Intel Optane SSD'nin durumu nasıl?

Bütçe
420TL

Efe Kaya

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
1Tb 64Mb WD Blue + 16Gb Intel Optane
Arkadaşlar sistemimde halihazırda Intel Optane bulunmakta. CrystalDiskMark değerlerini buraya bırakıyorum sizce SSD almama gerek var mı?
256 GB alıp içine 3-4 oyun kurmayı düşünüyorum, Windows'u HDD'de tutacağım hala hızlı çalışıyor fakat oyunlar çok geç açılıyor.

Screenshot_1.png

Almayı düşündüğüm SSD Micron 1300. Linki aşağıda.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    25 KB · Görüntüleme: 5
Arkadaşlar sistemimde halihazırda Intel Optane bulunmakta. CrystalDiskMark değerlerini buraya bırakıyorum sizce SSD almama gerek var mı?
256 GB alıp içine 3-4 oyun kurmayı düşünüyorum, Windows'u HDD'de tutacağım hala hızlı çalışıyor fakat oyunlar çok geç açılıyor.

Eki Görüntüle 1840277

Almayı düşündüğüm SSD Micron 1300. linki aşağıda.

Anakartınızda M.2 desteği var mı?

Onu söküp başka bir şey takabiliriz hocam çünkü SATA SSD'ler yetersiz.

Hocam HDD'yi kullanmaya devam edeyim diyorum çünkü Windows kısmında tatmin edici performansı var sadece oyunlarda yetersiz kalıyor. Ben oyunlar için SATA SSD alayım diyorum en azından oyunlar için performans farkı olur mu diye?

Hocam HDD'yi kullanmaya devam edeyim diyorum çünkü Windows kısmında tatmin edici performansı var sadece oyunlarda yetersiz kalıyor. Ben oyunlar için SATA SSD alayım diyorum en azından oyunlar için performans farkı olur mu diye?

M.2 SSD takmadığınız sürece ahım şahım bir fark alamazsınız 10 saniyede giriyorsanız 8.3 saniye olur yani değmez.

Çünkü 500 okuma 200 yazma hızınız var 530/500 olması lazım Micron'unda.

Ama M.2'ye geçerseniz 3500/2000 okuma yazma hızında farkı görürsünüz 10 saniyede giren oyuna 3-4 saniyede girmeye başlarsınız.

M.2 SSD takmadığınız sürece ahım şahım bir fark alamazsınız 10 saniyede giriyorsanız 8.3 saniye olur yani değmez.

Çünkü 500 okuma 200 yazma hızınız var 530/500 olması lazım Micron'unda.

Ama M.2'ye geçerseniz 3500/2000 okuma yazma hızında farkı görürsünüz 10 saniyede giren oyuna 3-4 saniyede girmeye başlarsınız.

Hocam şöyle M.2 SSD alırsam HDD ve Optane boşa çıkacak o yüzden bir endişem var. Düşüneceğim.

Hocam şöyle M.2 SSD alırsam HDD ve Optane boşa çıkacak o yüzden bir endişem var. Düşüneceğim.

HDD boşa çıkmaz Optane boşa çıkar bir sorun olmaz 1 TB ya da 500GB M.2 alırsanız dediğim gibi performans artışı görürsünüz SATA SSD'nin HDD'en cok bir farkı yoktur.

Ama deseydinizki M.2 SSD'm var 256 GB yanına oyun için hddmi ssdmi alayım o zaman SATA SSD alabilirdiniz GTA Online gibi oyunları 256 GB'lık yere sığdırırsınız ya da Valorant CS'yi geri kalan story oyunlarınıda yeni SATA SSD'nize koyarsanız iş yapar derdim ama M.2 slotunda gereksiz bir SSD varken orayı doldurmak daha mantıklı olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı