İnternet modem değerleri nasıl?

YasirHoca

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba Türk Telekom VDSL2 altyapısı ile 50/8Mbps hızlarında internet kullanıyorum, değerler aşağıdaki gibidir. Gürültü marjı kısmında upload gayet iyiyken download 8.4 ile sınırda, anlamadım gitti. Hızımda vs sorun yok ancak 2 veya 3 günde bir internet kopması veya aşırı hız düşüklüğü yaşıyorum (50Mbit'ten 5Mbit'lere kadar düşüyor) modeme reset atınca her şey düzeliyor ancak 3-4 gün sonra gene aynı durum. Telekom'u aradım santralden evinize gelen hatta sorun yok modem veya kablodan olabilir dediler ancak deneyecek başka bir modem bulamadım. Bina kutusundan evime gelen DSL kablosu neredeyse 10 senelik acaba bundan kaynaklı bir sorun olabilir mi? Son olarak hat değerlerim hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Evimin santrale uzaklığı 200 metre civarlarında.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-01-14 214651.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-14 214651.png
    17,2 KB · Görüntüleme: 32
Arkadaşlar merhaba Türk Telekom VDSL2 altyapısı ile 50/8Mbps hızlarında internet kullanıyorum, değerler aşağıdaki gibidir. Gürültü marjı kısmında upload gayet iyiyken download 8.4 ile sınırda, anlamadım gitti. Hızımda vs sorun yok ancak 2 veya 3 günde bir internet kopması veya aşırı hız düşüklüğü yaşıyorum (50Mbit'ten 5Mbit'lere kadar düşüyor) modeme reset atınca her şey düzeliyor ancak 3-4 gün sonra gene aynı durum. Telekom'u aradım santralden evinize gelen hatta sorun yok modem veya kablodan olabilir dediler ancak deneyecek başka bir modem bulamadım. Bina kutusundan evime gelen DSL kablosu neredeyse 10 senelik acaba bundan kaynaklı bir sorun olabilir mi? Son olarak hat değerlerim hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Evimin santrale uzaklığı 200 metre civarlarında.
Ankastre kutusu ile alakalı bir durum bu daha doğrusu evine ulaşan kablo ile alakalı tamamen. Eski binalarda plastik boruların yerine bakır veyahut demir borular kullanılıyordu ve onlar oksitlenme ile birlikte paslanma yapıyor. Bu da zamanla kablolara da yansıyor. Tavsiyem ankastre kutundan modeme kadar kablo çekmen. Bu sorunu çözecektir emin ol. Değerlere gelecek olursak modem maksimum 60mbps hız alabiliyor ve sana ulaşan hızda 50. 50'de kalması iyi 77'e sabitlendiği taktirde bu sefer hız kaybı yaşayabilirdin.

Ankastre kutusu ile alakalı bir durum bu daha doğrusu evine ulaşan kablo ile alakalı tamamen. Eski binalarda plastik boruların yerine bakır veyahut demir borular kullanılıyordu ve onlar oksitlenme ile birlikte paslanma yapıyor. Bu da zamanla kablolara da yansıyor. Tavsiyem ankastre kutundan modeme kadar kablo çekmen. Bu sorunu çözecektir emin ol. Değerlere gelecek olursak modem maksimum 60Mbps hız alabiliyor ve sana ulaşan hızda 50. 50'de kalması iyi 77'e sabitlendiği taktirde bu sefer hız kaybı yaşayabilirdin.

Teşekkürler bende kablodan olacağını düşünüyorum tanıdığımız bir firma var bu işlerle uğraşan durumu ona anlattım direk yeni bir CAT6 kablo çekelim dediler ama emin olamadım mantıklı mıdır?

Yeni konular

Geri
Yukarı