İnternet hızının kabloluda yavaş olması normal mi?

comar61

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS B550M-K PRIME
RYZEN 5 5600
ASUS DUAL RX 6700XT OC
XPG ADATA CL17 2X8 GB 3600, KINGSTON FURY 2X8 3600
WD BLUE SN570 SSD x 2
FSP 550+80 PSU
CRG50 144 HZ CURVED
25UM58 ULTRAWIDE 75 HZ
IPhone 14 Pro Deep Purple
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Öncelikle merhaba. Turkcell Superonline üzerinden erişim sağladığım 35 Mbps hızlı internetimi yaklaşık bir ay önce 100 Mbps hızına yükselttim. Ayrıca bu internetten tam verim alabilmek için kablo üzerinden erişim sağlamaya karar verdim. 35 Mbps'de kablolu tam olarak tarifemin bana sunduğu hızı kullanabiliyorken 100 Mbps'ye geçtiğim zaman durumun böyle olmadığını gördüm. 85-92 arası gidip gelen hatta yeri geldiğinde 6.5 6 mb/sn hızla indirme yaptığımı gördüm. Fakat 5GHz Wi-Fi kullanıp bağlandığımda 110-120 Mbps hız alabildiğimi gördüm. Kablomun uzunluğu 25 metre ve çok da araştırıp almadığım bir kablo. Ondan dolayı olabilir mi yoksa başka bir şekilde mi çözmem lazım bu durumu?

Kablo kalitesiz olduğu için olabilir, hasar görmüş olabilir birçok etken var. Kaliteli bir kablo alın.
Peki kablomun uzunluğu bir değişiklik yaratır mı? Mesela 25 metre değil de 20 metre almış olsaydım daha farklı bir performans görür müydüm? Ona göre satın alayım.

İyi günler modeminizin lan portları gigabit desteklimi ve kablo CAT 6 ya da CAT7 mi?
Öncelikle merhaba. Turkcell Superonline üzerinden erişim sağladığım 35 Mbps hızlı internetimi yaklaşık bir ay önce 100 Mbps hızına yükselttim. Ayrıca bu internetten tam verim alabilmek için kablo üzerinden erişim sağlamaya karar verdim. 35 Mbps'de kablolu tam olarak tarifemin bana sunduğu hızı kullanabiliyorken 100 Mbps'ye geçtiğim zaman durumun böyle olmadığını gördüm. 85-92 arası gidip gelen hatta yeri geldiğinde 6.5 6 mb/sn hızla indirme yaptığımı gördüm. Fakat 5GHz Wi-Fi kullanıp bağlandığımda 110-120 Mbps hız alabildiğimi gördüm. Kablomun uzunluğu 25 metre ve çok da araştırıp almadığım bir kablo. Ondan dolayı olabilir mi yoksa başka bir şekilde mi çözmem lazım bu durumu?

25 metra kablo oldukca uzun veri kaybinin olmasi gayet normal.
Poe adaptorler ile bu sorun cozulebilir.

30mt kalitesiz CAT5e ile 600 Mbps hız alıyorum. 100 200 metrelere çıkılmadıkça hız düşmez.

Lan portlarında 10/100/1000 desteği vardır. 100 ile bağlandığında 94 95 Mbps alırsınız. Denetim Masası'ndan lan portunun kaç ile bağlandığına bakın.

İyi günler modeminizin lan portları gigabit desteklimi ve kablo CAT 6 ya da CAT7 mi?
Modemimin lan portları gigabit destekli fakat kablonun cat6 ya da cat7 olup olmadığı hakkında bir bilgim yok kablounun üzerinde de göremedim.

Modemimin lan portları gigabit destekli fakat kablonun CAT6 ya da CAT7 olup olmadığı hakkında bir bilgim yok kablounun üzerinde de göremedim.

Kablo CAT6 dahi olsa 8 pinin 1 PIN'i değmediği an 4 pin 100 Mbps hıza düşer. Denetim Masası ağ ayarlarından kaç Mbps ile bağlı olduğunuzu görebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı