Intel ve AMD tarafında işlemci karşılaştırmaları

Testler Geekbench 5 puanlarindan alınmıştır.

i3 10100F - 1000 TL.
Rakibi - R3 3100 - 1377 TL.

Rakibine göre avantajları;
Daha iyi oyun performansı,
Daha az fiyatı,
Daha fazla tekli çekirdek puanı.

Rakibine göre dezavantajları;
Daha kötü çoklu çekirdek puanı,
RAM kısıtlaması olması,
OC desteği olmaması,
Pahalı anakart fiyatı.
Oyun testi; ( OC yok )

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sonuç: Oyun ve Cad programları için 10100F, render için 3100. render için +377 TL.

i5 10400F - 1225 TL.
Rakibi - R5 3600 - 1600 TL.

Daha az fiyatı,
Daha iyi oyun performansı,

OC desteği olmaması,
Pahalı anakart fiyatları,
RAM kısıtlaması,
Daha kötü tekli ve çoklu çekirdek puanı.
Oyun testi; ( OC yok )

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sonuç: Sadece oyun için 10400F, render için 3600. render için +375 TL.

10600KF - 1900 TL.
Rakibi - R5 3600X - 1950 TL.

Rakibe göre avantajları;
Daha iyi tek çekirdek puanı,
Daha iyi oyun performası.

Rakibe göre dezavantajları;
Pahalı anakartları,
RAM kısıtlaması ( Z490 olmayan anakartlar ),
OC desteği olmaması ( Z490 olmayan anakartlar ).
Oyun testi; ( OC yok )

i7 10700F - 2260 TL.
Rakibi - R5 5600X - 2889 TL.

2 tane fazla çekirdek,
4 tane fazla thread,
Daha iyi çoklu çekirdek puanı.

OC desteği olmaması,
Daha kötü oyun performansı,
RAM kısıtlaması,
Daha kötü tekli çekirdek puanı,
Pahalı anakart fiyatları.
Oyun testi; ( OC yok )

Sonuç: Render ve günlük işler için 10700F, oyun için 5600X.

i7 10700KF - 2880 TL.
Rakibi R7 5800X - 4000 TL 😞.

Daha ucuz fiyat,
Daha kötü bir soğutma alınabilir.

OC desteği olmaması ( Z490 olmayan anakartlar ),
RAM kısıtlaması ( Z490 olmayan anakartlar),
Daha kötü oyun performansı,
Pahalı anakart fiyatları.
Oyun testi; ( OC yok galiba )

Sonuç: Aralarında ciddi bir fiyat farkı var, 5800X 3500 TL fiyatı hak ediyor. Daha ucuz fiyatı olduğu için 10700kf, oyun ve render için 5800X.

i9 10850K - 3677 TL.
Rakibi - R7 5800X - 4000 TL.

Rakibe göre avantajları;
2 tane daha fazla çekirdek,
4 tane daha fazla thread,
Daha kötü bir soğutma alınabilir.
Oyun performansları eşit.

Rakibe göre dezavantajları;
Pahalı anakart fiyatları,
OC desteği olmaması ( Z490 olmayan anakartlar ),
RAM kısıtlaması ( Z490 olmayan anakartlar).
Oyun testi; ( OC yok )

Sonuç: Oyun için 10850k, 5800X render için alınabilir.

i9 10850K - 3677 TL.
Rakibi - R9 5900X - 5600 TL.

Rakibine göre avantajı;
Dahili grafik birimi var,
Daha ucuz.
Oyun performansı aynı.

2 Core daha az,
4 thread daha az,
Tekli çekirdek puanı daha az,
Çoklu çekirdek puanı daha az,
RAM kısıtlaması ( Z490 olmayan anakartlar ),
OC desteği olmamasi ( Z490 olmayan anakartlar ).
Oyun testi; ( OC yok )

Sonuç: Bütçe yoksa alınabilir ama 5800X'de var, bütçe varsa en iyi islemcilerden biri hayırlı olsun.

11. nesil hakkında bilgi veremedim pek bilgim olmadığı için.
Normalde alınabilir Intel işlemciler yapacaktım ama yaparken bu başlık daha uygun geldi.

Son düzenleme:
Şunları da eklemek isterim. 10900K'yi stok halde bile kaldıramıyor 1400-1500 TL'lik Z490'lar. Hani OC yapmayacağım, anakartta ucuza kaçayım da yapamıyorsunuz.

Screenshot_20210412-202640.png

10600K OC'lamak için bile Z490-UD zar zor yetiyor. Phantom 4 klasik crashed. 🤣

Screenshot_20210412-202616.png

Hocam genel olarak güzel ancak bu cümle hiç mi hiç oturmamış. Intel'de PL2 değerinin %60'ına ulaşsan bile AMD'den fazla güç çekmesi için yetiyor ki zaten o zaman da ya yerin dibinde performans alırsın ya da vaat edileni alırken 99.9 derecede çalışırsın.
Teşekkürler hocam bilgi icin baska bir rehber yaparsam dikkat etmeye calisirim.
Şunları da eklemek isterim. 10900K'yi stok halde bile kaldıramıyor 1400-1500 TL'lik Z490'lar. Hani OC yapmayacağım, anakartta ucuza kaçayım da yapamıyorsunuz.

Eki Görüntüle 971198

10600K OC'lamak için bile Z490-UD zar zor yetiyor. Phantom 4 klasik crashed. 🤣

Eki Görüntüle 971196
Hocam intel ağlıyor şu an bu dediklerinizden sonra. Ben bile şu an Intel çöp dedim. Bazı işlemcileri çok ısınıyor anlamıyorum.

Teşekkürler hocam bilgi icin baska bir rehber yaparsam dikkat etmeye calisirim.

Hocam intel ağlıyor şu an bu dediklerinizden sonra. Ben bile şu an Intel çöp dedim. Bazı işlemcileri çok ısınıyor anlamıyorum.
Aslında 5800X hakkında da ısınıyor diyenler var ama aynı muhabbet 3600'de de vardı, ben P95 Small FFTs testinde 59.8 derece kullandım CPB açık.

Hatta ben B450 Tomahawk MAX aldım, daha denemeden başkasına önermek istemem de hiçbir sorun yaşamazsam durum daha kötü, 170 lira daha kâr cebime giriyor 10850K almaktansa. 😎
Siz ayri bir seviyesiniz zaten. 10850K'dan daha iyi performans alacaksınız. SE-224 vardi galiba, mis gibi yaşayacaksınız.
Hocam genel olarak güzel ancak bu cümle hiç mi hiç oturmamış. Intel'de PL2 değerinin %60'ına ulaşsan bile AMD'den fazla güç çekmesi için yetiyor ki zaten o zaman da ya yerin dibinde performans alırsın ya da vaat edileni alırken 99.9 derecede çalışırsın.
5800X yanıyor almayın diyenler dediği için demiştim demek Intel patlayacakmış. Bunu bilmiyordum.

Siz ayri bir seviyesiniz zaten. 10850K'dan daha iyi performans alacaksınız. SE-224 vardi galiba, mis gibi yaşayacaksınız.

5800X yanıyor almayın diyenler dediği için demiştim demek Intel patlayacakmış. Bunu bilmiyordum.
SE-207 vardı hocam bende.

Aslında 5800X hakkında da ısınıyor diyenler var ama aynı muhabbet 3600'de de vardı, ben P95 Small FFTs testinde 59.8 derece kullandım CPB açık.
Hocam 230 TL soğutucuyla hem. Bu yabancılar hep video yapmıştı 5800X almayin ısınıyor diye. Onlardan sonra korkmuştum ama forumda bir arkadaş TH240 Snow ile çoğu oyunu 65 derecede oynadığını söyleyince rahatladım.
Hocam ilk 234 dedim sonra 224. Sallıyorum tutmuyor hiç.

Hocam 230 TL soğutucuyla hem. Bu yabancılar hep video yapmıştı 5800X almayin ısınıyor diye. Onlardan sonra korkmuştum ama forumda bir arkadaş TH240 Snow ile çoğu oyunu 65 derecede oynadığını söyleyince rahatladım.
@Baturs de kullanıyor aynı işlemciyi, yanlış hatırlamıyorsam Corsair H100i Elite Capellix vardı. 4.6 GHz sabitleyip kullanıyordu.

@Baturs de kullanıyor aynı işlemciyi, yanlış hatırlamıyorsam Corsair H100i Elite Capellix vardı. 4.6 GHz sabitleyip kullanıyordu.
Kaç derecelerde kullaniyor?
Testlerde PF360 > Elite Capellix görmüştüm. Ona göre karar vereceğim bende. Birde 4.6 GHz OC mu oluyor UV mu anlamadım?
Sizin testinizi bekliyorum. En son Debug LED vardı ne oldu bitti mi? Açabildiniz mi bilgisayarı? Ekran kartı arıyorsunuz galiba?

Geri
Yukarı