Çözüldü Intel RST yükleyince HDD'ler kayboldu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bekir96

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba hocalarım,

Anakart sayfamda BIOS güncellemesi yaparken driver sekmesindeki RST'yi de yükledim. Sonra fark ettim ki Windows işletim sisteminin yüklü olduğu M.2 SSD hariç diğer 3 HDD ve 1 SSD gözükmüyor. Bilgisayarımdan yönete tıklayıp disk yönetimine baktığımda bölünmemiş olarak bile gözüken bir şey yok. Sadece M.2 SSD. CMD'den list diskte de çıkmıyor.

Sonra BIOS'a girdim orada boot ekranında olduğunu gördüm. AHCI/RAID var(EK1), onu RAID yaptım ve sonra PC açılırken Intel Rapid Storage Technology diye bir önyükleme sayfası geldi(EK2). Daha önce böyle bir şey hiç yoktu, bir şeye basmadan devam ettiğimde hard disklerim görünür oldu. Ama ben RAID yapmıyorum, anladığım kadarıyla, önceden BIOS'tan AHCI modda çalışıyormuş ve şu an AHCI modda HDD'ler gözükmüyor.

Intel Rapid Storage driverını sildim, tekrar AHCI'ya aldım, HDD'ler hala yok, BIOS resetledim, sonuç değişmedi. İnternette araştırdığımda insanların yanlışlıkla RAID oluşturduğunu gördüm. Benim için böyle bir durum da yok. Intel driver yükleyip PC'ye reset atınca HDD'lerim kayboldu. Ben bu interfaceden nasıl kurtulurum? AHCI'da 3 HDD 1 SSD'min gözükmeme nedeni nedir?

"EK1"deki fotoğraf benim PC'ye ait BIOS değil. Sadece AHCI/RAID göstermek için koydum.

intelrapidstoragemenu.jpeg
msi-z270-bios-hero-screenshot-gaming_bw_2.jpg

Intel RST driverı 2.kez tekrar yüklediğimde sorun çözüldü. Buna ne sebep oldu bilmiyorum ama belki size de yardımcı olabilir.

Son düzenleme:
Bu sacma sorunla basim dertte benim de 1 haftadir. Saatlerce deniyorum tum varyasyonlari yine acilmiyor. Sonra bir anda aciliyor ve ssd i de goruyor ama bir muddet sonra ssd de gorunmez oluyor. Ben bu durumun stabil olduguna inanmiyorum artik.

Ahci de kullandigim pc ye rst kurmayi denedigimden beri duzelmiyor. Epey arastirdim ama problemin aynisini izah ederek cozen bir yazi da goremedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı