iOS 17 telefon sıfırlanarak mı kurulmalı?

VValtieL

Kilopat
Merhaba. Forumda iOS 17 ile ilgili konuları okurken bazı kullanıcıların telefonu DFU ile güncellediklerini gördüm. DFU nedir çok bir bilgim yok ama sanırım telefonu sıfırlamayla ilgili. Bende güncellemeden sonra telefonun depolama kullanımının çok arttığını fark ettim en az 10 GB kullanmış ama güncelleme 6,6 GB gözüküyordu. Bunu fark edince belki telefonu sıfırdan güncellemek daha mantıklı olur diye düşündüm. Sizce mantıklı olur mu ve eğer öyleyse DFU nasıl yapılır?

O kadar bankacılık uygulamasıydı, ekran düzeniydi, yedeklemesiydi bir sürü dert tasa var. ben 17den sonra ki düzeltme güncellemesini bekleyip, kullanıcı yorumlarına göre geçmeyi düşünüyorum. DFU mod daha iyi diyorlar, hem şarj hemde hızlılık konusunda fakat kişiselleştirilmiş cihazı sıfırlamak bana mantıklı gelmiyor. Şuana kadar aldığım hiç bir apple ürününü DFU modla sıfırlamadım. Belkide etkiler psikolojiktir bilemiyorum. bazıları şarj 1-2 saat fazla gittiğini söylüyor.

iCloud yedeği alıp dfu ile sıfırlayıp yedekten kurunca hepsi yerine geliyor sadece bazı uygulamalardan çıkış yapmış olabiliyor.
apple destekten aldığım bilgiye göre yanlış hatırlamıyorsam, bazı yazılımsal hatalar varsa uygulamalardan dolayı, yedekten kurduğumuzda aynı hatalar geri geldiğini yedekten yüklemeyip, sıfır iphone gibi en baştan tek tek kurmamı önermişti, Tabii üzerinden kaç yıl geçti ama benim aklımda böyle kaldı. Apple yetkili serviste telefonum garantiden değiştikten sonra da aynı şeyi söylemişlerdi, yedekten değil yeni bir iphone olarak kurulum yapmanı öneriyorum demişlerdi.

apple destekten aldığım bilgiye göre yanlış hatırlamıyorsam, bazı yazılımsal hatalar varsa uygulamalardan dolayı, yedekten kurduğumuzda aynı hatalar geri geldiğini yedekten yüklemeyip, sıfır iphone gibi en baştan tek tek kurmamı önermişti, Tabii üzerinden kaç yıl geçti ama benim aklımda böyle kaldı. Apple yetkili serviste telefonum garantiden değiştikten sonra da aynı şeyi söylemişlerdi, yedekten değil yeni bir iphone olarak kurulum yapmanı öneriyorum demişlerdi.
O halde sadece fotoğrafları, videoları ve belli başlı yedekleri iCloud üzerinden yükleyip geri kalanları manuel kurmak daha mı iyidir?

O halde sadece fotoğrafları, videoları ve belli başlı yedekleri iCloud üzerinden yükleyip geri kalanları manuel kurmak daha mı iyidir?
Bilgisayara yedeklemek daha iyidir bence. Fotoğraf/video yedeklemek için 3uTools kullanabilirsiniz.
Aynı zamanda DFU dediğimiz şey iPhone'un girdiği bir moddur. Kurtarma moduyla format atma da diyebiliriz. Ayarlar'dan sıfırlamaktan çok daha iyi, en azından dosya sistemini falan da yeniden yapılandırıyor.

bana böyle bir bilgi verdiler fakat bu bilgi zamanında iphone 7 kullanıyordum sanırsam. tekrardan arayıp sorun ama önemli yedekleri alıp, uygulamaları ve ayarları sıfırdan yapmak teoride mantıklı geliyor. hem daha az uygulama yüklüyorsunuz hemde yüklerken izin ve ayarları ona göre veriyorsunuz.
Ciddi anlamda ihtiyaç olmadıktan sonra ben DFU yapmayacağım. Güncellemelerle yoluma devam edeceğim.

Bilgisayara yedeklemek daha iyidir bence. Fotoğraf/video yedeklemek için 3uTools kullanabilirsiniz.
Aynı zamanda DFU dediğimiz şey iPhone'un girdiği bir moddur. Kurtarma moduyla format atma da diyebiliriz. Ayarlar'dan sıfırlamaktan çok daha iyi, en azından dosya sistemini falan da yeniden yapılandırıyor.
Telefonu 1 senedir normal bir şekilde kullanıyorum ama arada nadir de olsa bazı takılmalar oluyordu belki iOS 16 dan da kaynaklı olabilir bu yüzden her şeyi sıfırdan yapmak mantıklı geldi.

Geri
Yukarı