iPhone 12 vs. iPhone 13

@kcg Steve Wozniak'ın böyle bir şey demesi bir anlam ifade etmiyor. 12 serisi ve 13 serisi arasında ekran, kamera, yonga, batarya farklılıkları mevcut. Arada fark var, hiç fark yok demek doğru değil.
Gayet de ifade ediyor Steve sokaktan geçen biri değil ki. Evet tabii ki farklar var olmalı da, fakat eskiden Apple buna S derdi yeni numara vermezdi. Ki S’lerde bile farklar çok daha belirgindi.

Gayet de ifade ediyor Steve sokaktan geçen biri değil ki. Evet tabii ki farklar var olmalı da, fakat eskiden Apple buna S derdi yeni numara vermezdi. Ki S’lerde bile farklar çok daha belirgindi.
Buradaki farklar da gayet belirgin. Nasıl ki 5S, 5 ve 6, 6S modelleri arasında yonga, batarya, kamera farkı var. Iphone 12 ve 13 serisinde de bu farklar var hatta üzerine ekran tarafında da fark var.

Ha 12 serisinden 13 modellerine geçmeye değer mi hayır ama arada fark olmadığı manasına gelmiyor. Hangi amiral gemisi cihaz alırsan al en az iki nesil atlamak gerek güncellemek için. Android tarafında da genel olarak böyle. Ben ayrıca iPhone 13 serisinin kamera performans artışını da yetersiz buldum.

Buradaki farklar da gayet belirgin. Nasıl ki 5S, 5 ve 6, 6S modelleri arasında yonga, batarya, kamera farkı var. Iphone 12 ve 13 serisinde de bu farklar var hatta üzerine ekran tarafında da fark var.

Ha 12 serisinden 13 modellerine geçmeye değer mi hayır ama arada fark olmadığı manasına gelmiyor. Hangi amiral gemisi cihaz alırsan al en az iki nesil atlamak gerek güncellemek için. Android tarafında da genel olarak böyle. Ben ayrıca iPhone 13 serisinin kamera performans artışını da yetersiz buldum.
Hocam fark yok demedim demiyorum zaten. 5 ile 5S arasındaki farkın onda biri yok. Evet batarya iyileşti tamam. Kaç saat daha fazla ekran süresi alıyor önceki modele göre bir mi mesela? Veyahut yonga gelişti eyvallah. Yeni mimariye mi geçildi? Kağıt üzerindeki milisaniyelerden daha farklı ne kattı? Elimde 12 Pro Max olsun, bir yıl sonra çıkan 13 Pro Max’in beni heyecanlandırması gerekir farklı deneyim sunması gerekir olanı yarım kademe güncellediler bu geçişte.

5 ile 5S arasındaki farkın onda biri yok.
Yukarıda izah ettim. 5 ve 5S modelinden arasındaki fark yonga, kamera ve batarya idi. Bu modelin de bataryası 5 modeline göre 2 saat arttı.

Yeni mimariye mi geçildi?
İlla yeni mimariye geçilmesi gerekmiyor. Telefon pazarındaki en güçlü CPU A15. Aynı zamanda GPU olarak da en güçlüsü ve GPU'su farklı bir model. CPU tarafında da tek çekirdek performansında ciddi bir artış olmasa da çoklu çekirdekte büyük bir fark söz konusu. Ayrıca kullandığı çekirdek mimarileri de aynı değil. A14 modelinde kullanılan çekirdekler Firestorm ve Icestorm idi. A15 modelinde ise Blizzard ve Avalanche var.

Kaç saat daha fazla ekran süresi alıyor önceki modele göre bir mi mesela?
13 Pro, 12 Pro modelinden 1.5 saat daha fazla şarj ömrü sunuyor. 13 Pro Max ile 12 Pro Max arasında da 2 saat batarya farkı var. 13 ve 12 arasında da 2.5 saatlik batarya farkı var.

Hâlâ ısrarla 5 ve 5s ile arasındaki gibi farkın onda biri yok gibi saçmalıklarda bulunmayın.

Diğer mesajımda da dedim 12 serisinden 14 serisine ancak geçilir. En az iki nesil atlamak gerekiyor değmesi için.

Azımsanacak kadar değişiklik olmadığını söylemek doğru değil. Kimse devrim yapıldı demiyor ama Wozniak'ın açıklamasını atıp ben aradaki farkı anlayamadım gibi bir durum da söz konusu değil.

Konuyu da uzatmanın anlamı yok.

Son düzenleme:
Kesinlikle. 5 ve 5S kadar fark var diyorsunuz ama 12’den 13’e geçmek mantık dışı oluyor, halbuki 5 ile 5S arasında dağlar kadar fark vardı 🥱 Kağıt üzeri değil pratik önemli her zaman…
O zaman ile şimdiki dönemler aynı değil. O dönemki Android cihazlarda yeni modelleri çıktığında fark yaratıyordu. Güncel cihazlarda böyle farklılıklar tek nesilde çok ciddi olmuyor artık. 5S ve 5 modellerin arasındaki en önemli fark yonga idi, o dönemki yongalar şimdiki yongalar kadar güçlü değildi. İki kat fark söz konusu idi ve hemen hissediliyordu. Günümüzdeki yongalar ve cihazlarda bu farkları gündelik kullanımda fark etmek artık zor. Yongalar fazlasıyla güçlü olduğu için. Ayrıca aynı durum kamera için de söz konusu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı