Intel neden AMD'yi artık geçemiyor?

Aralarında 4 sene fark olmasının benim için önemi yok. Verdiği performans bile günümüzün en güncel Intel Core i5 veya i3 işlemcileriyle eşit. :) zamanın ise 4. nesil Intel Core i7 serisiyle yarışabiliyor.

Tamamda performans olarak 4790k geçemiyor ki? Neyi savunduğunu anlamadım açıkçası. i7 4. nesil işlemciler özellikle k ibareli olanlar öyle kolay kolay ölmezler. 1-2 sene daha giderleri var. 5 Ghz kadar OC yapıldığında 2080 Ti bile besleyebilen bir işlemci. Zorlanır ama gücünü burdan anlayabilirsin.

Tamamda performans olarak 4790k geçemiyor ki? Neyi savunduğunu anlamadım açıkçası. i7 4. nesil işlemciler özellikle k ibareli olanlar öyle kolay kolay ölmezler. 1-2 sene daha giderleri var. OC yapıldığın 2080 Ti bile besleyebilen bir işlemci.
Valla çoklu çekirdekte Intel Core i7 4790K'yı geçmeyi başardı. Üstelik işlemci 3.6 ila 3.7 GHz'de çalışmasına rağmen. Anakartım A320 olduğundan overclock edemiyorum ancak edebilseydim, muhtemelen tek çekirdekte de geçerdi. :D Mavi olan benim işlemcimin skoru oluyor. Sanırım elimdeki AMD Ryzen 5 2400G, en iyi partilerden biri. Şansıma en iyi performans veren 2400G rastladı belkide. Kimbilir.
1617209161093.png

Son düzenleme:
Bence bunun sebebi İntel'in sıfırdan mühendislik ve fabrika olayı. Yani nasıl anlatsam bilemiyorum biraz uğraşayım.

Şimdi biliyorsunuzdur İntel kendi işlemcilerini kendi üretir ve kendi fabrikalarında üretir. AMD ise işlemcilerini üretir fakat TSMC yardım eder ve işlemcileri TSMC üretir. TSMC ise küçük bir firma değil hatta yanlış bilmiyorsam bu 7nm olayı bile TSMC sayesinde oluyor. İntel ise hiç bir firmanın yardımı olmadan işlemci tasarlayıp üretiyor ve bu konuda zorluklar çekiyor belki yeni teknolojiler için 3 yıl hiç durmadan çalışması lazım ama her sene işlemci çıkarmak zorunda olduğu için eskimiş mimariyi güncellemeye çalışıyor. Bugün 1980 bir model arabayı ne kadar günümüz teknolojisine uyarlamaya çalışırsanız çalışın bir yere kadar yapılır bu da onun gibi bir şey.

Kısaca, bence İntel mimari konusunda sorun yaşıyor ve bunu düzeltmek için çabalıyor ama aynı zamanda her sene işlemci çıkarmak zorunda olduğu için eski işlemcileri güncelleyip piyasaya sürüyor ama artık eski olduklarından rakiplerine yetişemiyor. Teorim böyle.

CineBench R15 Testi:

Çoklu Çekirdek:
1617209926988.png

Tek Çekirdek:
1617210298254.png

Bence bunun sebebi İntel'in sıfırdan mühendislik ve fabrika olayı. Yani nasıl anlatsam bilemiyorum biraz uğraşayım.

Şimdi biliyorsunuzdur İntel kendi işlemcilerini kendi üretir ve kendi fabrikalarında üretir. AMD ise işlemcilerini üretir fakat TSMC yardım eder ve işlemcileri TSMC üretir. TSMC ise küçük bir firma değil hatta yanlış bilmiyorsam bu 7nm olayı bile TSMC sayesinde oluyor. İntel ise hiç bir firmanın yardımı olmadan işlemci tasarlayıp üretiyor ve bu konuda zorluklar çekiyor belki yeni teknolojiler için 3 yıl hiç durmadan çalışması lazım ama her sene işlemci çıkarmak zorunda olduğu için eskimiş mimariyi güncellemeye çalışıyor. Bugün 1980 bir model arabayı ne kadar günümüz teknolojisine uyarlamaya çalışırsanız çalışın bir yere kadar yapılır bu da onun gibi bir şey.

Kısaca, bence İntel mimari konusunda sorun yaşıyor ve bunu düzeltmek için çabalıyor ama aynı zamanda her sene işlemci çıkarmak zorunda olduğu için eski işlemcileri güncelleyip piyasaya sürüyor ama artık eski olduklarından rakiplerine yetişemiyor. Teorim böyle.
Mantıklı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı