iPhone 11 kameradan tıkırtı geliyor

Deffizy

Hectopat
Arkadaşlar, bugün tesadüfen kameradan tıkırtı sesi geldigini duydum. Bu sesi duymak çok zor ortamın çok sessiz olması lazım. Telefonu yatay çekilde yukarı aşagı sallayınca kamera kısmından hafif bir tıkırtı sesi geliyor. Bu normal bir durum mu? 11 kullanan arkadaşlar deniyip kendisinde bu durumun olup olmadıgını bilgilendirirse çok sevinirim.

iPhone SE 2. nesilde de aynı şekilde vurulunca tıkırtı duyuluyor ve hiçbir şekilde kullanıma etki etmiyor. OIS‘ten geliyor o ses. Çoğu kullanıcı aynı sorunu yaşıyor ve Apple bunu üretim hatası olarak kabul etmiyor.

Bu normal. OIS yani Optik sabitleyiciden gelmektedir. Kamera ile çekim yaparken titreşimi engellemek için motorlar sayesinde daha stabil hale getirmeye çalışıyor görüntüyü ama kamera kapalıyken salladığınızda aktif olmadığından ses çıkarıyor.

Arkadaşlar şunu belirteyim kamera performansı açısından bir sıkıntı teşkil etmiyor zaten duyulması çok zor bir ses iyice dikkatli dinlemek lazım.
Bu normal. OIS yani optik sabitleyiciden gelmektedir. Kamera ile çekim yaparken titreşimi engellemek için motorlar sayesinde daha stabil hale getirmeye çalışıyor görüntüyü ama kamera kapalıyken salladığınızda aktif olmadığından ses çıkarıyor.

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Kamerayı açıp aynı şekilde telefonu sallayınca tıkırtı sesi gelmiyor.

Arkadaşlar şunu belirteyim kamera performansı açısından bir sıkıntı teşkil etmiyor zaten duyulması çok zor bir ses iyice dikkatli dinlemek lazım.
Ben de ilk aşamada çok kötümsedim. Hatta ufak bir sinir bozukluğu yaşatıyor, ses cidden çok rahatsız edici ve verilen paraya rağmen böyle bir durumla karşılaşmak sinir bozucu. Sonradan alışılıyor ama pek fazla takılmamak lazım. :)

Ben de ilk aşamada çok kötümsedim. Hatta ufak bir sinir bozukluğu yaşatıyor, ses cidden çok rahatsız edici ve verilen paraya rağmen böyle bir durumla karşılaşmak sinir bozucu. Sonradan alışılıyor ama pek fazla takılmamak lazım. :)

Böyle şeyleri çok takmamak lazım dediginiz gibi ama o kadar para veriyoruz insan bir endişe ediyor :)

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Kamerayı açıp aynı şekilde telefonu sallayınca tıkırtı sesi gelmiyor.
Rica ederim. Uygulama açıkken lens cihazın sarsıntısına göre kendini sabit tutuyor çünkü aşırı kuvvetli sallarsanız gelebilir ama işin suyunu çıkartmaya gerek yok 😁
Ayrıca telefonu kapatıp açarken de gelebilir. Problem değil kısaca :)

Geri
Yukarı