IP adresim çalınmış, ne yapabilirim?

IP adresi, eğer internet hattınızı bağlatırken özellikle statik IP talep etmediyseniz -ki genelde etmezsiniz ekstra ücret gerektirdiğinden dolayı-, modeminiz internete her bağlandığında İnternet Servis Sağlayıcı'nız (Ör. Vodafone, TurkNet, TTNET) tarafından tarafından atanan bir numaradır. Bu numara, İnternet üzerinde talep ettiğiniz verilerin bilgisayarınıza ulaştırılmasını sağlar. IP, sizin internetteki adresiniz gibidir.

IP adresinizi siz belirleyemezsiniz. İnternet Servis Sağlyıcı'nızın sistemleri, modeminiz internete bağlanırken elindeki IP havuzunda boşta olan bir IP'yi modeminize atar. Modemi her kapatıp açışınızda, resetleyişinizde ya da bağlantı kopup yeniden geldiğinde farklı bir IP adresiniz olur.

Bir başkası sizin IP adresinizi çalamaz. Zira internete bağlanan sistemlerde iki cihaza birden aynı IP verilemez. Çakışma olur.

Öte yandan bilgisayarınıza saldırmak isteyen birisi IP adresinizi öğrenebilir. Lakin Windows 10 gibi güncel bir işletim sistemini bütün güncelleştirmeleri yapılmış halde kullanıyorsanız bu kişinin bilgisayarınıza erişmesiz söz konusu değildir.

Arkadaşınıza boş işlerle uğraşmamasını, bir iş bulup çalışmasını, ayrıca yapmayı amaçladığı şeyin yasadışı olduğunu ve yaptığı en ufak ihlalde kendisini savcılığa şikayet edeceğinizi belirtin. Sesini kesip oturacaktır.

Bu konu hakkında hala tedirginim. Ben de yanlışlıkla bunu yakalatmış olabilirim. IPFounder gibi sitelerde IP ile tam adres bulabiliyorsunuz. Nasıl olacak o iş?

Açıkçası ben Windows 10 kullanıcısıyım yazdığınız yorumları gördüm fakat benim bilgisayarımın IP adresi çalındı yani modem IP adresim değil, kısacası anlatmak istediğim şey bu neyin IP si hakkında konuşuyorsunuz modem mi? PC mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı