İnternet hızının yarı yarıya düşmesi

onrdrsn

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Son 1 aydır internet hızımda yarı yarıya düşüş mevcut. 12 Mbps olması gerekirken 6 Mbps alabiliyorum şu an. Defalarca arıza kaydı bırakmamın sonucunda en son ankastre kutusundan modeme gelen kablomda sorun olduğunu söylediler, ekip gönderip ankastre kutusuna gelen değeri de ölçme zahmetinde bulunmuyorlar elektrikçiden yardım almamı isteyip kabloda sorun olduğunu belirtiyorlar, ancak bu kabloyu yaklaşık 1 yıl önce yeni değiştirmiştim. Kablo bina dışından geliyor, hava koşullarından vs. etkilenme durumu var mı bu kablonun bina içinden çektirmem daha mı sağlıklı olur sizce?

Dosya Ekleri

• hatdegerleri.jpg
    hatdegerleri.jpg
    25,1 KB · Görüntüleme: 60
Evet, daha sağlıklı olacaktır.

Merhabalar,

Son 1 aydır internet hızımda yarı yarıya düşüş mevcut. 12 Mbps olması gerekirken 6 Mbps alabiliyorum şu an. Defalarca arıza kaydı bırakmamın sonucunda en son ankastre kutusundan modeme gelen kablomda sorun olduğunu söylediler, ekip gönderip ankastre kutusuna gelen değeri de ölçme zahmetinde bulunmuyorlar elektrikçiden yardım almamı isteyip kabloda sorun olduğunu belirtiyorlar, ancak bu kabloyu yaklaşık 1 yıl önce yeni değiştirmiştim. Kablo bina dışından geliyor, hava koşullarından vs. etkilenme durumu var mı bu kablonun bina içinden çektirmem daha mı sağlıklı olur sizce?

Tabi ki hava şartlarının etkisi vardır eğer kablo bağlayıp ölçüyorsan internet hızını kabloda sıkıntı olabilir eğer kablosuz bağlanıyorsan kablolu bağlanıp ölç eğer gene aynıysa dediğim gibi kabloda sıkıntı olabilir eğer sadece kablosuzda böyleyse çok cihaz bağlanması hızı düşürüyor olabilir ya da modeme uzak kalmış olabilirsin kabloyu bina içinden çektirmen tabii ki daha sağlıklı olacaktır ama onda da böyle bir durum olmicaktır demek değil şunu da bilmende fayda var uploadın 1 downloadın 5'in altına düşmediği sürece çok bir şey fark etmeyeceksin muhtemelen.

Tabi ki hava şartlarının etkisi vardır eğer kablo bağlayıp ölçüyorsan internet hızını kabloda sıkıntı olabilir eğer kablosuz bağlanıyorsan kablolu bağlanıp ölç eğer gene aynıysa dediğim gibi kabloda sıkıntı olabilir eğer sadece kablosuzda böyleyse çok cihaz bağlanması hızı düşürüyor olabilir ya da modeme uzak kalmış olabilirsin kabloyu bina içinden çektirmen tabii ki daha sağlıklı olacaktır ama onda da böyle bir durum olmicaktır demek değil şunu da bilmende fayda var uploadın 1 downloadın 5'in altına düşmediği sürece çok bir şey fark etmeyeceksin muhtemelen.

Kabloluda da kablosuzda da aynı değeri alıyorum. Sorun gerçekten kabloda mıdır? Dediğim gibi gelip ankastre kutusuna gelen değeri ölçmedikleri için şüphede kalıyorum ve birkaç yerde okuduğum kadarıyla bu değeri santralden sabitleyip sorunu üstümüze atıyorlarmış.
Şöyle bir değer alıyorum mesela şu an 15 Mbps gözükürken neden 8 Mbps kullanabiliyorum sadece?

Dosya Ekleri

• 123.jpg
    123.jpg
    33,6 KB · Görüntüleme: 40
Bende 200 MB internet hızı almam gerekirken 140 MB falan alıyorum. Gerçekten çok yavaş olduğu için firmayı aradım. Her seferinde modemi kapatıp açtırıyorlar sonra düzeldi diye kapatıyorlar. Sonra modem bozuk diyorlar desteklemiyor diyorlar ama şu anda elimde piyasadaki çok iyi modemlerden biri var. Akıllarınca bizi kandırıyorlar. Bu sorun çözülmez. Türkiye'de yaşıyorsan internet afedersiniz ama (...) Gibi.

Çok fazla cihaza bağlı olduğu için olabilir evdeki bütün cihazların ünternetini kapatıp ölçün eğer değerler hala aynıysa kablodadır ya da firmada bir sıkıntı vardır.

Her şeyi denedim ama hala aynı. Aradaki splitterı çıkardım, Wi-Fi'yi kapatıp ölçtüm değer değişmedi sıkıntı kabloda gibi duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı