Çözüldü Intel RST Premium mu AHCI mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Meaprite

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Bilgisayarıma yeni bir SSD taktım. Windows'u kurdum ve BIOS ayarlarına girdiğimde 'SATA Controller mode' diye bir şey gördüm. Buradan AHCI mı yoksa Intel RST Premium'u mu seçmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
AHCI, standart veri aktarım protokolü iken "Intel RST Premium", Intel'in yeni nesil Chipset SATA ve PCIe Depolama Kontrolcüleri'ne verdiği bir isim. Bu kontrolücler AHCI ve NVMe protokollerini kullanarak Intel SATA/PCIe RAID dizilimleri oluşturup yönetmeye yarıyor.

Kısaca RAID yapmayacaksanız -ki yapacağınız sanmıyorum- bu ayarı AHCI olarak bırakmanızda fayda var.
AHCI, standart veri aktarım protokolü iken "Intel RST Premium", Intel'in yeni nesil Chipset SATA ve PCIe Depolama Kontrolcüleri'ne verdiği bir isim. Bu kontrolücler AHCI ve NVMe protokollerini kullanarak Intel SATA/PCIe RAID dizilimleri oluşturup yönetmeye yarıyor.

Kısaca RAID yapmayacaksanız -ki yapacağınız sanmıyorum- bu ayarı AHCI olarak bırakmanızda fayda var.

Çözüm

Teşekkürler. Şimdi bilgisayarımı tekrardan formatlayıp BIOS'tan AHCI'yı seçersem daha mı iyi olur yani?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı