İnternet hızının iyi olmasına rağmen internet yavaş çalışıyor

youtuberadayi

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, internet hızı iyi olmasına rağmen maalesef internet çok yavaş çalışıyor. Bir şey indirmek istediğim zaman yavaş iniyor. Bunun sebebi ne olabilir ? Bu konuda bilgisi olan arkadaşımız varsa ve yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Merhaba arkadaşlar, internet hızı iyi olmasına rağmen maalesef internet çok yavaş çalışıyor. Bir şey indirmek istediğim zaman yavaş iniyor. Bunun sebebi ne olabilir ? Bu konuda bilgisi olan arkadaşımız varsa ve yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Ping'den de olabilir. Ben powerline kullaniyorum ve evde elektrik ceken cok alet oldugu icin cok packet loss, onunla da ping spike'lar geliyor. Cok ping olunca internet mbps hizi iyi olsa bile o data'nin ping ile gidip gelmesi cok vakit aldigi icin yavas oluyor. (Bir cesit darbogaz=bottleneck yani)

Umarim yardimci olmusumdur

Web sitesinden. Örneğin ders notu PDF'si veya buna benzer PDF'ler indirdiğimde yavaş iniyor.

Şimdi kankam sana şöyle anlatayım.

Senin internetin gerekirse 1000 Mbps download veriyor olsun. İndirdiğin sitenin sunucularının verdiği paket hızı var. Paketleri sana gelecek kargo gibi düşün. Bu kargo şirketinin bir koliye verdiği sana ulaşma limiti var. Sen ne yaparsan yap bu limiti artıramazsın. Aynen indirme de bu şekilde gerçekleşiyor. Sen site sunucularının izin verdiği limitte indirirsin. Bunun üstüne çıkamazsın.

Mesela sana kendi yaşadığım bir olayı anlatayım. Bir siteden Adobe Photoshop CC 2021 indirecektim. Aynı site hem Turbobit hem Google Drive üzerinden indirme seçeneği sunuyor. İkisini de denedim. Benim kendi internetim 150 Mbps download veriyor. Turbobit üzerinden aynı dosyayı 600 kb/s'de indirirken, Google Drive üzerinde aynı dosyayı 12 mb/s'de indirdim. Olay bundan ibaret.

Yeni konular

Geri
Yukarı