Intel Skylake İşlemciler Bükülüyor

Intel'in şu anki en güncel İşlemci ailesi olan Skylake için çok kötü haber geldi. Skylake işlemciler bükülüyormuş.

Önceki jenerasyon Broadwell işlemcilere göre daha ince bir silikonla üretilen Skylake mimarisi fazla ağırlık sonucunda kolayca bükülüyor. Özellikle K serisi çarpan kilidi açık işlemcilerde O.C'ye yatkın oldukları için kullanılan hava soğutmalarının ağırlığı sebebi ile Anakart üzerindeki pin yapısını bozduğu söyleniyor. CPU üretici firmalar Skylake ile uyumlu olan hava soğutma modelleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bazı firmalar durumu kabul etmiş ve başka modele yönlendirmiş.
@Recep Baltaş ve @Ali Güngör abi siz ne düşünüyorsunuz bu durum hakkında?

Broadwell ile Skylake işlemciler arasındaki silikon kalınlığı farkı.

intel-skylakebendgate-1.jpg

İşlemci yuvası zarar görmüş LGA 1151 Anakart.

intel-skylakebendgate-2.jpg

Farklı bir görsel.

e902bcf9e9455e3d3ccd08ea5e7599fe_XL.jpg

Kaynak : Some Intel Skylake CPUs become a part of "Bendgate"

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütün sitelerde aynı şey yazıyor biri haberi yayınlıyor diğerleri kopyala yapıştır yapıyor, madem öyle haber yapan sitelerin hiç bir tanesinde ne kullanılan soğutucunun tam resmi var nede kullanılan malzemelere ilişkin detaylar, ağırlık soğutucu marka model. Buna ne diyeceksin ? Bende haber yayınlarım AMD işlemciler yanıyor bir tane de resim bulurum yanan bir AMD işlemci al sana haber.
AMD'nin şuanki işlemcilerin yanması bir haber değil. Normal bir olay. Ama Skylake'nin yamulması bir haber. Herkes tarafından bilinen ve alışılmış şeyler haber değildir. Hiç Casper ısınıyor diye bir haber duydun mu?

Bütün sitelerde aynı şey yazıyor biri haberi yayınlıyor diğerleri kopyala yapıştır yapıyor, madem öyle haber yapan sitelerin hiç bir tanesinde ne kullanılan soğutucunun tam resmi var nede kullanılan malzemelere ilişkin detaylar, ağırlık soğutucu marka model. Buna ne diyeceksin ? Bende haber yayınlarım AMD işlemciler yanıyor bir tane de resim bulurum yanan bir AMD işlemci al sana haber.
Nasıl bir kafadasın sen ben anlamadım. Bildiğini okuyorsun. "Intel ise son iki gündür bu tarz şikayetler almaya başladığını belirtirken, konuyu geniş çaplı araştırmaya başladıklarının altını çiziyor." Intel'in söylediği bu. Yakın zamanda Intel tarafından yeni bir açıklama geldiğinde bakalım bu sefer ne diyeceksin. Dur ben söyleyeyim. "Bu adam Intel'den değil. Diyeceksin."
Ekstra olarak benim anlamadığım şey şu. Technopat hep kesin haber yapan bir teknoloji sitesi. Yani Technopat.net tarafından da açıklanan bir haber bu. Habere inanmayıp "yok olur mu öyle. Intel hata yapmaz. Intel efsane" gibi söylemlerde bulunuyorsun. Evet Intel iyi bir firma. Bunu bende biliyorum. Fakat sonuçta onlarda insan ve onlarında hatası olabilir. Önemli olan hatasını görüp, Kabullenip ve telafi etmesidir. Tıpkı Nvidia Firmasının GTX 970 kartındaki olay gibi.

AMD'nin şuanki işlemcilerin yanması bir haber değil. Normal bir olay. Ama Skylake'nin yamulması bir haber. Herkes tarafından bilinen ve alışılmış şeyler haber değildir. Hiç Casper ısınıyor diye bir haber duydun mu?
Aynı şey mi Casper haber konusu dahi olmuyor.

Nasıl bir kafadasın sen ben anlamadım. Bildiğini okuyorsun. "Intel ise son iki gündür bu tarz şikayetler almaya başladığını belirtirken, konuyu geniş çaplı araştırmaya başladıklarının altını çiziyor." Intel'in söylediği bu. Yakın zamanda Intel tarafından yeni bir açıklama geldiğinde bakalım bu sefer ne diyeceksin. Dur ben söyleyeyim. "Bu adam Intel'den değil. Diyeceksin."
Ekstra olarak benim anlamadığım şey şu. Technopat hep kesin haber yapan bir teknoloji sitesi. Yani Technopat.net tarafından da açıklanan bir haber bu. Habere inanmayıp "yok olur mu öyle. Intel hata yapmaz. Intel efsane" gibi söylemlerde bulunuyorsun. Evet Intel iyi bir firma. Bunu bende biliyorum. Fakat sonuçta onlarda insan ve onlarında hatası olabilir. Önemli olan hatasını görüp, Kabullenip ve telafi etmesidir. Tıpkı Nvidia Firmasının GTX 970 kartındaki olay gibi.
Ben Intel iyi yapmaz demedim ki savunmada yapmadım ama haberde verilen bilgi kısıtlı kesin net bir cevap yok şikayet aldıklarını bildirmiş falan kim biliyor Intel'in bildiri yaptığını ? Bazı sitelerde Intel'in şikayet aldığını dahi yazmamış. Benim kızdığım nokta net bir açıklama bilgi yokken direk Intel'e kesilen ceza.

Gtx 970 kusursuz bir kart diyorlardı ve Nvidia hatalı ürün yapmaz söylemleri forumda önplandaydı ürün çıktı birçok sorun boy gösterdi; Coil Whine sorunu, Isınma sorunu, vb...

Aynı şey mi Casper haber konusu dahi olmuyor.

Ben Intel iyi yapmaz demedim ki savunmada yapmadım ama haberde verilen bilgi kısıtlı kesin net bir cevap yok şikayet aldıklarını bildirmiş falan kim biliyor Intel'in bildiri yaptığını ? Bazı sitelerde Intel'in şikayet aldığını dahi yazmamış. Benim kızdığım nokta net bir açıklama bilgi yokken direk Intel'e kesilen ceza.
Nvidia GTX 970 ilk çıktığında çok sorunsuz bir kartı. Fakat sonralarında Coil Whine sorunu çıktı kartta. Fanlar çalışmadığı halde karttan inanılmaz derecede ses geliyordu. O sıralar Nvidia'dan bir açıklama gelmedi. Fakat sonrasında hatalarını kabul ettiler. Ardından kartın 3.5 GB Bellek sorunu çıktı. Ve kart 3.5 GB + 512 MB olarak iddia edildi. Bunu da bir kullanıcı fark etti. Fakat yine Nvidia ilk başlarda duruma bir açıklık getirmedi. Sonuçta Nvidia'nın yıldızı parlayan bir kartı idi. Daha sonra Nvidia durumu kabullenip, Bizim hatamız, Bellek üreticisi ile bir iletişim sorunu yaşadık. İsteyen kullanıcılar kartı iade edebilirler dedi ve hatasını telafi etti. Buna ne diyeceksin.

Gtx 970 kusursuz bir kart diyorlardı ve Nvidia hatalı ürün yapmaz söylemleri forumda önplandaydı ürün çıktı birçok sorun boy gösterdi; Coil Whine sorunu, Isınma sorunu, vb...
Güzel cevap verdin arkadaşım ben de tam diyecektim. Sen benden hızı çıktın.

Arkadaşlar işin olayı İşlemciye yapılan baskı.
Mesela noctua'nın devasa hava soğutmaları var. Bunlar kesinlikle büker Ama Hyper 212 EVO gibi bir soğutucu bükmez.
İşi garantiye almak istiyorsanız Sıvı soğutma alın.

Arkadaşlar işin olayı İşlemciye yapılan baskı.
Mesela noctua'nın devasa hava soğutmaları var. Bunlar kesinlikle büker Ama Hyper 212 EVO gibi bir soğutucu bükmez.
İşi garantiye almak istiyorsanız Sıvı soğutma alın.
O soğutucular o kadar devasa ve ağır ki anakartı eğip kasayı en ufak bir sarsıntıda düşürüyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı