İnternette "Atatürk'ün söylediği sözler" diye paylaşılan sözlerin hepsi Atatürk'e mi aittir?

70409

Kilopat
İyi akşamlar beyler, internette Atatürk'ün Türk milliyetçiliği sözleri diye bir sürü sözler paylaşılmış. Bu sözlerin hepsi Atatürk'e mi aittir? Acaba başkalarının söyleyip, Atatürk bu sözleri demiş diye paylaşılan sözlerde mi vardır? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yani internet sitelerinde paylaşılan her sözü Atatürk mü söylemiştir?

Arkadaşlar, bu sözlerin hepsi Atatürk'e mi ait? Aşağıda paylaştığım sözleri, internet sitelerinde buldum. Atatürk'ün Türkçülük sözleri diye arattım, bir sürü söz çıktı, sizce bu aşağıdaki sözlerin hepsi Atatürk'e mi aittir?

“Bu memleket, dünyanın beklemediği, asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. Bu sahne 7 bin senelik, en aşağı bir Türk beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgarlarıyla sallandı. Beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı. O çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela, korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı onların oğlu oldu. Bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu. Türk budur. Yıldırımdır. Kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.”

“Türkiye Türklerindir.”

“Dünya yüzünde, Türk’ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.”

“Bir gün, ressamlar Türk’ün simasını kaybederlerse, yıldırımı alsınlar, yapıversinler.”

“Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli’yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin.”

“Biz doğrudan doğruya milletseveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu topluluğun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluğa dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur.”

“Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.”

“Eğer bende bazı fevkaladelikler görüyor, buluyorsanız bunları sadece ve yalnız Türk olmama, Türklüğüme bağlayınız.”

“Türk aydınlarının kendi kendisini bilmemesinden ve başka milletlerde şu veya bu sebeple üstünlük olduğunu sanarak, kendini onlardan aşağı görmesinden doğmaktadır. Bu yanlış görüşe son vermek için Türklüğümüzü bütün asaleti ve tarihi ile tanımak ve tanıtmak şarttır.”

“Taş kırılır, Tunç erir, ama Türklük ebedidir”

“Türk aleminin en büyük düşmanı komünizmdir. Her görüldüğü yerde ezilmelidir.”

“Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden önce ve kesinlikle Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.”

“Büyük devletler kuran ecdadımız, büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur.”

“Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir.”

“Şu anda, büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.”

“Türk, Türk olduğu için asildir. çoğumuz, büyük babamızın babasını hatırlamayız. Bütün soy gururumuzu, Türk olmanın içinde buluruz.”

“Türklük, benim en derin güven kaynağım, en engin övünç dayanağımdır”

”Mensup olduğum Türk milletinin şan ve şerefi varsa, benim de bir ferdi olmak sıfatıyla şanım ve şerefim vardır.”

“Türk Milleti yüzyıllardan beri hür ve müstakil yaşamış ve istiklâli yaşamak için şart saymış bir kavmin kahraman evlatlarından ibarettir. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.”

“Bir Türk, cihana bedeldir!”

"Türk ve Türkçülük aleyhinde bulunanları ezeceğiz!"

"Türk milliyetçiliği ilerleme ve genişleme yolunda ve uluslararası temas ve ilişkilerde bütün çağdaş uluslara paralel ve onlarla dengeli bir şekilde yürümekle birlikte, Türk toplumunun özel karakterlerini ve başlı başına bağımsız kimliğini saklı tutmaktır."

"Her Türk ferdinin son nefesi, Türk Milletinin nefesinin sönmeyeceğini, onun ebedi olduğunu göstermelidir."

Son düzenleme:
Dezenformasyon kol geziyor, hadislerle aynı kaderi paylaşıyor paşanın sözleri. Önüne gelen kendini bilmez görüşlerini desteklemek adına toplumun saygı duyduğu bir kişinin adının altına saklanıp, provokasyon yapıyor.
Nasıl yani hocam? Dediğinizden bir şey anlamadım. Yani Atatürk' ün Türkçülük diye paylaşılan sözlerin hepsi Atatürk' ün değil mi?

Muhtemelen hayır, tıpkı Einstein, Tesla, Muhammed, Hitler gibi birçok kişiye atfedilen sözlerin onların olmaması gibi.
Hocam bu sözlerin bazılarının kesin Atatürk'ün söylediği kesin ve net. Bazılarını Cumhuriyet'in ilanı ile ilgili konuşma yaparken söylemiş, video görüntüleri var, bazı sözleri de, Cumhuriyet kurulunca Türkçülük adına dergi açılınca, o dergiye yazmış, bazılarını da Türk Ocakları açılınca, ordaki dergiye yazmış. Diğer sözler acaba var mı? Hocam acaba pek ilgilenilmediği için, yani çoğu kişinin Türkçülük sözleri ilgisini çekmediği için, ortalıkta paylaşılmadığı için mi ki acaba Atatürk söylemiş ya da söylememiş gibi izlenim oluyor? Çok yaygın, bilinen sözler olmadığı için mi ki acaba?

Bunu bilmek zor tabii ki. Ancak önemli olan doğru olup olmadığı değil. Senin, benim, bizim bu sözleri akıl süzgecinden geçirip geçirmediğimizdir. Bir söz duyup bu sözün anlamını araştırıp hayatınıza bir şeyler katmak mükemmel bir eylemdir ancak bir sözü duyup sırf sevdiğin biri söyledi diye hayat felsefen haline getirmek aptallıktır, cahilliktir. Kim ne söylerse söylesin içinden iyi olanı araştırıp bunu hayatını geliştirmek için kullanmalısın. Bu harika bir lider de olabilir, öylesine bir insan da, cani bir seri katil de...

Hocam bu sözlerin bazılarının kesin Atatürk'ün söylediği kesin ve net. Bazılarını Cumhuriyet'in ilanı ile ilgili konuşma yaparken söylemiş, video görüntüleri var, bazı sözleri de, Cumhuriyet kurulunca Türkçülük adına dergi açılınca, o dergiye yazmış, bazılarını da Türk Ocakları açılınca, ordaki dergiye yazmış. Diğer sözler acaba var mı? Hocam acaba pek ilgilenilmediği için, yani çoğu kişinin Türkçülük sözleri ilgisini çekmediği için, ortalıkta paylaşılmadığı için mi ki acaba Atatürk söylemiş ya da söylememiş gibi izlenim oluyor? Çok yaygın, bilinen sözler olmadığı için mi ki acaba?
Destekleyici materyallerin az olduğu sözlere özellikle şüpheyle yaklaşmak gerekiyor, çokça duymuş olabilirsiniz ama bu onların yalan olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Bunu bilmek zor tabii ki. Ancak önemli olan doğru olup olmadığı değil. Senin, benim, bizim bu sözleri akıl süzgecinden geçirip geçirmediğimizdir. Bir söz duyup bu sözün anlamını araştırıp hayatınıza bir şeyler katmak mükemmel bir eylemdir ancak bir sözü duyup sırf sevdiğin biri söyledi diye hayat felsefen haline getirmek aptallıktır, cahilliktir. Kim ne söylerse söylesin içinden iyi olanı araştırıp bunu hayatını geliştirmek için kullanmalısın. Bu harika bir lider de olabilir, öylesine bir insan da, cani bir seri katil de...
Katılıyorum, birilerinin üzerinden görüşünü yaymaya çalışanların kullandığı şey bu kişilerin putlaştırılıp, sorgulanmaması zaten.

Küçük beyinler kişileri, sıradan insanlar olayları, büyük beyinler fikirleri tartışır. Bir cümleyi, sözü kimin söylediğinden çok o sözde anlatılmak istenen ve sana kattığı bir takım duygular önemlidir.

Atamın her konu için birçok sözü var. Hepsi ona ait midir orasını bilemem ancak tek bildiğim altında imzası olan bir sözün hiçbir Türk evladı için negatif bir yanı olamadığıdır. Hepsi son derece ders çıkaracağın, hayatına uygulayacağın ve geçmişte bu topraklarda hür bir şekilde yaşamını sağlaman için kanını döken ataların için bir sorumluluktur bana kalırsa.

Bugün, 100 yıl önce söylenen cümlelerin bir çoğunu yaşamamızın sebebi de bana kalırsa tesadüf değil, yoldan ve hedefimizden çıktığımızın göstergesidir.

Küçük beyinler kişileri, sıradan insanlar olayları, büyük beyinler fikirleri tartışır. Bir cümleyi, sözü kimin söylediğinden çok o sözde anlatılmak istenen ve sana kattığı bir takım duygular önemlidir.

Atamın her konu için birçok sözü var. Hepsi ona ait midir orasını bilemem ancak tek bildiğim altında imzası olan bir sözün hiçbir Türk evladı için negatif bir yanı olamadığıdır. Hepsi son derece ders çıkaracağın, hayatına uygulayacağın ve geçmişte bu topraklarda hür bir şekilde yaşamını sağlaman için kanını döken ataların için bir sorumluluktur bana kalırsa.

Bugün, 100 yıl önce söylenen cümlelerin bir çoğunu yaşamamızın sebebi de bana kalırsa tesadüf değil, yoldan ve hedefimizden çıktığımızın göstergesidir.
Hocam bana kattıği anlamı, anlatımı anladım. Şeyden soruyorum, özel günlerden, milli bayramlarda sosyal medya hesabımda Atatürk' ün bu sözlerinden birini paylaşıyorum, bu sözleri beğendiğim için, acaba Atatürk' e mi ait diye merak ettim.
Hocam bilgin için teşekkür ederim. Bu sözleri çok beğeniyorum, milli bayramlarda paylaşıyorum bu sözleri, merak ettim Atatürk'e mi ait diye.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı