jpg

Intel’de Kuantum Donanımı direktörü olan James Clarke, şirketin hazır transistör üretim teknolojilerini kullanarak silikon spin kübit üretiminde önemli ilerlemeler kaydettiğini bildirdi. Bildiğiniz gibi Intel, AMD ve NVIDIA gibi şirketlerin aksine yarı iletken üretimi de yapıyor. Kendi yongaları bir kenara, Intel Foundry hizmeti aracılığıyla farklı şirketlerle de işbirliği içinde. Yaşanan yeni gelişmeler ise Intel’in yarı iletken […]

Devamı: Intel, Kuantum Çip Üretiminde Önemli Başarılar Elde Etti
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Kuantum işlemciyi kastetmedim piyasadaki işlemci ve anakart fiyatlarından bahsediyorum.

INTEL-13TH-GEN-CORE-RAPTOR-LAKE-PRESENTATION-specs.jpg

Fiyatlar uygun zaten. Bizim ülkemizde pahalı. 13900K $589.

ABD'de araştırdığım kadarıyla en düşük "asgari" ücret $1200. Asgari ücretli çalışan sayısı az da tabi. Yine de asgari ücretle çalışan bir kişi rahatlıkla alabilir.

Bize gelince kur farkı, kar, vergi vs derken fiyatlar uçuyor.

Eki Görüntüle 1538639

Fiyatlar uygun zaten. Bizim ülkemizde pahalı. 13900K $589.

ABD'de araştırdığım kadarıyla en düşük "asgari" ücret $1200. Asgari ücretli çalışan sayısı az da tabi. Yine de asgari ücretle çalışan bir kişi rahatlıkla alabilir.

Bize gelince kur farkı, kar, vergi vs derken fiyatlar uçuyor.
Fiyatlar uygun falan değil, ABD'ye ek olarak gelen vergi ise gümrüğe gelene kadar olan ulaşım artı onun vergisi vergi olarak da fark yok bilgisayar parçalarında. Böyle bir şey biliyormuş gibi yazıp yanıltmayın insanları. Örnek olarak 1, 2, 3 ve 4. En az 50 dolar artmış ki o yıllarda K serisi aşırı aranan bir durum değildi ve i9 olmadığı için bu işlemciler aslında i7-i9 aralığında. Böyle bakınca da anakart haricinde 150 dolar artmış işlemciler. Amerika'da bu denli enflasyon var mı bilemiyorum. TL olarak ise evet 1000 TL'ye i7 alabildiğimiz bir dönemdi tartışmak istemiyorum.

Fiyatlar uygun falan değil, ABD'ye ek olarak gelen vergi ise gümrüğe gelene kadar olan ulaşım artı onun vergisi vergi olarak da fark yok bilgisayar parçalarında. Böyle bir şey biliyormuş gibi yazıp yanıltmayın insanları. Örnek olarak 1, 2, 3 ve 4. En az 50 dolar artmış ki o yıllarda K serisi aşırı aranan bir durum değildi ve i9 olmadığı için bu işlemciler aslında i7-i9 aralığında. Böyle bakınca da anakart haricinde 150 dolar artmış işlemciler. Amerika'da bu denli enflasyon var mı bilemiyorum. TL olarak ise evet 1000 TL'ye i7 alabildiğimiz bir dönemdi tartışmak istemiyorum.

2014'de üretilen işlemci ile, şimdilik işlemcinin teknolojisi, maliyeti aynı mı hocam? Bunun AR-GE var, üretimi var, malzeme temini var ve daha sayamadığım bir çok şey var.

O zaman senin deyişinle 2014'teki 50K'ya aldığımız arabayı niye şimdi yeni çıkan "aynı" modeli 50K'ya alamıyoruz ile aynı şey. 2014'teki ile 2022'deki üretim, maliyet aynı olabilir mi?

2014'de üretilen işlemci ile, şimdilik işlemcinin teknolojisi, maliyeti aynı mı hocam? Bunun AR-GE var, üretimi var, malzeme temini var ve daha sayamadığım bir çok şey var.

O zaman senin deyişinle 2014'teki 50K'ya aldığımız arabayı niye şimdi yeni çıkan "aynı" modeli 50K'ya alamıyoruz ile aynı şey. 2014'teki ile 2022'deki üretim, maliyet aynı olabilir mi?
Mikroişlemcilerde alakası yok bu durumun, aksine olan bilgi birikiminden dolayı düşüş var. O zamanların i7'si Pentium 3 için fiyatlar bunlar. Sanırım 667 Mhz karşılık olarak geliyor ki o da 600 dolar civarı ki 90-2000'lerin doları şu ankinden daha değerli. Kullanılan malzeme silikondan başka bir şey değil, pinlerde çok az altın kaplama var sadece bir kaç on dolardan fazla değil maliyet yani.

Araba durumu konu ile bağımsız, vergiler bu noktada giriyor işte. Bilgisayarda olduğu gibi avantaj sunmuyor ülkemi, benim kastettiğim şey bu değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı