İnternetin saniyelik gitmesi

Reflexies

Hectopat
Merhaba arkadaşlar Kocaeli de üniversite okuyordum malum dönemin bitmesi üzerine İstanbula eve geldim ve masaüstü bilgisayara sahibim. Kocaeli de süperonline 25mbit bir internet erişimi alıyordum ve internetim gayet sorunsuz sıkınsıtızdı. Lakin İstanbul'a geldiğimde internetimde saniyelik kopmalar olduğunu farkettim ve bu online oyunlarda aşırı fazla sinirlendiriyor ve insanın ister istemez moralini bozuyor. İlk başta İstanbul'daki internet kablosunda sorun olduğunu düşünmüştüm lakin kabloyu değiştirdim ve sonuç yine aynıydı internetimde saniyelik kesilmeler devam ediyordu. Rica etsem yardımcı olur musunuz?
Not : Bilgisayarın kasasında herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Kocaeli'deyken sorunsuz bir şekilde internet erişimim vardı çünkü.
Ekteki internet simgesi x işareti oluyor gittiğinde.

sımge.png

Saniyelik gitmeler gibi durum benimde başıma geldi. Sorun modem arkasındaki portların birinden kaynaklanıyormuş. Diğer porta takıp sorunu çözdüm. Belki bir ihtimal olabilir diye yazdım. İnşallah çözersin dostum.

Büyük ihtimalle sorun sizin tesisatınızda gibi. Bu durumda soruna sebep olan birimi önce net bir şekilde tespit etmek gerekir.
  1. Modem'i bir yakınınızdan ödünç olarak değiştirip deneyin.
  2. Kabloyu değiştirdiğinizi belirtmişsiniz. Modemden PC'ye gelen kablo sanırım değişen. Eğer modeme gelen kablo ise, PC'ye giden kabloyu değiştirmeyi deneyin.
  3. Splitter'ı geçici olarak devreden çıkartıp deneyin.
  4. @NiqhTmaRe'in belirttiğ gibi modemde kablonun takılı olduğu ethernet çıkışını değiştirin.
  5. Henüz denemediyseniz modeminize reset (fabrika ayarlarına dönüş değil) atmayı deneyin.
  6. Kopmayı yaşadığınız anda modem arayüzüne erişip erişemediğinizi kontrol edin.
  7. Son olarak sorunun TTNET'ten kaynaklanmadığından emin olmak için örneğin cep telefonunuzu kişise erişim nokası olarak ayarlayıp bağlanmayı deneyin. (PC masaüstü ise, wifi adaptörünüz var ise)
Bu adımlardan birinde sorunu tespit ederseniz (ki umarım tespit edebilirsiniz) çözüme ulaşmanız daha mümkün olacaktır.

Tekrardan merhabalar sevgili Sertaç. 2-4-5-7'yi denemiş bulunmaktayım, az önce modemimi arayüzden fabrika ayarlarına çevirdim ve şu an siteye girememekteyim. Modeme res attım, düzeldi. Siteye giriş yapabiliyorum. SNR değerleri bu şekilde:
Birazdan arkadaşım gelecek bir laptop ile. Eğer onda da aynı sorun olursa sorunun modemden kaynaklandığını düşüneceğim. SNR değerleri sanırsam biraz düşük bilgim yok.
SNR değerimin çok düşük olduğunu fark ettim ve yüksek ihtimalle bundan kaynaklanıyor. SNR değerini yükseltmek için ne yapmalıyım?
crazy_vefa burdaysan pnr değerini yorumlar mısın?
Arkadaşımın bilgisayarında denedim modem ve kabloyu onda hiçbir sıkıntı olmadı. Sanırsam sorun kendi bilgisayarımda. Ne yapmalıyım?

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    13,8 KB · Görüntüleme: 79
Snr değeri çok düşük kopma ondan olur, hızı sana en çok 11 verebiliyor ama 10 alıyorsun bu ikisi birbirine nekadar yakın olursa snr margin okadar düşük olur, bu yüzden müşteri hizmetlerini arayıp hızını düşürmen lazım hızın düşünce snr margin artıcak o 6.8 in en az 14 falan olması lazım, ara hızı 8 e sabitlettir bak bakalım snr nekadar artıcak yeterince artmassa tekrar arayıp biraz daha hızını düşürmen gerekir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı