İnternet hızı ve indirme hızı birbirinden farklı

ka4tal

Centipat
Yer
/>
35 Megabit internet kullanıyorum fakat oyun indirirken 3-4 arası MB/s alıyorum. Bundan şikayetçi değilim iyi bir indirme hızı fakat 35 derken nasıl 3-4 arası oluyor onu anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
35 Megabit internet kullanıyorum fakat oyun indirirken 3-4 arası MB/s alıyorum. Bundan şikayetçi değilim iyi bir indirme hızı fakat 35 derken nasıl 3-4 arası oluyor onu anlamadım.
8mbps = 1mb/sn
35/8 = 4,3mb/sn

Yoğunluğa, sunucuya göre vs. değiştiğinden dolayı değerler olması gerekene yakın.

Şimdi şöyle anlatayım. Megabit dediğimiz sende 35 olan değer Mbps olarak gösterilir. Mbps ile mb/s farklı şeylerdir. 35 Mbps olan değeri 8'e böldüğünde MB/s değerini bulursun. Zaten o da 4 civarı oluyor. Kablosuz kullanıyorsundur falan onlar da hızını 4'ün altına düşüren değerleri açıklar. Değerlerin gayet normal.

Megabit ile megabayt benzer okunuşlara sahip farklı şeylerdir. 35 Megabit saniyede 35MB indirme yapabileceğin anlamına gelmez. Değerlerin normal, 100Mbit internet sahibi olanlar saniyede 100MB değil 10MB indirme yapabiliyorlar mesela.

Bunu Okuyunca Tamamen Anladım Teşekkürler.

Açılımı Mega Bits Per Second olan bu kavram 1 saniyede aktarılan veri sayısının mega bit cinsinden ifade edilişidir. Megabit, 125 KB’a (kilobyte) denk gelmektedir. Yani 1 saniyede 125 KB veri aktarımına 1 Mbps denir. MegaBit ifadesine ise kısaca Mb denir.

Bildiğiniz üzere Megabyte kelimesinin de kısaltılması MB’dir. Burada dikkat edilmesi gereken husus. M den sonra gelen “B”nin küçük harfle mi yoksa büyük harfle mi yazılacağıdır. Eğer küçük harfle yazılırsa belirtmiş olduğumuz üzere Mega Bit anlamına gelir, ancak büyük harfle yazılırsa Megabyte anlamına gelir.

Mbps Hesaplama Nasıl Yapılır?
1 byte 8 bit' ten oluşur dolayısı ile saniyede 100 Mbits veri aktarabilme yeteneğine sahip bir hattaki modem saniyede 100Mbit/8bit= 12,5MB büyüklüğünde bir dosya indirebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı