İnternetten indirilen resim dosyalarının güvenliği

• Konuyu başlatan DNA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 33
  • Görüntüleme 1B
Hayır hayır, aksine üç büyüklerin sezgisel tespit performansları çok ciddi oranda gelişti. Kaspersky özellikle bu konuda çok başarılı. Sistem izleyicisi oldukça tutarlı çalışıyor, veritabanında imza eşleşmesi olmasa bile şüpheli aktiviteye sahip bir zararlı donanımsal bir açıktan faydalanmadığı sürece tespit edilebiliyor. Keza ESET de bu konuda başarılı.

Bitdefender bu konuda ağır, biraz geriden gelir fakat performansı üzmez. Sadece geçen yıl oldukça yaygın bir startup zararlısında tökezledi, Kaspersky buldu temizledi. Arada bir farklı motorla test etmekte fayda var.
Peki Kaspersky genel olarak övüldüğü kadar var mı? Yani, gerçekten de övülüyor ve övülmesi gerek diye mi düşünüyorsunuz? Tabii konudaki gibi basit dosyaları her şekilde tarayıp bulacaktır fakat her mesajda vurguladığınız ESET'in ben o kadar önerildiğini ve övüldüğünü görmemeye başladım. Belki de benden kaynaklıdır diyeceğim ama forumun çoğunluğu Kaspersky IS diye tutturmuş gidiyor.

Zeroday tespitlerinde Kaspersky aslında iyiydi, bunu da söylenince hatırladım. Geçen sene saldırılar üzerine yüzeysel de olsa çok okuma yaptım ama savunma üzerine pek okuma yapmadığım için bu konuda cahil kaldım.

Peki Kaspersky genel olarak övüldüğü kadar var mı? Yani, gerçekten de övülüyor ve övülmesi gerek diye mi düşünüyorsunuz?
Yani ben olması gerekenden fazla övmem hiçbir yazılımı, zira hepsi görevini yapıyor. Sonuçta bunun bir karşılığı var. Ücretsiz yazılımlar oluk oluk veri toplarken ücretli yazılımlar verinin yanı sıra üstüne ödemesini alıyor. Bu yüzden tespit oranı her kulvarda %100 olsa dahi en fazla tebrik ederim fakat fanatik bir kullanıcı gibi de övmem. Bir AV'nin fanı olmak da çok yanlış.
Ama genel olarak bakıldığında - biraz abartılsa da - Kaspersky bu sektörün en iyilerinden. Yani herhangi bir sorun olduğunda ilk başvurduğumuz araçlara sahip. Bugün ESET ve Bitdefender ile birlikte ransomware decryptor alanında başı çekiyorlar.
Tabii konudaki gibi basit dosyaları her şekilde tarayıp bulacaktır fakat her mesajda vurguladığınız ESET'in ben o kadar önerildiğini ve övüldüğünü görmemeye başladım. Belki de benden kaynaklıdır diyeceğim ama forumun çoğunluğu Kaspersky IS diye tutturmuş gidiyor.
Ben Sosyal'de ESET ile ilgili bilgilendirmeler yapmadan önce çok yoğun bir nefret vardı ESET'e karşı, gözlerimle gördüm bunu. Hala bile bazı arkadaşlar (C)ESET diyerek dalga geçiyor.
ESET her zaman sektörün sessiz lideridir, zaman zaman test performanslarında düşüşler yaşatabiliyor - ki gayet normal diğer AV'lerde olduğu gibi - ancak hiçbir zaman bir varyanta yenik düştüğünü görmedim.

Yıllardır bu sektördeyim, Bitdefender ürünleri ile de çalıştım ESET ürünleri ile de. Kurumsal alanda ESET şu anda rakipsiz, bireysel paketlere bu yüzden çok dikkat edilmiyor.
Fakat iş bireysele geldiğinde, ESET'in tek rakibi Kaspersky oluyor.

Benim ESET'i bu kadar çok tavsiye etmemin temel sebebi, günümüzde ağ kaynaklı yapılan saldırı önlemlerini ve varyant ağacı taramalarını en başarılı yapan firmanın ESET olması.

Sosyal'de yer alan Kaspersky örtüsüne gelince, yıllardır burada bir Kaspersky aşkı var. Çözmek mümkün değil, kafa yormayın anlam veremezsiniz. Kaspersky Forumundan daha çok Kaspersky öneriliyor burada. Bakın ben de kişisel sistemimde Kaspersky IS kullanırım, ama AV önerisi yapacağım zaman tak diye bunu sürmem öne. Sisteme göre öneri yapmak gerekir zira.

Okuyanın gözlerine sağlık, yazarken numaram arttı sanırım.

Yani ben olması gerekenden fazla övmem hiçbir yazılımı, zira hepsi görevini yapıyor. Sonuçta bunun bir karşılığı var. Ücretsiz yazılımlar oluk oluk veri toplarken ücretli yazılımlar verinin yanı sıra üstüne ödemesini alıyor. Bu yüzden tespit oranı her kulvarda %100 olsa dahi en fazla tebrik ederim fakat fanatik bir kullanıcı gibi de övmem. Bir AV'nin fanı olmak da çok yanlış.
Ama genel olarak bakıldığında - biraz abartılsa da - Kaspersky bu sektörün en iyilerinden. Yani herhangi bir sorun olduğunda ilk başvurduğumuz araçlara sahip. Bugün ESET ve Bitdefender ile birlikte ransomware decryptor alanında başı çekiyorlar.

Ben Sosyal'de ESET ile ilgili bilgilendirmeler yapmadan önce çok yoğun bir nefret vardı ESET'e karşı, gözlerimle gördüm bunu. Hala bile bazı arkadaşlar (C)ESET diyerek dalga geçiyor.
ESET her zaman sektörün sessiz lideridir, zaman zaman test performanslarında düşüşler yaşatabiliyor - ki gayet normal diğer AV'lerde olduğu gibi - ancak hiçbir zaman bir varyanta yenik düştüğünü görmedim.

Yıllardır bu sektördeyim, Bitdefender ürünleri ile de çalıştım ESET ürünleri ile de. Kurumsal alanda ESET şu anda rakipsiz, bireysel paketlere bu yüzden çok dikkat edilmiyor.
Fakat iş bireysele geldiğinde, ESET'in tek rakibi Kaspersky oluyor.

Benim ESET'i bu kadar çok tavsiye etmemin temel sebebi, günümüzde ağ kaynaklı yapılan saldırı önlemlerini ve varyant ağacı taramalarını en başarılı yapan firmanın ESET olması.

Sosyal'de yer alan Kaspersky örtüsüne gelince, yıllardır burada bir Kaspersky aşkı var. Çözmek mümkün değil, kafa yormayın anlam veremezsiniz. Kaspersky Forumundan daha çok Kaspersky öneriliyor burada. Bakın ben de kişisel sistemimde Kaspersky IS kullanırım, ama AV önerisi yapacağım zaman tak diye bunu sürmem öne. Sisteme göre öneri yapmak gerekir zira.

Okuyanın gözlerine sağlık, yazarken numaram arttı sanırım.
Uzun yazılar okumayı sevdiğim için benim numara aynı. :D

AV fanı olmak gerçekten saçma tabii. Ya da tek bir AV bilip onu söylemek oluyor bu iş. O konuda daha yorumum yok son derece haklısınız. Ücretli de olsa ücretsiz de olsa fan olunmamalı.

Bendeki ESET nefreti de son iki konuda (bu konu dahil) oldukça kırılmış oldu çünkü daha geçen bir haberin altında ESET ile dalga geçiyordum. :D İnsan tükürdüğünü böyle yalıyor işte. Kurumsal hakkında o kadar bilgim olmasa da (şimdi bilgi edinmiş oldum) bireysel olarak kesinlikle başı çekenlerden olduğu söylenebilir. Kaspersky ile rakip olmaları da bence sektörde çeşitlilik ve rekabeti arttırarak güvenlik sorunlarına daha hızlı müdahele etmelerine sebep olduğu için güzel bir olay. Bu rekabeti seviyorum işte.

Bireyselde ESET'i belki 3 yıl veya daha uzun süre kullanmışımdır o yüzden ne kadar geliştiğini biliyorum. Her nasılsa kendini pazarlamayı Kaspersky daha iyi yapıyor gibi görünüyor. O yüzden artık çoğu kişinin bilinçaltına bu yerleşmiş durumda ve ESET bazı konularda daha da iyi olsa da benim gibi "normal, dümdüz kullanıcı" sınıfına yakın insanlar için böyle farklılıklar çok göze batmıyor. Bir noktada, hepsi aynı gözüküyor bile olabilir.

Bu forum için de sürekli Kaspersky övenlere "Kasperskypat" rozeti verilmeli diye düşünüyorum. Bir de Kaspersky tarafından maaş bağlansın mümkünse.

Bu konudan biraz dışarı çıktığımız için güzelim uzun yazılara yazık olmasın diye devamı başka konulara diyerek uzun mesajlarımıza ara vermeyi teklif ediyorum. :D Her zamanki gibi aydınlatıcıydı. Elinize sağlık.

İnsanlar indirdikleri resim/fotoğraflardan virüs kapabiliyorlar. Bu resimleri tehdit gibi görünmeyen yerlerden indirmelerine rağmen bunun olduğunu söylüyorlar. Örneğin, şu an istediğim fotoğrafı herhangi bir sosyal medya platformuna yükleyebilirim. Google'da görünmesini sağlayabilirim. Peki ya bu dosya virüslü ise? Onu gören kişiler veya cihaza kaydeden kişiler de virüsü kapabilir mi? Sosyal medya platformları bu tür dosyaları bir süzgeçten geçiriyor mu? Ya da Google gibi arama motorlarının böyle bir süzgeci var mı? Virüslü olduğu bilinen bir sitenin kullandığı fotoğraflar Google'da da görülebiliyor. Peki bu dosyayı sadece görüntülemek bize bir zarar verir mi? Yoksa indirdiğimizde mi zarar verir?

Ek olarak: Forumdaki bu tür dosyalar için ne söyleyebiliriz?
Olacağını sanmıyorum.

Geri
Yukarı