Intel Rocket Lake Serisi işlemcilere Genel Bir Bakış

Bugün sizlerle diğer serilerde olduğu gibi Rocket Lake adı altında sunulan 11.Nesil işlemcilere bakacağız.

Normalde bu makaleyi yarın yazacaktım bekleyemedim. :)

Her neyse esas mesele gelelim. Yeni çıkış yapmış bu işlemcilerin rakibi karşısında ne gibi vaatler sundu onlara değineceğiz. Aslında üst klasmanda benim için hayal kırıklığı oldu. Hele ki 11900K resmen ocağa incir ağacı dikecek cins den olmuş. Buradan Tedaş'a selamlar. Öyle ki bazı testlerde özellikle Prime95 testinde işlemci 100 derece oluyor. Bakın yanlış duymadınız 100 derece. Elektrik tüketimi apayrı bir macera, şöyle ki tek başına %100 yük altında prizden 532W çekiyor. Evet bunu tek başına yapıyor bu ateşli oğlan.

Neden bu kadar hayal kırıklığı: Fazla güç tüketimi ve 360mm ile bile soğutulması zor olduğu için son kullanıcıyı ciddi manada bezdiriyor. 14nm+++ saçmalığının da yol açtığını düşünürsek, Intel'in aslında bu işlemciye aşırı derece GHz ve silikon bastığını itiraf etmek gerekir. Bir de 10900K ile karşılaştırınca çekirdek sayılarında da bir azalma var. Öyle ki 10900K 10 Core 20 Thread ile karşımıza çıkarken, 11900K 8 Core 16 thread ile karşımıza çıkıyor. Saçmalığın farkına vardınız değil mi? 10900K çoklu çekirdekte 11900K'yı ciddi bir puanla geçiyor. Sadece tek çekirdek performansı 10900K'dan yüksek. Bu arada Cinebench R20 Tek çekirdekte R9 5900X ile denk olmuş. Tek çekirdekte fena değil ama çoklu işlevde berbat hale gelmiş. Bir de sıcaklıklar dehşet. Şahsen ben olsam almayacağım bir işlemcidir kendisi.

i7-11700K:

Bazı oyun testlerinde R7 5800X'i geçiyor. Ama çoklu işlevde AMD hala aşırı güçlü konumda. Intel oyun performansında hala önde olduğunu kanıtlamak istermişçesine bu seriyi çıkarmış desek yalan olmaz. Tabii çıkarırken eline yüzüne de bulaştırmış. Ben i7-11700K'yı fena bulmadım ama fiyatı yine pahalı, muadili olan R7 5800X'e göre fiyatı az. Güç tüketimi 10900K'ya denk. Performans kanadı gayet yeterli. RAM destek frekansı ise AMD ile aynı olmuş "3200 MHz".

Cinebench Testi:

477b245e-b579-4b70-9e9d-25bac8fa04c4.png

Çoklu çekirdek

505d18de-fd3a-4703-b71a-d0c320736730.png

Tek çekirdek

İlginç bir test değil mi?

Alt Klasman:

Serinin yine en garip ama beğendiğim işlemcileri diyebilirim. Özellikle 11400F'in iyi bir kule tipi soğutmayla R5 5600X'i yakaladığı gerçeği de var. Fiyatının iyi olması. Türkiye'deki kullanıcıların ilgisiniz çekebilecek bir işlemci kendisi.

i5-11600KF ise ciddi bir soğutma ve OC ile yer yer tekli ve çoklu işlevlerde R5 5600X'i geçebiliyor. Güzel bir başarı. Oyun ve ufak çaplı küçük render işiyle uğraşanlar için i5-11400F ile i5-11600KF biçilmiş kaftan olabilir.

Ama akıllarda en büyük soruşu işareti ise İ9 işlemcilerin aslında çoklu işlev için çıkan bir işlemci olduğunu herkes biliyor. Ama çekirdek sayılarının azalması ile birlikte kardeşi olan 10900KDAn daha kötü bir performans sergilemiş.

Özellikle bu makalede ki Comet Lake işlemcilerle Rocket Lake serisi işlemcileri karşılaştırdığımda üst klasmanda ciddi derecede problem fazlaca mevcut.

Dipnot: Şu anda i7-10700K kullanmama rağmen bu seriye geçmek istemiyorum desem yeridir. 11700K ile fazladan masraf yapmaya bile gözüm yok. 9. nesilden belki geçilebilir. Ama bence geçilecekse ve ciddi bir paranız varsa AMD daha mantıklı. Alt seride bir sıkıntı yok. 11400F ile güzel sistem toplanabilir. 14+++ öldüğünü çok daha iyi anladık. Umarım Alder Lake berbat olmaz. Zaten 10nm söylentisi oldukça güçlü bir İddia. Eğer öyle ise Intel'in 10Nm'si AMD'nin 7nm denk olduğu için sıcaklıklar ve güç tüketimi ciddi bir şekilde aşağıya inecektir diye düşünüyorum. 11. nesil sizce de 7. nesil Intel işlemcilere benzemiyor mu?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı