iPhone 11'i %60'da şarja takmak zararlı mıdır?

Hocam batarya sağlığı için %20 seviyesinin altına inmeden şarja takın %100 olmadan da şarjdan çıkartın. Sürekli doldur-boşalt yapmak batarya için iyi değil.

Arkadaşlar tartışmaya uzatmaya lüzum yok, iPhone için konuşuyor olursak batarya %20'nin altına düştüğünde zaten şarj etmeniz için sizi uyarır. %80'e ulaştığındaysa yeteri kadar şarj olduğuyla alakalı bir uyarı daha verir.

Konu kapanmıştır, şişme patlama gibi durumlar yok. Bakkal pili değil bunlar, Li-ion.

70-40=30 Bu kadarı saçma abartmayın.
Kullanılabilecek kapasitenin çok düştüğünü zaten belirtmiştim:
Zaten kapasitenin ufak bir kısmını kullanmak anlamına geliyor bu kullanım.

Bunun dışında telefonlarda bu etkinin fazla hissedilmediğini gözlemlediğimi de belirtmiştim:
Ancak telefonlarda bunun büyük bir etkisi gözlemlenmiyor pek gördüğüm kadarıyla.

Ancak başka kullanımlarda, yarın bir gün bir Li-Po pil alırsanız, özellikle elektronikte çalışırken ya da RC hobi ile ilgilenirseniz ihtiyaç duyarsınız genelde, bu dediğimin ne kadar fark hissettirdiğini anlayabilirsiniz. Yine bu tarz işlerle ilgilenen kişilerin yazdıklarını, forumlarda ya da makalelerde, okursanız oralarda da benzer bilgileri bulabilirsiniz.

O tür pillerde etkisi fazla oluyor bu kullanımın. Ayrıca bu ideali, mecburen biraz daha fazla kullanılabiliyor. Zaten orada genelde pil ayrılıp işe şarj-deşarj olarak bakıldığından ortada bir yüzde değeri olmuyor genelde, pilin gerilimi göz önüne alınıyor.

Bence %20'ye kadar kullanın, %20 olunca şarja takın ve %100 değerine kadar doldurun ama %100'de çok durmasın. Ben böyle yapıyorum.

Tam bu konuları bilmem ama az önce araştırdım 100'de böyle 1 saat dursa çok iyi oluyormuş.
Arkadaşlar ben pil sağlığı yüzdesel anlamda demiştim pil patlar falan diye değil iPhone kullananlar bilir yüzdesel bir rakam olur pil sağlığı 2 yıl sonra yüzde 85 83'e düşse yeter.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı