Intel T2310 laptopa SSD takılır mı?

• Konuyu başlatan Mike
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 857

Mike

Hectopat
Daha fazla  
Benim bayağı eski bir laptopum var ve sadece internette gezinmek ve maillerimi okumak için kullanıyorum. İçerisinde 5400 rpm bir disk var. Açılması çok uzun sürüyor ve depolama kapasitesi de düşük. Ben de SSD takmak istiyorum. Eski bir bilgisayar olduğu için arka kapağı açtım ve girişin SATA olduğunu gördüm. Bu nedenle piyasadan SATA girişli bir SSD almam gerektiğini biliyorum. Ancak alışveriş sitelerinde SATA-1, SATA-2 ve SATA-3 gibi portlara sahip SSD'ler var.
Acaba hangisi benim işimi görür?
Herhangi birini alıp takmam bir şey fark ettirir mi?
Bilgisayarım çok eski olduğundan SSD desteklememe gibi bir durum ortaya çıkar mı?
Ve son olarak eski bir bilgisayar olmasından dolayı SSD'ye darboğaz yapma gibi bir durum ortaya çıkabilir mi?
Merak ettiklerim bunlar, yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
(Bilgisayara ait CPU-Z programından elde edilmiş verilerin ekran görüntüsünü de aşağıda paylaşıyorum)

pc.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Disk kapasitesi ufak ve de tamamına yakını dolu ise diskin daha da yavaşlar, ıvır zıvır ne varsa silip o şekilde kullan, benim yedekte tuttuğum 12-13 yıllık tek çekirdekli laptop 1 dk'da XP'yi açabiliyor kullanıma hazır halde ama içinde neredeyse gereksiz hiç birşey yok. 7200RPM 80GB, 20si dolu.
O işlemciyle hiç kasma. Yeni SSDlerin hepsi Sata 3.
Makinayı satıp, sıfır SSD alacaksan parasını üzerine ekleyip 2. nesil belki 3. nesil i serisi işlemcili bir makina almak daha mantıklı.
Ya da ucuza Android TVBox da alabilirsin, min 2GB RAM ve 16GB depolamalı, TV varsa elinin altında. Telefon veya tablet de bağlayabilirsin.

Son düzenleme:
Disk kapasitesi ufak ve de tamamına yakını dolu ise diskin daha da yavaşlar, ıvır zıvır ne varsa silip o şekilde kullan, benim yedekte tuttuğum 12-13 yıllık tek çekirdekli laptop 1 dk'da XP'yi açabiliyor kullanıma hazır halde ama içinde neredeyse gereksiz hiç birşey yok. 7200RPM 80GB, 20si dolu.
O işlemciyle hiç kasma. Yeni SSDlerin hepsi Sata 3.
Makinayı satıp, sıfır SSD alacaksan parasını üzerine ekleyip 2. nesil belki 3. nesil i serisi işlemcili bir makina almak daha mantıklı.
Ya da ucuza Android TVBox da alabilirsin, min 2GB RAM ve 16GB depolamalı, TV varsa elinin altında. Telefon veya tablet de bağlayabilirsin.

Verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Yeni gördüm yanıtınızı o yüzden biraz geç cevap veriyorum.
Hepsiburada dan indirim yakaladım ve SanDisk marka bir SSD satın aldım. Windows 10 kurup lisans satın aldım.
Açılması 15-20 sn sürüyor :) Gerçekten beklemiyordum bu kadar :)
Termal macun yenilemesini ve temizliğinide yaptım. İnternette çok fazla sekme açmadıktan sonra gayet güzel. 1080 dizi indirildikten sonra VLC ile izlenebiliyor ancak YouTube üzerinden 720 de bile kasmalar oluyor maalesef :)
Android TVBox da güzel bir çözüm ancak bu cihazıda emekliye ayırmak istemediğimden böyle bir işlem uyguladım.
Tavsiyeniz için tekrar teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı