İnternet Hız Değeri Nasıl İyileştirilir?

EnesCakar

Hectopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Merhaba;
1- Netspeed üzerinden edindiğim bilgiye göre santral ile aramda 2296 metre mevcut ve 8 Mpbs hız alıyorum. Ankastreye kadar olan altyapıda her şeyin yolunda, olması gerektiği gibi olduğu söyleniyor bina içi tesisatı yenilemeye kalksam aldığım hızda olumlu yönde değişiklik olur mu?
IDM üzerinden indirme yaptığımda indirme hızım en fazla 500 kb/s geliyor. 8 Mbps'ye göre düşük değil mi? 1 Mbps hız değerinin saniyede 128 KB indirme hızını eşit olduğunu düşünürsek yarı yarıya bi hız kaybı alıyorum demektir.

2- Aynı apartmanda ki komşularımın daire numarası üzerinden sorgulama yaptığımda üst katımdaki daireye 14 Mbps hız geldiğini görüyorum. Bunun sebebi iç tesisat değilse nedir? İnternet sağlayıcı firmanın işgüvarlığı olabilir mi?

3- Bina içi tesisatımı yenilemeye kalktığımda Cat5 veya 6 üzerinden turuncu-beyaz-turuncu üçlüsünü mü kullanmalıyım yoksa kaliteli bir telefon kablosu da işimi görür mü? Ufak bi araştırma yaptım gürültü, kalınlık, ses düşüklüğü vs gibi terimlerle karşılaştım ve bana çok yabancı bunlar. Sabit hat kullanmıyorum sadece ADSL için hangi kablolama uygundur? Ankastre ile dairemin arası tahminen 30 mt.

Bulunduğum dairede yapılan tadilat sonrası bağlantı girişleri kapatıldığı için ankastreden telefon kablosu ile dışarıdan bağlantı şeklinde bir çözüm bulduk. Gayet iyi sonuç verdi. Bulunduğum ilçede her yerde santral olması ve en yakını ile aramda 20 metre kadar mesafe olması nedeniyle hat 93Mbps'e kadar destekliyor. 75Mbps'e kadar olan pakette 70 civarı hızlar alabiliyorum.

Santrale olan uzaklık sebebiyle yüksek hızlarla alakalı sıkıntı var sanırım. Bina eski ve tesisatta bir sıkıntı varsa, dışarıdan bağlantı ile deneyebilirsin belki. Gerçi o tesisat 30 metreyi buluyorsa, yüksek katlı bir bina diye düşünüyorum. Dışarıdan onu nasıl sabitlersin bilemedim.

Son düzenleme:
Test yaptığında aldığın hız kaç? Muhtemelen paketinin adı 8Mbps'ye kadar. Bu yüzden çeşitli kesintiler yapıyorlar. Türk Telekom kullanıyorum. Benim paketim sözde 16'ya kadar. Ama gel gör ki 6-7Mbps ölçüyorum. Arayınca sana dedikleri gibi santrale uzaksın diyorlar. Kablo olayına gelecek olursak ben Cat6 kablo kullanıyorum ankastre kutumdan itibaren. Bir ara sahadaki kutuda arıza olmuştu fakat sağ olsun Türk Telekom sorun evinizde demişti. Ben de alıp döşemiştim. Görüldüğü gibi bir yararı olmadı. Ama Netspeed belki farklıdır, belki o kadar gaddar değildir, belki de cidden yoğun kullanım nedeniyle değişen hızlar görüyorsun. Ücreti seni sarsmayacaksa denemekten bir zarar gelmez. Ama çok umutlanmamanı tavsiye ederim.

Bulunduğum dairede yapılan tadilat sonrası bağlantı girişleri kapatıldığı için ankastreden telefon kablosu ile dışarıdan bağlantı şeklinde bir çözüm bulduk. Gayet iyi sonuç verdi. Bulunduğum ilçede her yerde santral olması ve en yakını ile aramda 20 metre kadar mesafe olması nedeniyle hat 93Mbps'e kadar destekliyor. 75Mbps'e kadar olan pakette 70 civarı hızlar alabiliyorum.

Santrale olan uzaklık sebebiyle yüksek hızlarla alakalı sıkıntı var sanırım. Bina eski ve tesisatta bir sıkıntı varsa, dışarıdan bağlantı ile deneyebilirsin belki. Gerçi o tesisat 30 metreyi buluyorsa, yüksek katlı bir bina diye düşünüyorum. Dışarıdan onu nasıl sabitlersin bilemedim.

Rica etsem biraz daha açabilir misin bu dışarıdan bağlantı olayını. Binamız 12 katlı bi bina..
Test yaptığında aldığın hız kaç? Muhtemelen paketinin adı 8Mbps'ye kadar. Bu yüzden çeşitli kesintiler yapıyorlar. Türk Telekom kullanıyorum. Benim paketim sözde 16'ya kadar. Ama gel gör ki 6-7Mbps ölçüyorum. Arayınca sana dedikleri gibi santrale uzaksın diyorlar. Kablo olayına gelecek olursak ben Cat6 kablo kullanıyorum ankastre kutumdan itibaren. Bir ara sahadaki kutuda arıza olmuştu fakat sağ olsun Türk Telekom sorun evinizde demişti. Ben de alıp döşemiştim. Görüldüğü gibi bir yararı olmadı. Ama Netspeed belki farklıdır, belki o kadar gaddar değildir, belki de cidden yoğun kullanım nedeniyle değişen hızlar görüyorsun. Ücreti seni sarsmayacaksa denemekten bir zarar gelmez. Ama çok umutlanmamanı tavsiye ederim.

Testlerden aldığım sonuç genelde 4Mbps. Netspeed üzerinden sorgulama yaptım kullandığım firma Extranet ve evet 8Mbps'ye kadar diyorlar ama daha önce 6 Mbps hız gördüm ben bu altyapıda şimdi ne değişti? Peki ya üst komşumun 14 alıp benim 7'de kalmış olmam nasıl bi durum?

Saha olayını diyorsan sokaklarda gördüğün kutular, onlara senin yapabileceğin bir şey yok. Zaten hıza da etkisi olmaz, direkt bağlantı kopar. Diğerinde de binanda bulunan ankastre kutusundan Cat6 kablo çekmekten bahsettim. Bir etkisi olacağını sanmıyorum ama ücreti seni üzmeyecek ise denemeye değer.

Bizim bina 4 katlı ve 4. katta oturuyorum. Daire içinde bağlantı için bir giriş olmadığından, bina içindeki kutuya kabloyu bağladıktan sonra binanın dışından doğru eve kablo geçirdik. Bina giriş kapısının üstünde bir yere, ayrıca balkon demirlerine sabitledik. Binanın içinden tavana yakın bir noktadan da bağlantı yapılabilir, ancak merdivenleri dolaşacağı için çok daha uzun ve zahmetli bir yol oluyor. RJ11 kodlu bakır telefon kablosu rahatlıkla iş görüyor. Eve giren kablo direk modeme bağlanıyor.

Bizim bina 4 katlı ve 4. katta oturuyorum. Daire içinde bağlantı için bir giriş olmadığından, bina içindeki kutuya kabloyu bağladıktan sonra binanın dışından doğru eve kablo geçirdik. Bina giriş kapısının üstünde bir yere, ayrıca balkon demirlerine sabitledik. Binanın içinden tavana yakın bir noktadan da bağlantı yapılabilir, ancak merdivenleri dolaşacağı için çok daha uzun ve zahmetli bir yol oluyor. RJ11 kodlu bakır telefon kablosu rahatlıkla iş görüyor. Eve giren kablo direk modeme bağlanıyor.

İşte bu! Tam planını yaptığım şey bu benimde ama eksik biliyorum bi çok şeyi. Şimdi Dizim ankastreden bir sürü kablo çıkıyor dairelere dağılıyor. Bi çok kişi kendi imkanlarıyla hat çekmiş. Ve bağlantıyıda elektrik kablosunu bağlantı yapar siyah bantla kapatırsın ya aynı o şekilde. Bu hız konusunda büyük bi kayıp demek değil mi? Bazı kişiler kablonun iki ucunada RJ11 çaktırmam gerektiğini söylüyor ama ankastrede RJ11 girişi varmıdır?

Kutunun içerisinde dışarıdan gelen kablo ile dairelere dağılan kabloyu birleştiren elektrik panolarındakinine benzer bir parça var. İsmini bilmediğim bu parçanın dairelere çıkan kablonun girdiği kısma teli yerleştiriyorsun. Bir bantlama gerekmiyor veya RJ11 girişi bulunmuyor. İnternette görselleri var, ancak beceremem düşüncesi varsa elektirikçi için birkaç saniyelik işlem.

Dosya Ekleri

• 5202b7b6bc5f45943241c44af4e6473b.jpg
    5202b7b6bc5f45943241c44af4e6473b.jpg
    351,6 KB · Görüntüleme: 40
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı