İnternetten alınan üründe kargo nasıl daha güvenli hale getirilir?

k_carmZ

Kilopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Merhaba. Konuyu kısaca açıklayayım. Ben internetten hazır kasalı toplama sistem satın almayı düşünüyorum ancak kargo şirketlerine hiç güvenmiyorum. Daha önce çok mağduriyet yaşadım, xbox konsolumu kargoda kırdılar ve haklı da bulunmadım yani cihaz çöpe gitti. O sebeple internetten elektronik cihaz almaya korkar oldum. Yaşadığım konum itibarıyla (Çanakkale’nin bir ilçesi) adam akıllı bir teknoloji mağazası yok civarımda. Yani aradığım her türlü parçayı rahatça bulamam.

Balıkesir Bandırma’da Vatan, Mediamarkt, Teknosa mağazalarından elden de satın alabilme imkanım var ancak bütçem kısıtlı. Çevremde pc toplamadan anlayan arkadaşlarıma danıştığım kadarıyla elden alırsam internetteki hazır sistemlere kıyasla daha fazla para ödemem gerekeceğini belirttiler. Misal olarak ben internetten 15 bin liraya hazır sistem alacağım, aynı özelliklerde bir sistemi elden almaya kalkarsam arada birkaç bin lira falan oynarmış öyle dediler.

Bütçem de kısıtlı olduğundan hal böyle olunca internetten alalım dedik ama kargo şirketlerine gerçekten güvenemiyorum. Ürünü teslim almadan kuryeye tutanak tutturun diyorlar ancak yapamıyoruz ki kurye pakedi bırakıp hemen tüyüyor beklemiyor bile, en azından yaşadığım yerdeki kuryeler bu şekilde. Hal böyle olunca da tutanak tutturma imkanımız olmuyor.

Benim sorum ekstra para ödeyerek kargolara sigorta falan yaptırabiliyor muyuz ya da güvence altına alabiliyor muyuz? Elime kırık veya hasarlı gelmesinden korkuyorum. Biraz uzun oldu kusura bakmayın, yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçem de kısıtlı olduğundan hal böyle olunca internetten alalım dedik ama kargo şirketlerine gerçekten güvenemiyorum. Ürünü teslim almadan kuryeye tutanak tutturun diyorlar ancak yapamıyoruz ki kurye pakedi bırakıp hemen tüyüyor beklemiyor bile, en azından yaşadığım yerdeki kuryeler bu şekilde. Hal böyle olunca da tutanak tutturma imkanımız olmuyor.
Video çekerek paketin açılımını yapın. Parça kontrollerinide aynı şekilde yapın.

Bunu kargodan çok aldığınız yere belirtin daha sıkı ve güvenilir paketlesinler. Bana soracak olursanız da en iyi kargo şirketi UPS ve yurtiçidir onlarla gönderen bir yerden alışveriş yapmaya öncelik verin.

Sigorta yapılabiliyor ama çok yüksek fiyata sahip ürünlerin sigortası da tuzlu oluyor. Ayrıca böyle bir seçenek olup satıcının göndermesi lazım. Böyle durumlarda en garantisi güvenilir bir kargo şirketini seçmek ve satıcı ile iletişime geçip dediğiniz gibi kırılma, bozulma durumu olursa neler yapabiliriz diye sormak olur. Daha sonra da video kaydı ile kutuyu açmak ve kuryeyi kapıda beklemek alternatif çözümler arasında.

Cevaplarınız için teşekkürler. Kutuyu açarken video çekeceğim ancak olası mağduriyet durumunda bir faydası olacak mı pek emin değilim zira konsol konusunda olmamıştı. Bahsettiğim hazır sistemi gaming gen tr adlı sitede bulmuştum. Bugün kendilerini arayıp görüştüm. Yurtiçi kargo ile anlaşmalılarmış. Gaming gen tr yi daha önce hiç kullanmadım, hizmetleri nasıl bilmiyorum. Aynı şekilde yurtiçi kargoyu da. Hasar olması durumunda tutanak tutturmanız gerekir sonrasında biz gerekeni yapıyoruz dediler. Tutanak olmasa yine mağdur olacağım yani. Kapıya ürün geldiğinde kuryeyi salmamam gerek anlaşılan. Almayı düşündüğüm sistemin fiyatı 15bin ₺. Böyle bir ürüne sigorta yapılabiliyorsa masrafı ne kadar olur?

Yeni konular

Geri
Yukarı