İntel stok fan rezaleti

3 tipte macun sürdüm az, çok, orta emin olun 11.nesili soğutmaya yetmiyor Fanın altında olan yuvarlak metal plaka işlemcinin maksimum yüzde 75'lik alanına temas ediyor tahminimce, pump out olmasın diye işlemcinin üstünde olan her yere sürüp denedim bu sefer.
Kullandığım macun orijinal Arctic MX-4
O bahsettiğin %75 lik alan yetiyor normalde. 11. nesili ben kullanmadığım için bilemeyeceğim benim 1-2-3-4-5-6-7-8-9 ve 12 ile deneyimim var lga1200 ü hiç bilmiyorum ama onlarda stok fan genleşme yapmıyor 12. nesilde soğutamadığı doğru ama genleşme sıkıntısı falan yok.

O bahsettiğin %75 lik laan yetiyor normalde. 11. nesili ben kullanmadığım için bilemeyeceğim benim 1-2-3-4-5-6-7-8-9 ve 12 ile deneyimim var lga1200 ü hiç bilmiyorum ama onlarda stok fan genleşme yapmıyor 12. nesilde soğutamadığı doğru ama genleşme sıkıntısı falan yok.
Bizzat kendim gözlemledim bak hatta 11400F ısınma problemi yaz kimisinde 90 dereceler kimisi stabil kullanıyor.

12. nesilde fan tasarımı değişti ben i3-12100F kullanıyorum stress testinde bile 60 derece görüyor en son ve seside böyle hafif uykulu kişiyi uyandırmayacak cinsten yüksek sesli fısıldama bile kapatır.

Hocam Bende uzun yıllardan beri intel stok fan kullanıcısıyım lakin böyle bir durumu bende doğru bulmuyorum yukarıdaki arkadaş zaten durumu özetlemiş bu fanların ayakları kırılmadığı sürece anakartı kırsanızda çıkmıyor.Tamam belki birçok durumda stok fan yetersiz kalıyor lakin bunun hava alması ile uzaktan yakından alakası olacağını düşünmüyorum şahsen.

Bizzat kendim gözlemledim bak hatta 11400F ısınma problemi yaz kimisinde 90 dereceler kimisi stabil kullanıyor.
%100 yük altında stok fanla 12400 de 90 dereceyi görüyor ama bu pl limiti kapalıyken oluyor belki dediğiniz şey baz ıanakartlarda power limit kapalı olduğundan olabilir. 90 derece görmesi de bir sorun değil bu arada o işlemciler rahat o sıcaklıklarda çalışıyor.

Yükte 80 85 derece gayet iyi. Daha ne istiyorsunuz? Custom lc performansı mı versin? 90 dereceyi geçerse yeni bir soğutucu almak gerekir. Bu arada stok soğutucular, daha güçlüsünü alana kadar idare etmelik. İşlemciyi serin çalıştırması beklenmez. Stok fanın kötü olduğuna bir lafım yok bu arada. Farklı yerlere gitmesin konu.
75 derecelerle 30 40 dakika yükte kullandım bir anda 10 derecelerde fark olması bu fanda problem olduğuna delildir keza 3 kere aynı şeyi yaşadım.

%100 yük altında stok fanla 12400 de 90 dereceyi görüyor ama bu pl limiti kapalıyken oluyor belki dediğiniz şey baz ıanakartlarda power limit kapalı olduğundan olabilir. 90 derece görmesi de bir sorun değil bu arada o işlemciler rahat o sıcaklıklarda çalışıyor.
90 dereceler kullanılabilir ama sınır olduğunu unutmamak lazım bahsettiğim fan 11.nesili baz alarak söylediğim şeyler.

Bugün 90 dereceyi geçip 6 7 kere reset attı belli aralıklarla.

75 derecelerle 30 40 dakika yükte kullandım bir anda 10 derecelerde fark olması bu fanda problem olduğuna delildir keza 3 kere aynı şeyi yaşadım.

90 dereceler kullanılabilir ama sınır olduğunu unutmamak lazım bahsettiğim fan 11.nesili baz alarak söylediğim şeyler.

Bugün 90 dereceyi geçip 6 7 kere reset attı belli aralıklarla.
Sınır 100 derece hocam 90 değil sınırın 10 derece altında takılıyorsunuz sıkıntı değil bu.

Reset atıyorsa 100 dereceyi geçiyordur o 90 dereceyi bırak. Orada bi fanı takma problemi vardır.

Sınır 100 derece hocam 90 değil sınırın 10 derece altında takılıyorsunuz sıkıntı değil bu.

Reset atıyorsa 100 dereceyi geçiyordur o 90 dereceyi bırak. Orada bi fanı takma problemi vardır.
Hocam ayakları çok nadir tek seferde oturuyor burda mesele bu fanın genel anlamda problemli bir fan olması ve evet 90 derece sınırlarda gezmek demektir. İntelin kullanıcılara sunduğu şey bu mu sınıra yakınsınız ama olsun bir şey olmaz biraz fazla fan sesi duyacaksınız. Başta dediğim gibi burda hiç bir nesnellik yok kendi tecrübemi insanlarla paylaştım keza 11.nesil F/P olarak AMD işlemcilerden hala daha iyi.

Hocam ayakları çok nadir tek seferde oturuyor burda mesele bu fanın genel anlamda problemli bir fan olması ve evet 90 derece sınırlarda gezmek demektir. İntelin kullanıcılara sunduğu şey bu mu sınıra yakınsınız ama olsun bir şey olmaz biraz fazla fan sesi duyacaksınız. Başta dediğim gibi burda hiç bir nesnellik yok kendi tecrübemi insanlarla paylaştım keza 11.nesil F/P olarak AMD işlemcilerden hala daha iyi.
Hocam ayakların hepsini tek seferde oturtmanız lazım öbür türlü o fan oturmaz zaten.

Üzerine intel sana 100 derece limit sıcaklık sunuyor o 100 dereceyi geçmediği sürece intel'in sana verdiği fan sınırda dolaşmış olmuyor. İntel pl1 ve pl2 limiti diye bir şey kullanıyor üzerine sen pl1 limitinde kaldığın sürece 90 dereceye ulaşmazsın zaten muhtemelen anakartın pl limitlerini kapatıyor o yüzden 90 derecelere ulaşıyorsun.

Yani kullanıcıya vaat ettikleri şey yine ucu ucuna kurtaran bir soğutucu neyini bu kadar savunma ihtiyacı duydunuz anlamadım? Belirttiğim gibi montajını kesinlikle doğru yaptım ayaklar tek seferde oturdu anakart yuvalarına mesele baskı kurmakta onuda iki kişi çapraz biçimde sıktık.

İlk seferde olup olmadığını anlayamadığınız için bile bu fanın kusurlu bir mühendislikle üretildiğini varsayarım kendim eski vintage amfilerle uğraşıyorum eski mühendisler modülerliğe o kadar önem veriyormuş ki en basit tırnak için bile 3 4 tane düzeltme yöntemi göstermişler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı