İnternet yavaşlıyor

Aynen herkeste aynı sorun var profesörsünüz.(!)

Kardeşim herkeste sorun var diyemezsin. Teknik bilgin yok diye farz ediyorum bir havuz düşün içinde IP adressleri var bu iplerin hepsinin veri merkezi aynı olmayabiliyor. Modemini açıp kapatınca havuzdan yeni bir IP adresi alacaksın şansın varsa sana daha yakın bir veri merkezinden IP adresi gelebilir.

Kardeşim herkeste sorun var diyemezsin. Teknik bilgin yok diye farz ediyorum bir havuz düşün içinde IP adressleri var bu iplerin hepsinin veri merkezi aynı olmayabiliyor. Modemini açıp kapatınca havuzdan yeni bir IP adresi alacaksın şansın varsa sana daha yakın bir veri merkezinden IP adresi gelebilir.

Zaten benim orada kastım mesaj yazıp da aynı sorunu yaşayanlardı ama doğru söylüyorsunuz özür dilerim.

Zaten benim orada kastım mesaj yazıp da aynı sorunu yaşayanlardı ama doğru söylüyorsunuz özür dilerim.

Estağfurullah, amacım bilgilendirmek internet ondan fazla nedenle yavaşlayabiliyor. Uzaktan sorun şundadır demek hiçbir zaman doğru olmaz. Önerim müşteri hizmetlerinden kayıt oluşturman eğer işini seven birine denk gelirsen gelip sorunu çözebilirler veya sorunun neden kaynaklı olduğunu söyleyebilirler.

IP adresinin hız ile alakası yoktur. O sadece kimlik numarasıdır internet için.

Genel bir bilgilendirme yapayım; Eğer kiralık hat ya da bize ayrılmış bir internet hattı için para vermiyorsak herkesin SHARED yani paylaşımlı internete sahip olduğunu unutmasın kimse. Bu iş şöyle oluyor basitçe anlatayım; örneğin size "16 Mbps'e kadar" diyorlar. Çünkü sizin kullandığınız ve diğer 3 ya da 4 kişinin AYNI ANDA 16 Mbps'e yüklenmeyeceklerini düşünüyorlar ISP'ler. Kısacası bize " 'e kadar" demelerinin sebepleri bu.

Kimseye dedcated 16 Mbps, 25 Mbps ya da 50-100 Mbps vermiyorlar. Paylaşımlı kullandığımız ve şu anda da herkes yasak ve karantina tedbirleri sebebiyle evlerinde oldukları için muazzam bir yük oluşturdu tüm geniş bant şebekelerinde...

Özetin özeti bu

IP adresinin hız ile alakası yoktur. O sadece kimlik numarasıdır internet için.

Genel bir bilgilendirme yapayım; eğer kiralık hat ya da bize ayrılmış bir internet hattı için para vermiyorsak herkesin shared yani paylaşımlı internete sahip olduğunu unutmasın kimse. Bu iş şöyle oluyor basitçe anlatayım; örneğin size "16 Mbps'e kadar" diyorlar. Çünkü sizin kullandığınız ve diğer 3'ya da 4 kişinin aynı anda 16 Mbps'e yüklenmeyeceklerini düşünüyorlar ısp'ler. Kısacası bize "'e kadar" demelerinin sebepleri bu.

Kimseye dedcated 16 Mbps, 25 Mbps ya da 50-100 Mbps vermiyorlar. Paylaşımlı kullandığımız ve şu anda da herkes yasak ve karantina tedbirleri sebebiyle evlerinde oldukları için muazzam bir yük oluşturdu tüm geniş bant şebekelerinde...

Özetin özeti bu.

Geçikme süresinde IP adresi önemli bir faktör. Bunu TurkNet'e iken keşvettim TurkNet'in ana veri merkezine bağlı IP adresleri gelirse size pinginiz yüksek oranda düşmektedir. Yani hızın bi alakası yok gecikme süresi için dedim.

Devam ediyor. TurkNet kullanıyorum.
Superonline kullanıyorum saat 18:00 civarına kadar hiçbir problem yokken akşam saatlerinde aşırı kötü ping download değerlerine sahibim aynı şekilde.TürkNete geçmeyi düşünüyordum cayma bedeline kadar yüklü bir miktar para ödeyerek ama düşündürdünüz.

Geçikme süresinde IP adresi önemli bir faktör. Bunu TurkNet'e iken keşvettim TurkNet'in ana veri merkezine bağlı IP adresleri gelirse size pinginiz yüksek oranda düşmektedir. Yani hızın bi alakası yok gecikme süresi için dedim.

Latency'de IP adresinden ziyade hangi IP block'dan aldığınız önem kazanıyor. Bunun teknik bir sürü açıklaması var. IP adresinin CGNAT'da istediğiniz gibi BW verebiliyorsunuz. Ama bunu ISP'lerin yaptığını sanmıyorum. Yani müşteriye dinamik bir şekilde BW Management yapamazlar.

Geri
Yukarı