Internet Explorer Windows 11'in içinde yaşıyor, ölmedi!

Merhaba,

Malumunuz Internet Explorer 11 ile birlikte IE'nin geliştirilmesi durduruldu. Ancak Windows 10'da 6 yıl boyunca IE, Microsoft Edge'e ek olarak mevcudiyetini korumaya devam etti. Sonunda Microsoft radikal bir karar alarak Windows 11'de Internet Explorer'ın kullanılmasını imkansız hale getirdi. Ancak altını çiziyorum, Internet Explorer kaldırılmadı sadece kullanılması imkansız hale getirildi. Kanıtını mı merak ediyorsunuz? Çok basit. C/Program Files'a gittiğinizde Internet Explorer klasörü göreceksiniz. Hatta IE.exe aynen dosyanın içinde bulunuyor. Peki bu exe'ye tıklayınca ne açılıyor? MS Edge. E madem IE yok, hatta exe'sine tıkladığımızda Edge açılıyor, peki bu dosya niye hala yerinde duruyor, niye IE.exe sistemden kaldırılmadı ya da KALDIRILAMIYOR! İşte bugün bu konuya değinmek istiyorum. Ancak önce zamanı geri almamız gerekiyor. Internet Explorer, bir zamanların zirveye demir atmış rakipsiz kralı, neden bu yarışta geri kaldı? Neden IE 11 ile birlikte Microsoft geliştirilmesini durdurdu? Bunların hepsinin birer anlamı var. Basit bir tarayıcı olan ve masum gibi görünen Internet Explorer'ın kirli geçmişi tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilecek bu yazıda. Ve en önemlisi yazının sonunda başlıktaki soruya cevap bulacaksınız. Microsoft, Internet Explorer'a bir uygulama olarak yer vermediği son işletim sisteminden dosyasını neden kaldır(a)mıyor? İşte bu sorunun cevabı da IE'nin kirli geçmişinde saklı. Haydi zaman makinemize atlayıp yıllar yıllar öncesine gidelim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sene 1995,

Windows 95'in yayınlanmasıyla birlikte teknoloji dünyasında bir devrim yaşanmıştı. Yenilikleri, arayüzü ve 32-bit çağını başlatıyor olmasıyla büyük bir dönüşüm getiriyordu. O sıralar Microsoft'un en azılı rakibi Apple ise sancılı bir süreç yaşıyordu. Mac OS 8'in yayınlanmasının gecikmesi ve Windows 95'in başarısı nedeniyle Apple pazar savaşında oldukça geride kalmıştı. Mac dışındaki birkaç işletim sistemi dışında meydan Microsoft'a kalmıştı.

Yine aynı yıl, internet hızlarında ciddi bir artış söz konusu olmuştu. 56k dial-up çıkmış, yakın gelecekte ise geniş bant çıkacaktı. Bu sırada bilgisayar kullanımın artmasıyla birlikte www teknolojisine de rağbet artıyordu. O dönemde 94 yılında şöhretini artıran Netscape Navigator zirvedeydi. Bunun yanında ücretsiz olması ve hızı gibi avantajlarıyla rakipsizdi.

Bu durumun farkına varan Microsoft tarayıcı piyasasına sert bir giriş yapma hazırlıklarına başlamıştı. Planları da oldukça büyük ve şeytaniydi! Planlarını artık uygulamaya koymak isteyen Microsoft işe Ncsa Mosaic'i satın almakla başladı. (Ncsa Mosaic internet kullanımını yaygınlaştıran ilk büyük tarayıcıdır ve dolayısıyla İE'nin ve Edge'nin atasıdır.) Bu satın alma işlemiyle birlikte Ncsa Mosaic'i Internet Explorer'a dönüştüren Microsoft, IE 1'i Windows 95 Plus paketiyle birlikte son tüketicinin kullanımına sunmuştu. Yani ayrı bir dağıtım yerine işletim sisteminin bünyesine dahil etmişti, ancak IE'nin sistemden kaldırılmasına bir engel bulunmuyordu. İlk başta masum görünen bu hamle IE'nin 2 ve 3.sürümleriyle birlikte artık bir dayatmaya dönüşmeye başlamıştı bile. Yine Windows 95'in yeni sürümleriyle birlikte gelen IE 2 ve IE3 ile birlikte artık IE sisteme tamamen entegre edilmiş ve kaldırılmasına müsaade edilmeyen bir zorlamaya dönüşmüştü. İlk etapta adamlar kendi ürününü kendi sistemine yerleştirmiş, kullanılsın diye kaldırılmasına engel olmuşlar ne var bunda diyebilirsiniz. Zaten şeytani düşüncelerin en masumudur bu hamle. Olay bununla değil sonrasındaki hamleler ile başlıyor. Henüz şeytani kısma gelmedik yani. Ancak şunu söyleyebilirim ki ucu bugün IE'nin Windows 11'den kaldırılmasına bile engel olan felaketler silsilesinin zeminini hazırladı.

...

Burada kesiyorum. Eğer yazının devamını isterseniz lütfen belirtin. Talep ve rağbete göre IE'nin geçmişini tüm detaylarıyla sunmaya devam edeceğim. İyi okumalar.

Uyumluluk sebebiyle duruyor. IE değil de IE'den kalma birkaç bileşen aslında duran.
Esas sebep Microsoft'un geçmişte işlediği günahlar. Hepsini ifade edeceğiz.
İlk sürümleri ayrı olarak 3.1'e yüklenebiliyordu. Yani satın almanız gerekiyordu.
Windows 3.1'e yüklenebilir olarak çıkmıştır belki ama ilk defa Win95 ile geldi.
Feedbackler olumlu olduğuna göre 2.bölüm ile yazının tamamını yayınlayacağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı