İnterneti Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Makaleler
4
Yer
Denizli
Selamlar, bildiğiniz gibi Türkiye'de altyapılar çok kötü bir çok kullanıcının interneti - Diğer ülkelere kıyasla - çok yavaş peki siz internetinizi hızlandırmak için bilgisayar üzerinden, modem üzerinden, veya telefonunuz üzerinden ne gibi yollara başvuruyorsunuz ne gibi uygulamalar, programlar kullanıyorsunuz?
Örneğin; Her gün modemi açıp kapatıyorum. Telefon üzerinden XXX uygulamasını kullanıyorum gibi.

Ben evi taşıyorum. Kartal'da bir sokak buldum orada sağlam fiber varmış. Evdeki mevcut bağlantım iyice dipleri gördü. Türknet kullanıyorum ve ilk zamanlar 13 Mbit hız alırken şimdi 3-4 Mbit gibi hızlar alıyorum. Tamam evde pek işim yok video falan izlemeye yetiyor lakin, online oyunlara giriş yaptığımda sinirden kahkaha atıyorum tabi. Keşif yap evi taşı veya göç et.

Arkadaşlar önce yavaş hızların neyden kaynaklandığını iyice öğrenin, tespit edin. Yoksa yavaş internete boşu boşuna mahkum olursunuz. Başımdan geçen olayı anlatayım; bir tanıdığımız ben anlıyorum diye bana danıştı, şikayeti şu; dizi izlerken sürekli takılıyor, kopmalar oluyor. Baktım hıza 3-4 Mbit, olması gereken 35'e kadar. İlk önce telefon hattını kontrol ettim, hatta yeni hat çektim modeme olmadı, sonra aklıma ethernet kablosu ile bağlamak geldi, yaptığımda 33 Mbit hızı aldım. Sorun modemin Wi-Fi çıkışıymış ki, hız alamıyorum. Şimdi ethernet girişli menzil genişleticiler var, ondan aldım gelecek yarın birgün. Yani demem o ki neyden kaynaklandığını iyice analiz edin.

5 litrelik bir kovayla tek seferde 10 litre suyu taşıyamadığın gibi altyapın izin vermiyorsa hızını da yükseltemezsin. İnternette gördüğün yöntemlerin hiç birisi bir işe yaramıyor. Saçma sapan şeyler var. Kabloyu alın pilin etrafına sarın, modemi folyo ile kaplayın... Düşününce saçma olduğunu anlıyorsun zaten :D
Arkadaşlar önce yavaş hızların neyden kaynaklandığını iyice öğrenin, tespit edin. Yoksa yavaş internete boşu boşuna mahkum olursunuz. Başımdan geçen olayı anlatayım; bir tanıdığımız ben anlıyorum diye bana danıştı, şikayeti şu; dizi izlerken sürekli takılıyor, kopmalar oluyor. Baktım hıza 3-4 Mbit, olması gereken 35'e kadar. İlk önce telefon hattını kontrol ettim, hatta yeni hat çektim modeme olmadı, sonra aklıma ethernet kablosu ile bağlamak geldi, yaptığımda 33 Mbit hızı aldım. Sorun modemin Wi-Fi çıkışıymış ki, hız alamıyorum. Şimdi ethernet girişli menzil genişleticiler var, ondan aldım gelecek yarın birgün. Yani demem o ki neyden kaynaklandığını iyice analiz edin.
Yalnız, şöyle bir şey var ki eğer internetin hızı 16Mbit ise Wi-Fi'da 2Mbit alabiliyorsan bir sorun var. Doğrudur ancak 16Mbit ile sınırlanmış internetten ne yaparsan yap 32Mbit hız alamazsın.

Yalnız, şöyle bir şey var ki eğer internetin hızı 16Mbit ise Wi-Fi'da 2Mbit alabiliyorsan bir sorun var. Doğrudur ancak 16Mbit ile sınırlanmış internetten ne yaparsan yap 32Mbit hız alamazsın.

Zaten anormal bir yavaşlıktan dem vurdum. Ama altyapının verdiği hıza yakın alıyorsan hiç bir halt yapamayız zaten fazlası için. Bazıları bu anormal yavaşlığı dahi altyapıda falan arıyor, sonra çözüm bulamıyor. Yazık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı