İnternet değiştirirken kablo ve modem de değiştirilmeli mi?

emre008cgrn

Decapat
Daha fazla  
Merhaba bende şu an dışarıdan modeme kpd-p-a (CAT5e diye okudum siyah kalın kablo)"kablonun modeme gelen kısmında çok ince gri kablo var öyle modeme bağlanıyor" kablo var.

Modemden bilgisayara da aynı şekilde 20M CAT5e kablo var, şu an 20Mbps internetim var ve bunu değiştireceğim 100Mbps'lere çıkacak. CAT5e kullanmaya devam etmeli miyim yoksa CAT6 ',a, e' olarak değiştirirsem çok fark olur mu?

Modemim de ZyXEL VMF3312-B10b, bu modemi de değiştirmeli miyim? (modemden odama 2 duvar ve 20 metre var zor çekiyor)

(Resimdeki porttan sola giden kablo modeme geliyor ve portum bu)

Ve şunları satın aldım ama iptal aşamasında. İptal olmazsa gelecek bunlar bir 10 metre bir de 3 metre aldım.
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07Z8R22HQ/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Ve şunları satın aldım ama iptal aşamasında. iptal olmazsa gelecek bunlar bir 10 metre bir de 3 metre aldım.
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07Z8R22HQ/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

@Dejuf bir konuda bayağı bir bilginiz olduğunu gördüm acaba görüşebilir miyiz?

EK daha detaylı soru anlattım

2015 yılında ankastremden modeme KPD-P-A kablo çekilmiş(cat5e diye gördüm).
Aynı şekilde modemden bilgisayarıma gelen kablo da cat5e.
Kısa bir araştırma yapıp uygun fiyata bulduğum için 10 metre ve 3 metre cat6a slim kablo satın aldım.
Bu yüzden ankastremden gelen kabloyu da cat6a kalitesine uygun olmasını istiyorum.
Dış mekan kablo olarak cat6a bulamadım cat6 da mhz değeri 250 olduğu için almak istemedim.
Elimde şu an ‘Zyxel VMG3312-B10B’ modemi ve ankastreden modeme KPD-P-A kablosu var bunları değiştirip cat6a kalitesine yükseltmek istiyorum nasıl yapabilirim.
Kendi araştırmamla cat6a modeme ankastreden gelen kablo bulamadığım için cat7 düşündüm onun da 20 metresini bulamadım. ne yapmalıyım. modemimi değiştirmeme gerek var mı.

Tekrar konu açmamak için birkaç soru oldu kusura bakmayın.

Şu an kullandığım ankastre önceden telefon için koyulmuştu bunun değişim talebinde bulunabilir miyim değişir mi nasıl yaparım?

Modemim yeterli mi değişmeli miyim?
Ankastremi değişim talebinde bulunabilir miyim?
Ankastreden modeme cat5e var bunu cat6a kalitesine yükseltmek mantıklı için kablo önerisi 20m ?

Dosya Ekleri

• no143D2port.png
    no143D2port.png
    169,2 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Ankastreden modeme gelen kabloyu da modemden bilgisayara gelen kabloyu da CAT 6 ile değiştirirseniz yeterli olur. Modemi değiştirip değiştirmemek size kalmış. Ankastre değişimi yapmazlar muhtemelen.

Ankastreden modeme gelen kabloyu da modemden bilgisayara gelen kabloyu da CAT 6 ile değiştirirseniz yeterli olur. Modemi değiştirip değiştirmemek size kalmış. Ankastre değişimi yapmazlar muhtemelen.

Eğer alabileceğim hız yükselmezse 81Mbps gösteriyor (Millenicom sorgulama) modemim bunu kaldırabilir değil mi?
Ve bu ankastreden modeme zaten CAT5e var CAT6 ile arasında fark pek yok 250 MHz falan bu yüzden CAT6a 500MHz olduğu için ankastreden modeme geleni de 500MHz'lere yükseltmek istiyorum.

Gereksizse sadece paket değişimi yapıp devam ederim CAT5e kabloyu CAT6 gereksiz gibi gördüm.

Şimdiden teşekkür ederim.

Eğer alabileceğim hız yükselmezse 81Mbps gösteriyor (Millenicom sorgulama) modemim bunu kaldırabilir değil mi?
Ve bu ankastreden modeme zaten CAT5e var CAT6 ile arasında fark pek yok 250 MHz falan bu yüzden CAT6a 500MHz olduğu için ankastreden modeme geleni de 500MHz'lere yükseltmek istiyorum.

Gereksizse sadece paket değişimi yapıp devam ederim CAT5e kabloyu CAT6 gereksiz gibi gördüm.

Şimdiden teşekkür ederim.
Modem VDSL destekli olduğu için o hızı kaldırır. 81 Mbps destekleyen bir VDSL altyapı için CAT 6 iş görür. Şu durumda 1000 Mbps kullanılmayacağı için bant genişliğinin pek bir önemi yok. Fuzuli bir masraf olur ama içiniz rahat edecekse CAT 6A da kullanabilirsiniz.
Rica ederim.

Modem VDSL destekli olduğu için o hızı kaldırır. 81 Mbps destekleyen bir VDSL altyapı için CAT 6 iş görür. Şu durumda 1000 Mbps kullanılmayacağı için bant genişliğinin pek bir önemi yok. Fuzuli bir masraf olur ama içiniz rahat edecekse CAT 6A da kullanabilirsiniz.
Rica ederim.

CAT6a kablosu olarak ankastreden modeme kablo bulamadım bildiğiniz varsa önerir misiniz? 20 metre civarı.
Bir de şunu sormayı unuttum dışarıdan gelen o kalın kablo modeme bağlanırken incecik 2 kabloya dönüyor son 1 metresi de öyle bunun bir etkisi var mıdır?
.
.
.
Tenda v12 aac1200 dual-band
.
keenetıc extra dsl ac 1200
.
Xiaomu Mi AloT Router AC2350
.
Daha sonra uğraşmamak için hangisini alayım

Son düzenleme:
CAT6a kablosu olarak ankastreden modeme kablo bulamadım bildiğiniz varsa önerir misiniz? 20 metre civarı.
Bir de şunu sormayı unuttum dışarıdan gelen o kalın kablo modeme bağlanırken incecik 2 kabloya dönüyor son 1 metresi de öyle bunun bir etkisi var mıdır?
.
.
.
Tenda v12 aac1200 dual-band
.
keenetıc extra dsl ac 1200
.
Xiaomu Mi AloT Router AC2350
.
Daha sonra uğraşmamak için hangisini alayım
Az önce baktım ben de CAT 6A bulamadım. Belki kullanan arkadaşlar vardır onlar yardımcı olurlar.
xDSL modülasyonlarda çift telli kablolar kullanılır. Yani modeme giren kabloda 2 tel kullanılması normal çünkü kullanılan teknoloji böyle.
Modemler hususunda detaylı bilgiye sahip değilim ancak Keenetic markası çok övülüyor ona bakabilirsiniz.

Az önce baktım ben de CAT 6A bulamadım. Belki kullanan arkadaşlar vardır onlar yardımcı olurlar.
xDSL modülasyonlarda çift telli kablolar kullanılır. Yani modeme giren kabloda 2 tel kullanılması normal çünkü kullanılan teknoloji böyle.
Modemler hususunda detaylı bilgiye sahip değilim ancak Keenetic markası çok övülüyor ona bakabilirsiniz.

Çok sağ olun CAT7 dış mekan alıp bunu modeme bağlayabilir miyim içerde CAT6a kullansam olur mu (CAT7 GG45, CAT6a RJ45 sıkıntı olur mu) ve bu modeme gelişte incelen kabloyu kısaltmak fark olur mu?
.
.
Bayağı bir foruma yazdım bakan olmadı tek size soruyorum kusura bakmayın.

Çok sağ olun CAT7 dış mekan alıp bunu modeme bağlayabilir miyim içerde CAT6a kullansam olur mu (CAT7 GG45, CAT6a RJ45 sıkıntı olur mu) ve bu modeme gelişte incelen kabloyu kısaltmak fark olur mu?
.
.
Bayağı bir foruma yazdım bakan olmadı tek size soruyorum kusura bakmayın.
Ankastreden modeme doğrudan tek bir kablo çekebilirsiniz. Bu kablo CAT 6 olur CAT 7 olur fark etmez. Zaten sadece 2 telini kullanacaksınız. Dolayısıyla konnektör de RJ-11 standardında olacak. En sağlıklısı da bu yöntem olur. Eğer arada ek noktaları falan varsa ortadan kalkmış olur böylece.
Rica ederim.

Ankastreden modeme doğrudan tek bir kablo çekebilirsiniz. Bu kablo CAT 6 olur CAT 7 olur fark etmez. Zaten sadece 2 telini kullanacaksınız. Dolayısıyla konnektör de RJ-11 standardında olacak. En sağlıklısı da bu yöntem olur. Eğer arada ek noktaları falan varsa ortadan kalkmış olur böylece.
Rica ederim.

Bana ankastreden modeme 20metre kablo tavsiyesi verir misiniz?

Geri
Yukarı