Intel stock fan nasıl yağlanır?

bwran

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Intel stok fanım ses yaptığı için çıkardım ve soğutma bloğundan ayırdım. Fakat nereden yağlanacağını bulamadım. Elimde WD-40 ve makine yağı var. Hangisini kullanmalıyım ve fanın neresine yağ dökmeliyim?
Not: LGA 1155 fan.

Altı da böyle. Nereye yağlayayım?

Dosya Ekleri

• 16998781884576411771831256872667.jpg
    16998781884576411771831256872667.jpg
    74,3 KB · Görüntüleme: 37
  • 16998782348576794994491621272273.jpg
    16998782348576794994491621272273.jpg
    96,7 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
WD40 yağ değil aksine yağ sökücüdür.
Normalde motorlar yağlanmaz, içindeki rulmanlar yağlanır. Bu da gress yağı ile yapılır.

Böyle yağlayamammi hocam şu an?

Bu yapılan yanlış yağlamadır uzun süre gitmez ve uzun vadede başka sorunlar çıkar. Dediğim gibi fırçasız ya da fırçalı motorların içinde rulman olur ve bu rulmanlar yağlanmalı. Bunlar için gress yağı lazım.

Rotor zaten dönerken bir yere sürtmez. S N mıknatıslar ile rotor döndürülür. Rotor ise rotor yatağında döner. Rotor yatağı ile rotoru bağlayan rulmanlardır. Üstten sıktığın yağın yararı olmayabileceği gibi ileride başka sorunlar çıkarabilir.

En fazla rulmanın içine biraz yağ girer ve rahatlar gibi görünür. Ama kir vs topladıkça kullanılmaz hale gelebilir.

Kullanacağın yağda ise viskozite önemli. Yani aslında bizim milletin bilinçsiz yaptığı bir şey. RAM'leri zeytin yağı ile yağlayan kafa ile aynı.

O stok fanlarda yağ göbeği yok. Onlar kullan at fanlardır. Fanın üst tarafında bir etiket olur. Onu kaldırınca bir açık yuvarlak motor göbeği olur. Dikkatli şekilde o yuvaya tek damla az bir şey damlat ama dikkatli ol.

WD40 yağ değil aksine yağ sökücüdür.
Normalde motorlar yağlanmaz, içindeki rulmanlar yağlanır. Bu da gress yağı ile yapılır.
Hocam bir de köşeden içerisindeki bakır rengi rulmanlar sanırım görünüyor. Üstlerine makine yağı sıkayım mı

O stok fanlarda yağ göbeği yok. Onlar kullan at fanlardır. Fanın üst tarafında bir etiket olur. Onu kaldırınca bir açık yuvarlak motor göbeği olur. Dikkatli şekilde o yuvaya tek damla az bir şey damlat ama dikkatli ol.
Hocam orda bir delik oluyor evet başka fanı açtığımda gördüm fakat bunda yok fotoğrafa bakarsanız anlarsınız demek istediğimi, köşelerden rulmanlar görünüyor onlara damlatayim mi köşelerden?

Hocam orda bir delik oluyor evet başka fanı açtığımda gördüm fakat bunda yok fotoğrafa bakarsanız anlarsınız demek istediğimi, köşelerden rulmanlar görünüyor onlara damlatayim mi köşelerden?

Resme dikkatli bakıp yukarıda hayır yazdım zaten. Eski stok fanlarda olan göbek bunlarda farklı.

Dostum makine yağı ile rulman yağlanmaz. Sökülüp gress yağının yenilenmesi lazım. Buda biraz uğraştırıcı.

Yeni konular

Geri
Yukarı