İntihale karşı duran Norveçli bakan, intihal yaptığı için istifa etti

Aslan Mert

Centipat
Geçtiğimiz senelerde Norveç'te bir yüksek lisans öğrencisi kurula bitirme tezini sunmuş ancak yetersiz bulunduğu için tezi reddedilmişti. İleri zamanda kendisine tekrar şans verilen öğrenci tezini geliştirip tekrar sunmuş ve bu sefer kabul almıştı. Ancak ikinci tez sunuşunda, kendisinin ilk tezindeki metinleri kullandığı için "kendi kendisine intihal (self plagiarism)" yapmış olduğu suçlaması ile 2022 yılında 2 sömestır boyunca okuldan uzaklaştırılma cezası almıştı.

İlgili öğrenci dava açmış, dava sürecinde Norveç'te yüze yakın profesör ve akademik personel öğrenci lehine imza vermiş ve günün sonunda da mahkeme öğrencinin intihal suçundan beraatine karar vermişti.

Norveç Araştırma ve Yüksek Eğitim Bakanı olan Sandra Borch bu karara itiraz ederek davayı Yüksek Mahkeme taşımış öte yandan hükümet kanadı intihal suçunun cezasının 2 sömestırdan 4 sömestıra çıkarılmasına ilişkin kanun teklifinde bulunmuştu.

Kendi görüşüne göre basit bir hata yapan ve beraat eden bir öğrencinin peşinden bakanlığın gitmesine kızan Oslo'da öğrenci olan Kristoffer Rytterager, intihal konusunda bakanı araştırmaya başladı. Araştırmaları sonucu bakanın kendisinin bundan 10 yıl önce yayımladığı tezinde referans vermediği dolayısıyla intihal suçu işlediğini X hesabı üzerinden duyurdu.

Konu basına da yansıdıktan kısa bir süre sonra Bakan Borch yaptığı bir basın açıklamasında referans vermeden alıntılama yaptığını kabul etti ve "10 yıl önce yüksek lisans tezimi yazarken büyük bir hata yaptım" diyerek istifasını açıkladı

Bakanın intihalini ortaya çıkaran öğrenci röportajında bu ayın başında Harvard'da Claudine Gay'in de intihal suçlamasından sonra istifa etme olayının kendisini etkilediğini belirterek "Kirli çamaşırlarınız varken bir rahipten daha temizmiş gibi davranmamalısınız" sözlerinde bulundu.

Öte yandan bazı politikacılar medyanın olayı yansıtışını "cadı avına" benzetirken eski Eğitim Bakanı Kristin Clemet, X hesabı üzerinden "Diğer politikacıların da 25 yıllık tezleri incelendi mi? Bu olayı haberleştiren gazetecilerin işleri incelendi mi" sözleri ile tepki gösterdi.

1706599843685.png

Kaynak : The New York Times, Channel 4 News

Diğer ülkelerdeki siyasi ve politik gerilime bak, bir de burada dönen tartışmaya bak.😂

Geri
Yukarı