İnternet Aktiviteleri Sırasında Mavi Ekran Hataları

HK1892

Femtopat
Makaleler
1
Sevgili Technopat ailesi, tekrar merhaba.

Mavi ekran sorunlarım vardı ve burada sizlerin yardımıyla çözmüştüm. Ancak bugün tekrar 3 tane mavi ekran hatası aldım.

Bir önceki konu 'Çözüldü' olarak işaretlendiği için yeni konu açıyorum mecburen.

Konu başlığı altında yazan her şeyi yaptım ancak şimdi ne zaman internette bir şey yapsam tekrar hata alıyorum. Farklı tarayıcılar ile denedim; sonuç aynı.
Oyun veya diğer aktiviteler sırasında sorun yok, saatlerce oyun oynasam bile hata almıyorum. Tüm Windows ve sistem güncellemeleri tamam bu arada, eksiksiz yapmıştım hepsini.

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. @Murat5038 @Bora Dere
Sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır, geçen hafta rahat bir nefes almamı sağlamıştınız. Bugün çok moralim bozuldu art arda 3 tane hata alınca.

Önceki konu: [Çözüldü] B450M S2H Sistemde Düşük RAM Frekansı ve Mavi Ekran Sorunu - Technopat Sosyal

Minidump

- Gigabyte B450M S2H.
- Ryzen 5 3500X.
- Corsair CV550 80+ Bronze.
- Kioxia Exceria 500 GB NVMe.
- Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC.
- 2 X G.Skill 8 GB Ripjaws 3200 MHz
- Windows 10 Pro 64 Bit.

Son düzenleme:
@Murat5038 hocam tekrar merhaba.

Dediklerinizin neredeyse hepsini yaptım;

Yalnız, https://drivers.amd.com/drivers/raid_windows_driver_930_00206.zip bunu kurmayı beceremedim bir türlü. Bir de temiz ön yükleme kaldı geriye.

Dün bilgisayar ilk defa oyun oynarken mavi ekran vermiş. Daha önce oyun oynarken hiç vermemişti. Aşağıda son Minidump mevcut.

Minidump

Hafta içi ben çok yoğun çalışıyorum, akşamları vs hiç açamıyorum bilgisayarı. O yüzden cumartesi ve pazar günleri yazabiliyorum size.

Bir şey sormak istiyorum; bilgisayarın montajı hiç güzel değil. Anakartın 3 tane sabitleme vidası takılı değil misal, kablolar rastgele atılmış etrafa... Bunlardan kaynaklı olabilir mi benim yaşadıklarım acaba?

Bu arada; harddisk sağlığı %100 gözüküyor ve son firmware zaten yüklüymüş. KIOXIA üzerinden gördüm bunu.

CPUZ kaldır, Defender kapat veya farklı bir AV kullan.
Monitöre sürücünü kurdun mu? Söylediğin raid sürüyü kuramadıysan monitör sürücüyü de kuramamışsın demektir. Ek olarak bir hafta oldu demiştin kabloyu alalı kalitesiz ise değiştirin veya HDMI varsa onunla devam etmeye çalışın.
Bir şey sormak istiyorum; bilgisayarın montajı hiç güzel değil. Anakartın 3 tane sabitleme vidası takılı değil misal, kablolar rastgele atılmış etrafa... Bunlardan kaynaklı olabilir mi benim yaşadıklarım acaba?
Çok mümkün değil ancak ihtimal var sizdeki bundan olmasa da.

@Murat5038 hocam merhaba.

CPUZ kaldırmamı istediniz ancak bulamadım ilgili programı ya da dosyayı.

Monitör kablosundan bahsediyorsunuz galiba; monitör kutusu içerisinden çıkan kabloyu kullanıyorum.

Monitöre sürücüyü kurmuştum, tekrar kurdum şimdi, sürüm tarihi aynı kaldı, yani güncelleştirmişim. Raid sürücü de monitör sürücüsü gibi manuel mi kurulacak? Onu mu demeye çalıştınız acaba, monitörü manuel kurdum çünkü. Eğer varsa kurulum rehberi paylaşabilir misiniz?

Defender kapatacağım şimdi.

Sizin hakkınızı nasıl ödeyeceğim bilmiyorum, tekrar teşekkür ederim bu arada her şey için.

Not: Saat 11:55 gibi mavi ekran yedim yine ama Minidump çıkmamış bu sefer hocam, paylaşamadım sizinle o yüzden.

Son düzenleme:
Raid sürücü de monitör sürücüsü gibi manuel mi kurulacak? Onu mu demeye çalıştınız acaba, monitörü manuel kurdum çünkü.
Evet. İçeriğini bilmiyorum ancak setup yok ise aynı şekilde kurulacak.
Eğer varsa kurulum rehberi paylaşabilir misiniz?
Rehberi yok aynı kuruluyor. Aygt yöneticisinden RAİD aygıtı varsa bulup oradan aynı şekilde manuel yükleyeceksiniz.
CPUZ kaldırmamı istediniz ancak bulamadım ilgili programı ya da dosyayı.
Bulamadıysanız temp içeriğinde kalmış olabilir Temp klasörlerini temizleyin.
C: windows temp ve App data içindeki temp olanları.

Çalıştır -> %temp% yazınca çıkan klasörlerin hepsini silmeli miyim peki @Murat5038 hocam? İçlerinde CPU-Z gibi bir şey bulamadım çünkü.
Evet orası local dediğim kısım zaten. Diğer Windows içindekini de sil.
Aygıt yöneticisinde RAİD aygıtı bulamadım ek olarak.
İyice arayın bulamadıysanız, setup olarak değilse AHCI, Nvme yazan da yoksa kurmayı denemeyin.

Sayın @Murat5038,

dediğim yeri sildim ve hemen mavi ekran yedim. Bu sefer Minidump oluşmuş. Aşağıda paylaşıyorum.

Minidump

Ek olarak, cpuz150 isimli bir dosya buldum temp içinde. Sildim güvenli modu açıp çünkü diğer türlü izin vermiyordu.

Son düzenleme:
Dosya sistemi veya diskle ilgili gözüküyor. Silerken aldıysan zorladıysan onla alakalı olabilir.
Temiz önyükleme yaptın mı? Defender hala açık gözüküyordu çünkü. CPUZ de kalkmamıştı haa aldığında. Temp içeriklerini sildiysen sıkıntı yok. Tekrarlarsa paylaşırısn yeni dosyayı.

@Murat5038 hocam, evet CPUZ kaldırmadan önce aldım bu hatayı.

Temiz ön yükleme yapmadım henüz, araştırıyorum, emin olun. Anlayamadım temiz ön yüklemenin mantığını, onu okuyorum bir yandan.

Silerken zorlama vs olmadı. Sildim %tepm% yazıp çıkanları. Sonra sizin yazdıklarınızı tekrar açtım, kaçırdığım yer var mı diye ve o an yedim mavi ekranı. Silme ile arasında 2-3 saniye ancak var.

RAİD sürücü konusunda, AHCI yazan yerler var evet, ona bakıyorum bir yandan nasıl yaparım diye.

Bu hatalar, mavi ekranlar vs çok strese soktu beni gerçekten. Her seferinde, 'oldu bu sefer artık, hadi inşallah' diyorum tekrar geliyor. Geri yollamayı düşündüm ancak firma İstanbul'da ve ben Ankara'dayım. Firmanın sicili pek temiz değil açıkçası ve ilgileneceklerini düşünmüyorum...

Ekleme: Technopat rehberi var, ona göre yaptım temiz ön yüklemeyi şimdi.

Ekleme 2: Windows Defender açık uygulama var mı diye bakarken bir mavi ekran daha yedim hocam.

Minidump - 13:00

Ekleme 3: Bir video izledim, regedit üzerinden bir değeri değiştirerek Defender kapatmayı anlatan, ona göre Defender kapandı artık.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı