Intel Q8400 ve GTX 750 Ti sistemde işlemci çok ısınıyor

PingMaster

Kilopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi işlemcim aşırı ısınıyor. Boşta veya YouTube Zoom gibi programlarda 70 dereceyi aşıyor, GTA 5'de ise 90 dereceyi geçiyor.
Ekran kartım GTX 750 Ti.
İşlemcim Intel Q8400.
PSU 550W Bronze.
RAM 8 GB DDR2.

Bilgisayarımda önceden GTS 250 takılıydı ve CS gibi oyunları rahatlıkla oynayabiliyordum, ama son birkaç senedir her oyunda düşük FPS alıyorum. Acaba bunun sebebi bu işlemcim midir?(termal macun vs. değişimini yıllardır yapmıyorum)termal macun değişimi + yeni bir fan ile bu sorunlarım ortadan kalkabilir mi?
İnternette okuduğum kadarıyla bu işlemcinin aşırı bir darboğaz yapmaması gerekiyor ama maalesef yapıyor gibi. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Son olarak acaba işlemci bu sıcaklıkta bozulmuş mudur? Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi işlemcim aşırı ısınıyor. Boşta veya YouTube Zoom gibi programlarda 70 dereceyi aşıyor, GTA 5'de ise 90 dereceyi geçiyor.
Ekran kartım GTX 750 Ti.
İşlemcim Intel Q8400.
PSU 550W Bronze.
RAM 8 GB DDR2.

Bilgisayarımda önceden GTS 250 takılıydı ve CS gibi oyunları rahatlıkla oynayabiliyordum, ama son birkaç senedir her oyunda düşük FPS alıyorum. Acaba bunun sebebi bu işlemcim midir?(termal macun vs. değişimini yıllardır yapmıyorum)termal macun değişimi + yeni bir fan ile bu sorunlarım ortadan kalkabilir mi?
İnternette okuduğum kadarıyla bu işlemcinin aşırı bir darboğaz yapmaması gerekiyor ama maalesef yapıyor gibi. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Son olarak acaba işlemci bu sıcaklıkta bozulmuş mudur? Şimdiden teşekkürler...

Hocam termal macun değişimi ve bir soğutucu ile sorununuz çözülebilir çözemezseniz undervolt yaparsınız.

Termal macun değişimi sıcaklıkları azaltır hala sıcaklıklar yüksekse bir CPU soğutucu alabilirsin darboğaz yapmasıyla ısınmasın çok bir ilgisi yok ve PC çalışıyorsa işlemciye bir şey olmamıştır ve işlemciler belli bir sıcaklıktan sonra kendini kapar yani bence işlemci zarar görmemiştir.

Sıcaklık sebebiyle bozulduğunu zannetmiyorum. Termal macun ve fan ile ısınma sorunu çözülür. Arctic termal macun alabilirsiniz. Soğutucu içinse Snowman modellerine bakabilirsiniz. Aynı işlemci ile HD 7850 kullandım. 1080P için fazla darboğaz hissetmedim. 750 Tİ ile işlemciye dayalı oyunlarda darboğaz yapabilir. Q9550 ile daha da azalır.

Geri
Yukarı