İnternet kablolu olarak yavaş Wifi olarak hızlı

SabriFRT

Kilopat
Daha fazla  
Yıllardır Wifi adaptörüyle masaüstü bilgisayarım da internet kullanıyordum. Son zamanlarda ping sorunları nedeniyle kablolu olarak bağlanmaya başladım. Ping sorunum çözüldü ama sabit 10 MBİT kablolu olarak interneti kullanmaya başladım. Wifi den bağlandığım zaman 35-40 arası hız alırken kablo bağladığım da 10 MBİT hız alıyorum. Sanki sınırlayan bir şey var beni. Konuyla ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
Not: Yeni format atıp sürücülerini yükledim. Değişen bir şey olmadı.

Sorun ethernet kartında ya da kabloda olabilir. Farklı bir kablo ile deneyebilirsiniz.
Az önce modemin yanında verilen kabloyla denedim hız sıkıntısı olmadı. Kendim Jaklarını kendim çaktım. Klasik renk dizilimi aklıma gelmedi. Bende iki ucu aynı olacak şekilde kafama göre renk sıralaması yaptım. Renk sıralaması fark eder mi?
Sorunu bugün çözdüm. Klasik renk düzenine göre kabloyu bağlamayınca hız sıkıntısı oldu. 10 Mbit'e sabitlendi. Doğru olarak jacklarını çakınca bugün tekrardan 35 Mbit hız aldım. İnternet de renklerin sorun olmayacağı yazılmış ama ben kendim deneyimleyerek anladım ki renkler çok önemliymiş. İyi günler. İyi hafta sonları. Konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:
Az önce modemin yanında verilen kabloyla denedim hız sıkıntısı olmadı. Kendim jaklarını kendim çaktım. Klasik renk dizilimi aklıma gelmedi. Bende iki ucu aynı olacak şekilde kafama göre renk sıralaması yaptım. Renk sıralaması fark eder mi?

Sorunu bugün çözdüm. Klasik renk düzenine göre kabloyu bağlamayınca hız sıkıntısı oldu. 10 Mbit'e sabitlendi. Doğru olarak jacklarını çakınca bugün tekrardan 35 Mbit hız aldım. İnternet de renklerin sorun olmayacağı yazılmış ama ben kendim deneyimleyerek anladım ki renkler çok önemliymiş. İyi günler. İyi hafta sonları. Konu kilitlenebilir.
Renklere göre bağlantı düzeni sağlanır zaten :) Jakların bir ucunun rengi farklı diğeri farklı bağlanırsa durum sıkıntı :)

İki tarafıda aynı sırada bağladım. Farklı bağlasam çalışmazdı zaten de. Aşağıda ki gibi bağlanması lazım. Yoksa hız düşüklüğü oluyor.
  • TuruncuBeyaz <uçtanuca> TuruncuBeyaz.
  • Turuncu <uçtanuca> Turuncu.
  • YeşilBeyaz <uçtanuca> YeşilBeyaz.
  • Mavi <uçtanuca> Mavi.
  • MaviBeyaz <uçtanuca> MaviBeyaz.
  • Yeşil <uçtanuca> Yeşil.
  • KahveBeyaz <uçtanuca> KahveBeyaz.
  • Kahve <uçtanuca> Kahve.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı