Intel Rapid Storage Driver SSD Performans Artışı

mozkan007

Hectopat
Merhaba arkadaşlar ben dizüstü bilgisayarıma SSD taktım. İnternette gezerken Intel Rapid Storage Technology sürücülerini sisteme kurunca AHCI sürücülerini güncellediği için performans artışı sağladığını okudum. Ben RAID mod kullanmıyorum çünkü sistemimde tek bir ssd var. Sizce bu sürücüyü kurmalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
%10 gibi bir performans artışı sağlayabilirsin bazı durumlarda. Ama eğer işletim sistemin 8.1 ise pek gerek yok. Kendisi en güncel sürücüleri kuruyor.

Güncelleme: Kesinlikle kurmalısınız. Özellikle SSD'lerde IOPS değerine olumlu etkisi olacaktır.

Son düzenleme:
%10 gibi bir performans artışı sağlayabilirsin bazı durumlarda. Ama eğer işletim sistemin 8.1 ise pek gerek yok. Kendisi en güncel sürücüleri kuruyor.
Merhaba Recep abi az önce şöyle bir sorunla karşılaştım. Windows 8.1 update 1 kullanıyorum. Az önce denetim masasından ahci sürücüye baktım ve microsoftun kendi sürücüsünün yüklü olduğunu gördüm. İntelin sitesinden tekrar chipset sürücüsünü indirip yükledim ama sonuç değişmedi. Acaba bu ahci sürücüsünü güncellemek için irst sürücüsünü kurmalı mıyım?

Bilgisayarım ASUS N56VZ. İntel 3610qm işlemci i7 C216 chipset HM76. Chipset sürücüsünü intelin sitesinden indirdim v10.0.13. Daha sonra da çalıştır'a sürükleyerek bir boşluk -overall yapıyorum ancak aygıt yöneticisinde chipset ve AHCI kısmında hala microsoft 2006 sürücüsü yüklü. Daha sonra v10.0.14 ü kurdum aynı şekilde ama sonuç hala değişmedi.

Recep Baltaş, bu soruların cevaplarını bende sabırsızlıkla bekliyorum baya bi zaman geçmiş unutulmuş gibi ama aynı sorun bendede var. HM65 kullanmaktayım.
Intel kendi sitesini maşallah çorba yapmış 8.1 için RST zaten yükleyemiyorum. Bu platform desteklenmiyor diyor. Eski sürümlerden bitane denediğimde yüklenebilen sürüm oluyor ama yine aygıt yöneticisindeki sürücü 2006 tarihli... Çözümü yok mu bunun sırf bu yüzden W7 Ulti 'ye geri döneceğim nerdeyse

Çözüldü:

Win7 ultimate kurdum 8.1'de de aynı 2006 tarihli sürücü görünüyor meğer olay RST'de!
RST intelin sitesinden inende problem var. Ayrıca RST yüklemessek de olur demek yanlış!

Deneme yanılma yönetmleriyle buldum.. Intel RST kesinlikle yüklenmeli.
RST yüklemeden Samsung Magician'da Okuma yazma hızları aynı... ama IOPS değerleri 60K'ya 35K'larda sürünüyor.... .850PRO 256GB.
Şans eseri Google'da Compal PBL21 driver yazinca Driverscape isimli bir siteden RST'yi indirdim ve kurdum, 12.9.4.1000 sürümünü..
Tekrar dönüp SAMSUNG MAGICIAN'da test yaptım ve HM65 chipsetli notebook'umda (i7 2630QM) 95K Read, 78K write almaya başladım.. Internette forumlarda o kadar çok kafadan sallayan var ki ? Neymiş ? Notebooklarda IOPS düşük çıkarmışmış..
Bu arada bu kadar takma sebebim gidip sırf performans için 850 PRO SSD alıp da onu kendi hızında kullanamayınca kafaya taktım.. İnsan takıyor yani..
İntel'ede buradan çok güzel sayıyorum.. çalışmayan RST si için... Ayrıca indirdiğim bahsi geçen RST sürümüde ne hikmetse intelin sitesinde yok...
İntel downloadcenter'daki RST ne W7 de nede 8.1'de çalışıyor...

Note : 12.9.0.1001 sürümü çalışıyor intelin sitesindeki.. Bu kadar saçma bir site yapılamazdı INTEL!

Rst'nin daha güncel sürümü intelin sitesinde olmadıktan sonra nasıl güvenebiliriz? Şahsen ben oynanmıştır diye güvenemem..
Intelin sitesindeki Latest diyen 13.sürüm neden bu platform desteklenmiyor diye hata veriyor anlamışta değilim.

AHCI Kontrolleri güncelliyormuş RST.
W7 den ezbere bilgi kalmıştı aklımda Çünkü W7'de RST kurulduğunda SSD _ SCSI olarak görünüyor PC yeniden başladıktan sonra birdaha SSD'yi SCSI olarak görüp 2. yeniden başlatmayı talep ediyordu..
W8.1'de öyle değil ve şimdi RST yi kaldırıp inf dosyaları ile denedim 13 (latest) olanın inf dosyalarını indirdim intelden yine güncellemedi.. (RST kurmadan)
Bahsettiğim sürüm 12.9.0.1001 intelin sitesinden RST'yi indirmeden x64 inf dosyalarını indirdim. RST kurmadan AHCI CONTROLLERi (SS'deki) güncelledi.
Ve iops değerleri yine tatmin edici şekilde yükseldi. RST' kurulmasada olur (sanırım yazılımsal raid vb şeyler yapılmıycaksa) veyada kurulup başlangıçtan kaldırılabilir AMA AMA AMA...
Eğer RST kurmayayım diyorsanız bile AHCI CONTROLLER (AHCI DENETLEYICI) kesinlikle güncellenmeli...

AHCI Denetleyici Donanım Kimliği :
PCI\VEN_8086&DEV_1C03&SUBSYS_005914C0&REV_04
3.jpg
4.jpg

Ayrıca Son olarak eklemek istedim belki alakasız olacak ama Maximum Raliability de hazırda beklemeyi kapatıyor, O kapanınca W8.1'in hızlı başlama özelliğide kapanıyor,
Hızlı başlatma özelliği demekki SSD için zararlıymış her bilgisayar kapanışında RAM'i SSD'ye yazıyor her kapanışta 8Gb, 6GB veya 16Gb herneyse Ne kadar ram miktarınız varsa o kadar SSD nin ömrünü yiyiyor?
10 yılda günde 40GB ?? 16GB ram'i olan W8.1'de bir günde 3 kere kapatıp açsa bilgisayarı 48GB kafadan SSD'den yemiş oluyor bende bu kadar kısa sürede 4TB nasıl yazdım diyordum bu SSD'ye...
Başka bir incelemede günde 40GB 10 yıl şeklinde ömrü olduğu açıklanıyordu. ve o incelemede günde 40Gb yazamazsın zaten deniyordu.. W8.1 hızlı başlatın kurbanı kişiler gör müyüz acaba 3 sene sonra :)

Yararlı bilgidir ; ... SSD'de özellikle W8.1 de hızlı başlatı SSD' kullanıyorsanız kapatın (yada hazırda bekleti kapatın hızlı başlatta kapanıyor (powercfg -h off) Çünkü her kapanış açılışta Ram miktarınız kadar Gigabyte SSD'ye boşyere yazılıyor.. SSD zaten hızlı..

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı