İnternet hızının düşmesi

musaaksoy

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, arka planda 70GB'lik bir dosya indirirken aynı zamanda BF1 oynuyorum pingimde de hiçbir sorun olmuyor. Fakat yaklaşık 1 saat böyle devam ettikten sonra pingim acayip yükseliyor, hızım çok düşüyor. Modemi resetledim yine düzelmedi. Sadece bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyor. Bu arada bilgisayarımda bu sorunları yaşarken telefondan sorunsuz ve hızlı bir şekilde bağlanabiliyorum. Sizce neden olabilir? Modem olarak deco M4 Mech sistemi kullanıyorum. Wi-Fi adaptörü ASUS AC-58. ISS olarak internet kutusu 100 Mbps fiber internet kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, arka planda 70GB'lik bir dosya indirirken aynı zamanda BF1 oynuyorum pingimde de hiçbir sorun olmuyor. Fakat yaklaşık 1 saat böyle devam ettikten sonra pingim acayip yükseliyor, hızım çok düşüyor. Modemi resetledim yine düzelmedi. Sadece bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyor. Bu arada bilgisayarımda bu sorunları yaşarken telefondan sorunsuz ve hızlı bir şekilde bağlanabiliyorum. Sizce neden olabilir? Modem olarak deco M4 Mech sistemi kullanıyorum. Wi-Fi adaptörü ASUS AC-58. ISS olarak internet kutusu 100 Mbps fiber internet kullanıyorum.
Aygıt yöneticisinden Wifi driverlarınızı kontrol edin. Güncel değilse güncellemeyi deneyin.

Modem sıcaklığınız nasıl?
Derece olarak bilmiyorum ama herhangi bir sorun göremedim sıcaklık olarak

Aygıt yöneticisinden Wifi driverlarınızı kontrol edin. Güncel değilse güncellemeyi deneyin.
Bir kaç kez kaldırıp en yeni driver yükledim asusun kendi sitesinden

Belirtmeyi unutmuşum, işletim sistemim Windows 11

Asus modemlerin çok kullanışlı ve geniş bir arayüzü var, asus arayüzündeki ayarlar ile çözülebiliceğini düşünüyorum. Yaklaşık 5 yıl önce kullanıyordum gayet hakim olmama rağmen kullanmadığım için unutmuş vaziyetteyim ama neler yapılabiliceğine bakıp geri dönüş yapıcam tekrardan.

İnternetiniz simetrik değilse bu sorunu yaşarsın. Mümkünse arka planda ne işlem yapıyorsan sınırlandırma yap. Bu şekilde online oyunlarda ping sorunu yaşamazsın.

ASUS modemlerin çok kullanışlı ve geniş bir arayüzü var, ASUS arayüzündeki ayarlar ile çözülebiliceğini düşünüyorum. Yaklaşık 5 yıl önce kullanıyordum gayet hakim olmama rağmen kullanmadığım için unutmuş vaziyetteyim ama neler yapılabiliceğine bakıp geri dönüş yapacağım tekrardan.

Hocam, modem olarak deco M4 kullanıyorum, ASUS sadece Wi-Fi adaptörü kullanıyorum.

İnternetiniz simetrik değilse bu sorunu yaşarsın. Mümkünse arka planda ne işlem yapıyorsan sınırlandırma yap. Bu şekilde online oyunlarda ping sorunu yaşamazsın.
Aslında sorun Ping’imin yükselmesi değil, mesela download yaparken oyun oynuyorum sınırladım hızı Ping yok fakat 40-50 dakika sonra birden internet hızı düşüyor. İndirmeyi kapatıp hız testi yapıyor 2-3 Mbps çıkıyor, ama indirme yapmazsam sorunsuz devam ediyorum.

Hocam Wi-Fi adaptörüne çok yük bindi mi özellikle indirme yaparken bir süreden sonra sapıtıyor. Kendimden bilirim. Kablolu ya geçtikten sonra inanın dünya varmış dedim. Mümkünse kablo kullanın.

Müşteri hizmetlerini arayıp biraz sövün. Sorununuz aynı gün içinde düzelir ancak birkaç hafta sonra tekrar aynı şeyle karşılaşırsınız. Tecrübe ile sabit kesin ama kısa süreli çözüm.
Acaba bir ip den indirme limiti gibi bir şey mi koydular?

Hocam Wi-Fi adaptörüne çok yük bindi mi özellikle indirme yaparken bir süreden sonra sapıtıyor. Kendimden bilirim. Kablolu ya geçtikten sonra inanın dünya varmış dedim. Mümkünse kablo kullanın.
Hocam, o konuda da şöyle söyleyim, yıllarca saçma sapan markasız vs adaptörler kullandım ve sorun yaşamadım, bu sefer kaliteli olsun diye asusun biraz pahalı bir adaptörünü aldım sorun yaşıyorum, eğer sebep bu ise üzülürüm verdiğim paraya, kablo bağlayıp test edin mi diyorsunuz?

Geri
Yukarı