Çözüldü IP sabitlenmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

vnd3

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bölge Yöneticisi
Modem QoS ayarlarından router için hız sabitlemesi yapmam gerekiyor. Router'a 5 Mbps, kendi bilgisayarıma ise 50 Mbps hız veriyorum. Benim sorunum ise bilgisayarın aldığı IP'yi sabitleyemiyorum. Örneğin şu an 192.168.1.107 üzerinden IP sabitlemesi gerçekleştirdim ve yapmak istediğim Router'a 5 Mbps, bilgisayarıma ise 50 Mbps hızları veriyorum. Ama bu işlemi her gün yapmak zorunda kalıyorum çünkü bilgisayarımın aldığı IP her gün değişiyor. Dün 192.168.1.102 idi mesela. Bu sorun neden kaynaklıyor olabilir? Her gün aynı işlemleri yapmakla uğraşmak istemiyorum.
Benim bildiğim kadarıyla bu işlemi yaptığımda IP'nin değişmemesi gerekiyordu.

1619461462479.png

Not: Servis sağlayıcısının sağladığı IP'den bahsetmiyorum. Lütfen "müşteri hizmetlerini arayıp statik IP alın." önerileriyle gelmeyin.

Çözüm
Örnek olarak:
1619466276660.png

Name kısmına herhangi bir şey yazın MAC Adress ve vereceğiniz IP adresini girip Apply deyin. Sonra modeme reboot atın.
Çıkarken ayarları doğrulayı işaretleyin.
Çıkarken ayarları doğrula seçeneğini işaretliyorum zaten. Sonuç değişmiyor.
IP sabitlemeyi modemden yapmanız gerekir.
Qos ayarları dışında bu işlemi gerçekleştireceğim farklı bir alan mı mevcut? Çünkü Qos ayarlarında IP'yi ekliyorum. TP-Link AC1200 model modemi kullanmaktayım.

Çıkarken ayarları doğrula seçeneğini işaretliyorum zaten. Sonuç değişmiyor.

Qos ayarları dışında bu işlemi gerçekleştireceğim farklı bir alan mı mevcut? Çünkü Qos ayarlarında IP'yi ekliyorum. TP-Link AC1200 model modemi kullanmaktayım.
DHCP açık olabilir mi?

DHCP açık olabilir mi?
Evet hocam servislerden kontrol ettim şimdi. Başlangıç türü otomatik, hizmet durumu ise çalışıyor şeklinde. Başlangıç türünü el ile yapıp, durdurmam mı yapmam gerekiyor?
Modem ayarlarında da etkin olarak görünmekte.

Modem Arayüzünden Port Açmanız Gerekiyor Daha Detaylı Bilgi için:

Attığınız linkteki işlemlerin aynısı yapmıştım port açma dışında. Sizin attığınız sitede port açma kısmı çalışmadığı için şöyle bir link buldum. Port açmak için yapmam gereken işlem bu mu acaba?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Evet hocam servislerden kontrol ettim şimdi. Başlangıç türü otomatik, hizmet durumu ise çalışıyor şeklinde. Başlangıç türünü el ile yapıp, durdurmam mı yapmam gerekiyor?
Modem ayarlarında da etkin olarak görünmekte.

Attığınız linkteki işlemlerin aynısı yapmıştım port açma dışında. Sizin attığınız sitede port açma kısmı çalışmadığı için şöyle bir link buldum. Port açmak için yapmam gereken işlem bu mu acaba?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
DHCP ayarlarından Statik IP atayacaksınız hocam. Bilgisayarınızın MAC adresini girerek istediğiniz IP Adresini atayacaksınız. Bu işin port açmayla alakası yok.

Geri
Yukarı