iPhone 11 şebeke aramalarında mikrofon kötü çalışıyor

Cengizhan0000

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,

Yenilenmiş bir iPhone 11 almıştım ve telefonu yaklaşık 2 haftadır falan kullanıyorum. Ancak son 2 gündür yalnızca operatör kullanarak yaptığım konuşmalarda konuştuğum kişilerden sesimin çok boğuk ve az geldiği uyarılarını almaya başladım.

Telefonda birden fazla mikrofon olduğunu biliyorum. Ve konuşma hoparlördeyken sesim gayet iyi gidiyor. Bu yüzden başta "acaba şarj soketine yakın olan mikrofon mu arızalı?" gibi düşüncelere kapılmama sebep oldu. Ancak gariptir ki WhatsApp'tan yaptığım aramalarda hoparlör kapalıyken de sesim karşıya gayet iyi gidiyor. Eğer şarj soketine yakın mikrofon arızalı olsa yine hoparlöre almadan konuşamıyor olmam gerekmez miydi?

Biraz araştırdığımda erişilebilirlik/ses-görsel/telefonda gürültü Engelleme'yi kapat/ seçenekleri ile operatör konuşmalarındaki sorunu çözenler olduğunu fark ettim ancak bende bu da işe yaramadı.

Tamir düşündüm ancak komple şarj soketi kısmını değiştiriyolarmış. Bu da 1500 TL'ye falan denk geliyor. Daha sorunun ne olduğunu bile bilmezken böyle bir miktar ödemek istemedim açıkçası.

Daha önce bu veya benzer bir sorunu yaşayanınız oldu mu? Olduysa nasıl çözdünüz? Sizce ben ne yapmalıyım? Direkt tamire göndereyim mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yenilenmiş telefon almayı öncelikle kimseye önermiyorum. Ayrıca iyice temizliğini yapın mikrofon kısmının ve App Store'da arıza tespit uygulamaları olması lazım. Telefonun her şeyini ekranını vs. de test edebiliyorsunuz. O uygulamalardan birisini kullanıp bakabilirsiniz.

Yenilenmiş telefon almayı öncelikle kimseye önermiyorum. Ayrıca iyice temizliğini yapın mikrofon kısmının ve App Store'da arıza tespit uygulamaları olması lazım. Telefonun her şeyini ekranını vs. de test edebiliyorsunuz. O uygulamalardan birisini kullanıp bakabilirsiniz.
Temizliğini yaptım ancak değişen pek bir şey olmadı. Araştırdım ama dediğiniz gibi bir uygulama da bulamadım maalesef. Bildiğiniz veya aklınızda olan bir uygulama varsa paylaşma şansınız var mı?

Whatsapp, instagram gibi uygulamalar özellikle görüntülü görüşmelerde Ön kamera yanındaki mikrofonu kullanıyor. Seslide de o mikrofonu kullanan uygulamalar var. Bu uygulamalarda neden normal geldiğini açıklar sanırım.

Sinyal kalitenizle ilgili de olabilir. Wi-Fi ile arama açıksa kapalı, kapalı ise açık konuma alıp dener misiniz? Sol üstte operatör isminde Turkcell Wi-Fi, Vodafone Wi-Fi yazmasına veya yazmamasına dikkat edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı