İnternet Yavaşlığı

caner altuntaş

Hectopat
Yer
SİNOP
Daha fazla  
Meslek
BİLGİSAYAR TEKNİKERİ
250-300 kullanıcılı bir şirkette donanım destek personeli olarak çalışmaktayım. Binamızda fiber internetimiz 25Mbit ve Forigate 300A firewall cihazımız var. Firewallda eskiden internet grubu olarak 3 grup vardı. Şimdi bazı talimatlardan dolayı 4e çıkardım. Firewallda gerekli kısıtlamaları yaptığımı düşünüyorum ama bilmediğim bir nedenden ötürü mesai saatleri içerisinde internete girmek ölüm gibi oluyor. İnternetin kasılmasına sebep olacak herhangi bir ip firewall istatsiklerinde karşıma çıkmıyor. Aynı zamanda mesai dışı istediğin siteye gir, istediğin şeyi indir gayet hızlı. Firewal mu kaldırmıyor, ağda mı bir sorun var bilemiyorum ve bu yavaşlıktan herkes şikayetçi. Ttnet firmasını arıyorum kendileri tarafından herhangi bir sorun olmadığı söylüyorlar. Bu sorunun altından nasıl kalkarım, en azından sorunumun ne olduğunu öğrenebileceğim alternatif yolları benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.
İnternet hızımın mesai saati içersindeki resmi aşağıdadır.

j5Wzam.jpg

Teşekkürler, iyi günler.

Bu gibi sorunlar şirketler için oluyor. Benim ilk aklıma gelen mesai saatleri içinde yavaşlık olduğu için birileri indirme yapıyor olabilir. İmkanların ile indirme yapanlar var ise bunları bulman lazım. Benim ilk aklıma gelen bu. Genel olarak bu gibi sorunlar indirme yapan kullanıcılar yüzünden oluyor. Mesai saatleri dışında normal olduğu için aklıma bu geldi. Kolay gelsin.

Mesai süres boyunca sürekli firewall daki ekranıma F5 çekiyorum herhangi bir yük olmuyor. Bazen deneme amaçlı bir film indirmeye kalkıyorum kendimi hemen listenin tepesinde görebiliyorum. Ama onun dışında kimse firewalla yüklenme yapmıyor. Ağı bozan bir switch mi var nedir bilemedim. Ayrıca kimsenin dns değiştirmesi veya program yüklemesi mümkün değil çünkü domain yapısı var tüm pclerde zaten dns değiştirse internete çıkamıyor. Ultrasurf gibi programları da kullanamıyorlar onu da firewalldan kitledim

Deneme amaçlı tekrar gruplandırmayı 3'e düşürün ve ağı izlemleyin, eğer sorun ortadan kalkıyorsa firewall fazla gruplandırmada mevcut kapasiteyi dengeli dağıtmakta yetersiz kalabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı