Intel'in "yeni anakart" dayatması

Sadece Intel değil, AMD'de yeni nesil işlemcilerinde AM4 soketini bırakacak. Bir nevi kapitalizm diyebiliriz.
AMD yeni sokete geçecek fakat bu Intel gibi her sene değişmeyecek.

İntel'in yaptığı kazan kazan olayıdır. Bu işler böyledir, düzen böyle yapacak bir şey yok.

İntel neredeyse 2 işlemcide bir böyle yapıyor.

AM4 desteği kaç soket devam etti, Intel ile bir mi tutuyorsun cidden? 1000, 2000, 3000 ve 5000 serisi işlemcilerin hepsi AM4'tü. 4 nesil AM4 ürettiler.

5 nesil oldu ama.

Kaç senedir destek vermedi mi ? Bir zahmet bıraksın artık. Adam.

AMD AM4 soketine 100 tane işlemci çıkardı zaten. A320 çipsete 3000 serisini de verdiler. Intel'le kıyaslanamaz bile adamlar daha ne yapsın.

Ancak Intel kadar çabuk soket değiştirmediğini belirtelim. AM4 2016 yıllarında piyasaya sürüldü.

AMD yeni sokete geçecek fakat bu Intel gibi her sene değişmeyecek.

İntel'in yaptığı kazan kazan olayıdır. Bu işler böyledir, düzen böyle yapacak bir şey yok.

Tamam arkadaşlar linçlemeyin. AMD yada Intel fanboyu değilim. Biliyorum Intel'in saçmalıklarını. Fakat sonuçta iki firma da değiştirecek. Intel bunu abartarak yapıyor. İkisi de paragöz firmalar. Bu kadar tepki neden anlamadım :)

O mimariyi def etmedikleri taktirde tabiri caiz ise üstünde ki ölü toprağı atmadığı sürece hala yerinde saymaya devam edecek, yeni işlemciye yeni anakart ise cabası, 11. nesilde bile 19 İPC düşerek kafa tutabileceğini sandı tekli çekirdek performansı ile göz boyamaya çalışıyor. İşlemci güzel iş görür evet ama daha ötesi mümkün değil AMD her anlamda tüm kulvarlarda üstüne çöktü, yeni bir mimari ve daha iyi bir üretim süreci ile bakalım ne göreceğiz. O zamana kadar trafo bağlayıp 150 watt çekmeye devam etsin.

11-nesil-intel-core-rocket-lake-islemciler-resmiyet-kazandi-technopat-3-1536x862.jpg

Tamam arkadaşlar linçlemeyin. AMD yada Intel fanboyu değilim. Biliyorum Intel'in saçmalıklarını. Fakat sonuçta iki firma da değiştirecek. Intel bunu abartarak yapıyor. İkisi de paragöz firmalar. Bu kadar tepki neden anlamadım :)
AMD'nin değişme sebebi ile intel'in değişme sebebi bir değil.

Tamam arkadaşlar linçlemeyin. AMD yada Intel fanboyu değilim. Biliyorum Intel'in saçmalıklarını. Fakat sonuçta iki firma da değiştirecek. Intel bunu abartarak yapıyor. İkisi de paragöz firmalar. Bu kadar tepki neden anlamadım. :)
Linçlemiyoruz ki. Doğruyu söylüyoruz. Neredeyse 4 nesil boyunca soket değiştirmeyen bir firmaya paragöz demek saçma geliyor bana. B450 ile bile ne kadar garip olsa da 5900X kullanabiliyorsun mesela.

Linçlemiyoruz ki. Doğruyu söylüyoruz. Neredeyse 4 nesil boyunca soket değiştirmeyen bir firmaya paragöz demek saçma geliyor bana. B450 ile bile ne kadar garip olsa da 5900X kullanabiliyorsun mesela.
Evet AMD o yönden güzel fakat fiyat konusunda aynı fikirde değilim. Özellikle aynı seviyelerdeki işlemcilerde AMD tarafında işlemci ve anakart fiyatı daha fazla. Buna Ryzen 5 3600 vs I5-10400F i gösterebilirim. Tabi ki bu Intel'in de paragöz olduğu gerçeğini değiştirmez.

Geri
Yukarı