Intel Turbo Boost özelliğinini BIOS'tan kapatma

BurakAyikkk

Hectopat
Merhabalar. i7 9750H 2.6 GHz işlemcili laptopa sahibim. Oyunlar esnasında işlemci hızı 4000'lere çıkıyor ve sıcaklık ortalama 78-85 arasında seyrediyor. Yer yer de 85-90 arasına çıkıp iniyor. BIOS'a girip Intel Turbo Boost özelliğini kapattığımda işlemci hızı 2.6GHz'ye sabitlenmiş oldu ve sıcaklık 69-74 arasında sabitlendi. Bu yaptığım işlemin bilgisayara, işlemciye... Herhangi bir zararı olur mu? Ayrıca oyun esnasında ufak bir performans düşüşü oldu fakat sorun yaratmayacak düzeyde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, herhangi bir zararı olmaz aksine faydası olur. Ne kadar serin çalışırsa o kadar iyi. Performans senin için sorun yaratmıyorsa hiç sıkıntı yok.

Hayır, herhangi bir zararı olmaz aksine faydası olur. Ne kadar serin çalışırsa o kadar iyi. Performans senin için sorun yaratmıyorsa hiç sıkıntı yok.

Oyun esnasında, yüksek ayarlarda 70-80 fps alırken yer yer anlık 58-59-60 a düşüyordu. Bu turbo boostu kapattıktan sonra oldu. Ben çok takılmadım buna ama sizce bir sorun mu? Birde yaptıgım bu işlem darbogaza sebebiyet verir mi ?

Siz sorun etmediğiniz sürece asla sorun olacak bir durum değil. Turbo Boost'u kapatmak ısıyı düşürdüğü işlemcinin BGA yapısının ömrünü arttıran bir şey. Yarın öbür gün sorun olacak mı diye kafanıza takıyorsanız aksine daha faydalı olur uzun vadede. Darboğaza sebebiyet verip vermediğini GPU kullanımına bakarak öğrenebilirsiniz. Ekran kartınız nedir?

Siz sorun etmediğiniz sürece asla sorun olacak bir durum değil. Turbo Boost'u kapatmak ısıyı düşürdüğü işlemcinin BGA yapısının ömrünü arttıran bir şey. Yarın öbür gün sorun olacak mı diye kafanıza takıyorsanız aksine daha faydalı olur uzun vadede. Darboğaza sebebiyet verip vermediğini GPU kullanımına bakarak öğrenebilirsiniz. Ekran kartınız nedir?

Ekran kartı GTX 1650

Hocam merhaba BIOS'dan nasıl yaptınız? Bende aynı işlemci modeline sahibim ve cidden çok fazla ısınıyor yöntemini bana söylerseniz çok mutlu olurum.

Acer Nitro 5 AN515-54.

BIOS sistemine girdiğim zaman performance diye bir sekme var orada turboboost diye yazıyor oradaki tik ile açıp kapanabilir. Fakat suanda ThrottleStop uygulamasıyla pratik bir şekilde kontrol edebiliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı