Internet hızının stabil olmayıp sürekli hız düşmesi

Berkant29

Hectopat
Arkadaşlar intermet sağlayıcım Türk Telekom. Sorunum şu hızım 12 Mbit ve örneğin Netflix'i açınca 12'den 8'e dusüyor. İster Wi-Fi'den baglan ister Ethernet kablosundan 8 Mbit gözüküyor. Baska sorunum Tivibu hız yemez dediler 5 Mbit hız yiyor. Netflix ile Tivibu'yu aynı anda açınca net kullanilamaz hale geliyor. Ben eskiden Kablonet kullaniyordum ve boyle sorunlar basima gelmemisti. Tivibu'yu boş verin Netflix'i açınca hiz dusmesi sorunu gibi sorunlar basima gelmemisti.

Bir buyuk sorun da yukleme yaparsam ister 1 MB olsun ister 10 GB indirme yaptığım cihaz da dahil diger cihazlarda internetin hızı KB'lara dusuyor. TT'yi aradim TP-Link'in telefon numarasini verdiler tam 40 dk bekledim adam alo dedi kapatti. Ben yoruldum gercekten. Basina bu dediklerim gelip sorunu halleden var midir?

Alt yapın iyiyse internet markanı yani ISS'ni değiştir benim de Türk Telekom benim hızım aynı ama ping değerlerim yükseliyor tavsiyem ISS'ni değiştir değiştirmen.

İnterneti kullanıyorsunuz ve hızı düşüyor, zaten bu normal değil mi yoksa benim anlamadığım bi şey mi var? Hızınız 12 mbit ve bir cihazdan indirme yaparken 12mbiti de kullanırsa diğer cihazlardan internet kullanılamaz hale gelir.
Hadi ya ben bilmiyordum.Kablonette o zaman neden sıkintı yasamiyordum internet yukleme yaparken diger cihazlarda çokmesi normal bir durum doğru

Hadi ya ben bilmiyordum.Kablonette o zaman neden sıkintı yasamiyordum intermet yukleme yaparken diger cihazlarda çokmesi normal bir durum doğru

Önceki paketinizin hızı daha fazla ise sorun olmuyordur. Mesela şöyle açıklayayım. Youtube'tan 1080p video izlerken yaklaşık 8mbit/s gidiyor internet. Hızınız bu kadarsa başka işlem yaparken zorlanırsınız. Benim de internet hızım sizin gibi yavaş ve 2 kişi aynanda Youtube'tan video izlemek eziyet oluyor, 480p'ye düşüyor kalite. Oyun zaten oynayamıyorum eğer başka biri interneti kullanıyorsa. Ping'im 200-300'lerden aşağı düşmüyor. Evinizde interneti aynanda birden fazla kişi kullanıyorsa 35mbit gibi hıza sahip paketler işinizi görür. Ben maalesef ADSL'den başka altyapıya sahip olmadığım için 16mbit gibi rezalet bir hıza dayanmak zorundayım, ama sizin altyapınız VDSL veya Fiber destekliyorsa yüksek hızlı bir paket almanızı tavsiye ederim.

Büyük ihtimal paketin düşük ve birden çok şeye girmeye çalıştığında internetin bunu kaldırmadığından dolayı hızın düşüyor sözleşmen bitince ISS'ni değiştir Superonline ya da TurkNet'e geçiş yap.

Superonline geçecektim cok guzel bir paketi vardi Ekim'de 800 TL cikan cayma da gecemdim(Superonline 600 TL oduyordu)simdi 1700 TL cikariyorlar sormadik yer kalmadi cidden 1700 TL cikiyor.

Arkadaşlar intermet sağlayıcım Türk Telekom. Sorunum şu hızım 12 Mbit ve örneğin Netflix'i açınca 12'den 8'e dusüyor. İster Wi-Fi'den baglan ister Ethernet kablosundan 8 Mbit gözüküyor. Baska sorunum Tivibu hız yemez dediler 5 Mbit hız yiyor. Netflix ile Tivibu'yu aynı anda açınca net kullanilamaz hale geliyor. Ben eskiden Kablonet kullaniyordum ve boyle sorunlar basima gelmemisti. Tivibu'yu boş verin Netflix'i açınca hiz dusmesi sorunu gibi sorunlar basima gelmemisti.

Bir buyuk sorun da yukleme yaparsam ister 1 MB olsun ister 10 GB indirme yaptığım cihaz da dahil diger cihazlarda internetin hızı KB'lara dusuyor. TT'yi aradim TP-Link'in telefon numarasini verdiler tam 40 dk bekledim adam alo dedi kapatti. Ben yoruldum gercekten. Basina bu dediklerim gelip sorunu halleden var midir?

Güzel kardeşim 12 MB düşük yetersiz bir hız, keşke 24 MB seçseydin bence 88 TL yerine 103 TL ödeyip 24 MB geç ben gayet menmunum 24 MB hızdan ayrıca inşallah SSD kullanıyorsundur ve kablolu intenetten şaşma derim, Telekom alt yapısıda çok önemli elbetteki

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    10,8 KB · Görüntüleme: 34
  • speed test.PNG
    speed test.PNG
    11,8 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Sende 12 Mbps olduğunu düşünelim altyapın fiber değil diyelim. 10 Mbps alıyorsun bakır kablolardan dolayı. Netflix 4 Mbps download kullanıyorsa senin hızının 6 Mbps'lerde olması gayet normal. Çünkü başka bir cihaz download yapıyor. Örnek vermek gerekirse 50 Mbps'de 48 Mbps download alıyorum. Arkada indirme yaptığımda hız testinde 4-5 Mbps'ye düşüyor. Çünkü arkada indirme yapıyorum ve internetim oraya daha fazla kapasite veya bantgenişliği veriyor gibi bir şeydi.

Kısaca altyapın kaldırıyorsa fiber ise. Superonline veya Kablonet fiberin varsa onların 100 Mbps'lik paketlerine geçebilirsin. Superonline fiberin varsa 200 Mbps'ye geçebilirsin. TT VDSL varsa TT dışındaki diğer firmalara bakman daha iyi olur fiyat açısından. TT fiberi varsa yine aynı şekilde başka ISS'lere bakman daha iyi olur.

Durumun gayet normal.

Geri
Yukarı