İnternet Değerleri ve Ayarları Nasıl Olmalı ?

Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Benim aboneliğim şuan için Türk Telekom ADSL paket.
Kullandığım modem Asus DSL-AC55U.

Sahip olduğum modem ile ADSL abonelik üzerinde alabildiğim değerleri ve ayarları sizinle kıyaslamak istiyorum.
Bu kıyaslamayı kendim için istiyor olsam da diğer üye arkadaşlarımıza güzel bir kaynak örneği olacaktır bu konu doğru paylaşımlar ve yorumlar geldikçe.

Hız testlerinde aldığım değerleri paylaşayım öncelikle.

httpswww.hiztesti.com.tr.JPG

www.hiztesti.com.tr Sitesinde çıkan test değeri. Ancak ping değeri dengesiz bir site. 20 Ping civarını dahi gösterdiği oluyor.
Ayrıca diğer siteler indirme değerini 14 Mbps gösterirken bu test nedense modem üzerinde görebildiğimiz hızı gösterebiliyor.

Netspeed.JPG

Netspeed hız testi değeri.

Speedtest by Ookla.JPG

Speedtest by Ookla hız testi değeri.

Turknet.JPG

Turknet hız testi değeri.

Türk Telekom.JPG

Türk Telekom hız testi değeri. Türk Telekom hız testi üzerinde benim anlayamadığım bir durum var. Diğer siteler daha iyi ping değeri gösterirken bu test nedense hep 13,14,15 gibi değerleri gösteriyor ping olarak.

Test değerleri bu şekilde. ADSL aboneliğe göre gördüğüm değerler iyi bence. Ancak bu testlerdeki ping değerine ben pek önem vermiyorum. Sebebi ise oyunlarda gördüğümüz değer en az 3 veya 4 katı oluyor.

Şuan için aktif modem ayarım ise şu şekilde.

Ekran Alıntısı.JPG

Bu ayarlarda modemin aldığı değerler ise aşağıdaki şekilde.
Ekran Alıntısı1.JPG

ADSL aboneliğe göre değerleri iyi gibi geliyor bana. Modemin ayarlarını tamamen kullanmasını bilmediğim için değerleri daha iyi duruma getiremiyorum. Yapmasını bilen biri gösterirse güzel olur.

SNR Margin olayı benim kafamı çok kurcalayan bir durum.
SNR Margin Ve Hat Zayıflaması Değerinin İnternet Hızına Etkisi Nedir? - Technopat
Yukarıdaki link üzerinde gereken bilgiler güzelce verilmiş. Bu konu sayesinde değerlerin nasıl olması hakkında az çok bilgi edinebiliyoruz. Ancak en doğru ayarı nasıl bulacağımızı bilmediğimizden en doğru değerleri göremiyoruz.

Örnek ve kıyaslama olsun diye İnternet ve modem ayarı üzerinde biraz daha paylaşım yapayım.

Ben kablosuz MAC filtresi kullanan biriyim. Kullanılmasını da tavsiye ediyorum. Biz ne kadar koruma almaya çalışsak da nedendir bilinmez kırmayı bilen kişi sürekli kırmayı başarıyor. Bu sebeple kayıt edilmeyen cihazın kullanımına kapatıyoruz modemi. Ayrıca kablosuz MAC filtresi ile bir cihazı engellemeyin. Kırmayı bilen kişi MAC adresini değiştirip tekrar kırıp giriyor. Bu sebeple kayıt edilen cihazlara erişim izni vermek en sağlıklı ve doğru seçenek oluyor.

Kablosuz ağ kullanımlarında kanal seçimi de önemli bir etken olduğunu biliyoruz. Wifi analyzer programı sayesinde boş kanal bulup modem arayüzünde bu kanala geçiş yapabiliyoruz. Benim çevremde 11,12,13 kanalı kullanan pek kimse yok bu sebeple ben genel olarak 13 olan kanalı kullanıyorum.

Şuan için aklıma gelip yazabildiğim şeyler ve paylaşım bu kadar.
Asus modem arayüzünü tamamen kullanmasını bilen arkadaşlar sizlerden kaynak olsun diye paylaşımlarınızı bekliyorum.
Diğer modem arayüzünü kullanan arkadaşlarda paylaşım yapsın. Bir modeme bağlı konu olmamalı herkes aynı modemi ve modem arayüzünü kullanmıyor sonuçta.

Hat değerlerin iyi sayılır. SNR ve hat zayıflaması gibi değerler hakkında yazılanlar kağıt üzerinde yazılan şeyler. Neyin ne kadarda olduğu tecrübe gerektirir. Bu modem üzerindeki değerler hat sağlığından tut iç tesisat, port sağlığı ve benzeri bir çok durumu haber verebilir. Mesela hiç bir yerde her 3 Mbps hız arttığında SNR değerini 1 düşürdüğünü ve her 3 Mbps azaldığında 1 SNR değeri düşürdüğünü muhtemelen benden başka kimseden duymamışsındır. VDSL profil ne seçersen seç ülkemizde sadece 17A profili mevcut. ADSL'de olduğun için o ayarlar seni pek ilgilendirmiyor şimdilik. O modem arayüzünde yazan tüm ayarlar sizin için modemin en uygun ve en iyi ayarladığı ayardır pek dokunulmasını tavsiye etmem. Kanal numara ayarları ve benzeri onları ayrı kefede tutuyorum tabi. Asus modemlerin en güzel yanı kararlılık ayarıdır. Hat değerleriniz kötüyse hiç İSS'ye hızımı düşürün demeden oradan uygun bir dB ayarı ile hızınızı düşürebilirsiniz. Sizin gereğiniz olmadığı için o ayarıda es geçiyorum. Rx AGC GAİN adjustment ayarı SNR değerinizin biraz yükselmesine sebep olabilir fakat bu yükseliş sadece rakamsal olaraktır pratik olarak hiç ifadesi yok. Test edilmiştir. Hat değerlerinin sana verdiği mesajı okuyorum. İç tesisatta sıfır problem var ve saha dolabına çok yakınsın.

Ekran Alıntısı3.JPG

Yukarıdaki görsel üzerindeki ayarları uygulayınca değerler biraz daha iyileşti gibi.
Güncel görebildiğim değerler bu şekilde.
Ekran Alıntısı4.JPG

Sizlerinde kullandığı ayarları ve güncel değerleri paylaşmanızı bekliyorum.

@Oreki senden de bekliyorum. :)

SNR Margin değerin için kaplaması iyi, muhtemelen zırhlı olanlar sanırım cat6 kablo ankastreden evine çekersen işini görür cat5 e göre iletim gücü daha iyi ve aynı fiyattalar. Bütçen varsa cat7 kablosunu öneririm. Onun dışında alacağın en yüksek down. hızı da vdsl e geçtiğin zaman büyük bir verimini alırsın.

@Cleante

Binaya gelen ana hat kablosundan sonrası CAT 6 kablosu modeme direk gelen.
Binada ankastre yok. Binaya gelen kabloya ek ile bağlı CAT 6 kablosu.
Ankastre etkisini bilmiyorum olmadığı için. Belki değerlere etkisi olabilir binasında bulunan kişiler farkı gösterebilir belki.
VDSL aboneliğe önümüzdeki birkaç gün içinde geçebilirim belki sözleşme bitiminde Netspeed üzerine geçersen sorun yaşamamak için. :)

VDSL aboneliğe geçtim bugün arkadaşlar.
Türk Telekom sözleşme uzattırma yapmadan paket yükseltme olarak geçiş sağladım.
Öğlen sonrası geçiş işlemi yaptırdım. Eve gelince modemi sıfırlayıp kurulumu tekrar yaptım ve İnternet kullanıma açılmıştı. Ortalama 2 saat sürmemiştir.

Geçiş yaptığım paket 35 Mbps 100 GB AKN. 76 TL fiyatı var.
24 Mbps düşünüyordum sırf VDSL port hizmetine geçmek için. Fiyatı 71 TL olduğu için 35 Mbps paketi daha uygun gördüm.
ADSL aboneliğe 65 TL civarı ödüyordum. 10 TL civarı fazla ödeyip daha iyi bir hizmet alıyorum şuan.

Şuan ki güncel ayarlarım ve değerlerim aşağıdaki şekilde.
Modem ayarları kurulumun atadığı standart ayarlar. SNR değerini yükseltmek için uğraştım ama başarısız oldum. SNR değerini 30 üzerine çıkartmayı başardım ancak hız 8 Mbps değerine kadar düşmüştü. Önümüzdeki günlerde belki daha iyi bir SNR değeri alabilirim inşallah.

Ekran Alıntısı1.JPG
Ekran Alıntısı.JPG

Türk Telekom hız testi ile çıkan sonuç.
Hız testi 1.JPG

www.hizinitestet.net Hız testi ile çıkan sonuç.
hizinitestet.net.JPG

Milleni.com hız testi ile çıkan sonuç.
Millenicom.JPG

Netspeed hız testi ile çıkan sonuç.
netspeed.JPG

Turknet hız testi ile çıkan sonuç.
Turknet.JPG

www.hiztesti.com.tr Hız testi ile çıkan sonuç.
www.hiztesti.com.tr.JPG

Yorumlarınızı bekliyorum değerlerim ile alakalı.

Kararlılık ayarını 2DB olarak ayarlarsanız ulaşılabilir hızını artar.
Rx AGC GAIN Adjustment ayarını high performance yaparsan SNR yükselecektir.

2222.JPG

Ayarları şu şekilde güncelledim. Pek kurcalamak istemiyorum akşam akşam. Çevremde ev İnterneti kullanan çok ve şuan hepsi aktif. Bu sebeple değer düşmeleri olacağı için sabah ayarlara tekrar bakacağım.
Şuan ki ayarlar ile birlikte aşağıdaki değerleri aldım.
1111.JPG

Yeni konular

Geri
Yukarı