İnternet altyapısı 1000 Mbps'ye geçilebilir gözüküyor ama sorgulamada 100 Mbps çıkıyor

donttouch

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

Türk Telekom fiber internet kullanıcısıyım. Telekoma ait uygulamaya girdiğimde 1000 Mbps hızlı paketlere geçebildiğim görünüyor ama altyapı sorguladığımda ve müşteri temsilcisiyle görüştüğümde maksimum 100 Mbps hızlarını alabileceğim söyleniyor.

Sorun ya da eksiklik nerede olabilir? Bu arada evde GPON denilen cihaz yok sadece modem var.

Altyapıya ait sorgulama ekranı görseldedir.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    26,9 KB · Görüntüleme: 93
Evinize VDSL mi yoksa direk fiber kablo mu geliyor? GPON olmadan fiber kullanamazsınız zaten, büyük ihtimalle binanıza kadar fiber kablo geliyordur sonra VDSL ile dairelere dağıtılıyordur.

1000'lik paketi alırsın ama 100 hız alırsın. Benim altyapı 50 destekliyor ama zamanla en düşük 100'lük paket kaldığı için bana 100'lük paket iteliyorlar. 50 hız alıyorum.

Merhaba,

Türk Telekom fiber internet kullanıcısıyım. Telekoma ait uygulamaya girdiğimde 1000 Mbps hızlı paketlere geçebildiğim görünüyor ama altyapı sorguladığımda ve müşteri temsilcisiyle görüştüğümde maksimum 100 Mbps hızlarını alabileceğim söyleniyor.

Sorun ya da eksiklik nerede olabilir? Bu arada evde GPON denilen cihaz yok sadece modem var.

Hocam altyapıya bağlı o altyapınız desteklemiyorsa yapacak bir şey yok bizde 75MB kullanıyorduk altyapınız 35oluyor 35yapın dendi bulunduğunuz bölge ve altyapı önemli.

Merhaba,

Altyapınız çok yüksek ihtimalle FTTB-Eth dediğimiz tür olsa gerek. Yani fiber kablonun binaya kadar geldiği, dairelere CAT kablo dağıtılan sistem. Bu sistemde 100 Mbps üzerinde hız alamazsınız maalesef. Altyapı sorgu sonucunda GPON çıkmasının sebebi FTTH (eve kadar fiber) ile FTTB-Eth sistemlerin her ikisinin de PON (passive optical network) şebekeye bağlı olması. Bu sebeple sizin altyapınız FTTH imiş gibi görünüyor ama aslında değil.
Binanızın zemin veya bodrum katına inip sağı solu dikkatlice incelediğinizde şunlara benzer bir cihaz göreceksiniz:

MDU 2.jpg

MDU 3.jpeg

MDU.jpeg

Evet aynen bodrum katta bu Switch benzeri cihazlardan var. 100 Mbps paketine geçtim ama pek test etme fırsatım olmadı. Belki 100'ü bile alamıyorumdur.

O zaman bu durumda yapacak pek bir şey yok.

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

Merhaba,

Hocam merhaba, konuyu hortlattım ama, 100 mü kullanıyorsunuz ya da 1000'e çıkardılar mı acaba? Bende de altyapı fiber görünüyor, Online başvuruda 1000 görünüyor ama mş arayınca en fazla 100 MB fiber alırsınız diyor.

Geri
Yukarı