İnternet hızımı yükseltebilir miyim?

Jake Peralta

Hectopat
Arkadaşlar TT HiperNet 50Mbps paket kullanıyoruz. Hızdan memnunum ama ping TR serveri olmayan oyunlarda sıkıntı çıkarıyor biraz. CS:GO'da 90 100 ping civarında oynuyorum. Birkaç oyunda da bu olay böyle. Acaba paketi iptal etmeden hız yükseltme ya da daha doğrusu paket yükseltme gibi bir olay yapsak ping de düşüş yaşanır mı?
Ve hattım destekliyor mu? Aşağı değerleri bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Ekran Görüntüsü (17).png

Ekran Görüntüsü (15).png

SNR margin şu an 11dB olarak görünüyor. Tanımlanan hızınız da 58mbps. Genelde SNR margin 8dB kadar sorun yapmaz diyorlar ama bana göre en sağlıklısı SNR margin en düşük 10dB olmalı. Yani daha fazla hız bekleme. 75mbps paket alırsın ama kullanacağın max 60mbps gibi bir şey olur ancak...Bu arada download hızınız oldukça yüksek olduğu için daha fazlası ping değerini etki etmez :) CS:GO oyunu dediğin anlık olarak 6-7mbps download ediyordur. Bilemedin en fazla 10mbps olsun. Ping değerin düşük ya da yüksek olması daha çok sizin lokasyonunuz ile alakalı bir durum.

Arkadaşlar TT HiperNet 50Mbps paket kullanıyoruz. Hızdan memnunum ama ping TR serveri olmayan oyunlarda sıkıntı çıkarıyor biraz. CS:GO'da 90 100 ping civarında oynuyorum. Birkaç oyunda da bu olay böyle. Acaba paketi iptal etmeden hız yükseltme ya da daha doğrusu paket yükseltme gibi bir olay yapsak ping de düşüş yaşanır mı?

Eki Görüntüle 1093427

Eki Görüntüle 1093428

Ortalamanın üzerinde hıza sahip olan kullanıcılarda hız ve ping orantısı bulunmamaktadır. Ortalamanın üzerinde hız alıyorsunuz ve daha fazlasını almanız pinginizi düşürmeyecektir. Hattınızın kalitesi belki de düşeceği için pinginizi arttırabilir.
Ping düşürmek için öncelikli olarak şunları yapmanız gerekiyor:
  1. Kablosuz bağlantı sağlıyorsan Windows'un kablosuz adaptör ayarlarını yapılandır.
  2. 5GHz bir modem satın al. 2.4GHz teknolojisi ile bir yere kadar kullanabilirsin.
  3. Modem satın alacak bir durumun yoksa kablolu bağlantı sağla. CAT6 veya CAT7 kablo öneririm.

Hızınız ne olursa olsun pinginiz farklı bir durum maalesef. Ben 16 mbpsden 100 mbpsye geçtim. Pingim 17 idi ookla sitesinde şu an 4. Valorantta Pingim 24'tü. Hala 24. 😂 Maalesef hız pingi oyunlarda etkilemiyor. Ping sanırım servis sağlayıcısına olan uzaklığınız ile de ilgili bir durum.

Ortalamanın üzerinde hıza sahip olan kullanıcılarda hız ve ping orantısı bulunmamaktadır. Ortalamanın üzerinde hız alıyorsunuz ve daha fazlasını almanız pinginizi düşürmeyecektir. Hattınızın kalitesi belki de düşeceği için pinginizi arttırabilir.
Ping düşürmek için öncelikli olarak şunları yapmanız gerekiyor:
  1. Kablosuz bağlantı sağlıyorsan Windows'un kablosuz adaptör ayarlarını yapılandır.
  2. 5GHz bir modem satın al. 2.4GHz teknolojisi ile bir yere kadar kullanabilirsin.
  3. Modem satın alacak bir durumun yoksa kablolu bağlantı sağla. CAT6 veya CAT7 kablo öneririm.

Hocam eski evimizde Speedtest'de 5ms alıyordum. Ve oyunlarda da pingim gerçekten çok iyiydi. Ama orada yaşadığımız eve altyapı 0 olarak gelmişti. Oradan 5 dakikalık mesafeye taşındık ve burada da altyapı var. Ama yeni bir altyapı değil sanırsam. Bina kabloları vs. bayağı pis tozlu ve eski görünüyor. Bundan kaynaklı olabilir mi?

Hocam eski evimizde Speedtest'de 5ms alıyordum. Ve oyunlarda da pingim gerçekten çok iyiydi. Ama orada yaşadığımız eve altyapı 0 olarak gelmişti. Oradan 5 dakikalık mesafeye taşındık ve burada da altyapı var. Ama yeni bir altyapı değil sanırsam. Bina kabloları vs. bayağı pis tozlu ve eski görünüyor. Bundan kaynaklı olabilir mi?

Senden rica etsem ufak bir test yapıp sonuçları paylaşır mısın buraya ? Windows CMD penceresini açıp; tracert vie.valve.net yazıp enter yap, ve test işlemi bittikten sonra ekran görüntüsü atar mısın.

Şu durumda senin CS:GO da aldığın ping 64 MS
Ama bir şey dikkati mi çekti. İlk santral pop noktalarına ait MS değerlerin fazla. Bu genelde hattın FastPath modunda olmadığını açıklar. Modem arayüzünde bir bakınır mısın FastPath modu açık mı ? Modem marka ve model yazarsan sana belki yardımcı olabiliriz.

Şu durumda senin CS:GO da aldığın ping 64 MS
Ama bir şey dikkati mi çekti. İlk santral pop noktalarına ait MS değerlerin fazla. Bu genelde hattın FastPath modunda olmadığını açıklar. Modem arayüzünde bir bakınır mısın FastPath modu açık mı ? Modem marka ve model yazarsan sana belki yardımcı olabiliriz.

Hocam bulamadım ama sanırsam hattım fastPath modunda değil. Bunu bir keresinde arayıp sormuştum. Modem markası ise VMG3313-B10A.

Eki Görüntüle 1093427

Eki Görüntüle 1093428
Size maksimum tanımlanabilecek hız 90 Mbps olarak görünüyor modem üzerinde fakat bu bir kesinlik ifade edemez, net bilgiyi yine TT'den alabilirsiniz zira onlar size maksimum ne kadar hız atamak isterse o kadar atayabilirler fakat diğer ISS'larda durum tam olarak böyle değil, rica ederseniz hızınızı -sizin de risk almanız ve hattınızdan kendiniz sorumlu olmanız kaydıyla- yükseltebiliyorlar. Ping'in yüksek olmasının birçok farklı nedeni olabilir ki bunlardan birincisi kablolu veyahut kablosuz bağlantı tercihi ama ben bunu atlıyorum siz ethernet ile bağlanıyorsunuzdur diye düşünerek.

Geriye bir tek tabii ki altyapı ve modem kalıyor ancak eski evinizde ping daha düşüktü yeni evle eski ev arasındaki mesafe de yakın diyorsunuz, bu noktada sorun ankastreden modeme gelen bağlantıda olabilir. Yani kısaca bi' kablolara bakın değiştirilmesi gerekiyorsa değiştirin derim ben.

Geri
Yukarı