iPhone 13 nasıl şarj edilmeli?

men0fhonor

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Merhaba iPhone 13 kullanıyorum. Daha yeni aldığım için henüz Adaptör elime ulaşmadı. Bende laptopumdaki Type-C portundan şarj ediyorum. %20 ile %80 arasında kullanılması söyleniyor genelde. Bu doğru mu doğruysa kullanılan batarya teknolojisinden dolayı mıdır? %100 şarj etmenin nasıl bir zararı var anlamadım.

Bildiğim kadarı ile doğru bilgi değil, en azından yeni nesil cihazlar için doğru değil diye biliyorum. İstediğin gibi kullan fakat %90'ın üzerine çıktığı zaman şarj alımı yavaşlıyor diye biliyorum. Bataryayı korumak için diye biliyorum.

Merhaba, öncelikle %100 şarj etmenin hiç bir zararı olmaz. Olayı şöyle özetleyeyim;

Ayarlar/Pil/Pil Sağlığı/İyileştirilmiş Pil Şarjı seçeneğinin açık olup olmadığını kontrol edin. Bu özelliği açtığınızda iPhone şarj etme rutininizi öğrenir.

Yani kendimden örnek verecek olursam genelde gece 01:00 gibi telefonumu şarja koyarım sabah 08:00 gibi de çıkartırım. iPhone bu rutini öğreniyor ve öncelikle telefonu %80'e kadar şarj edip, şarj etmeyi durduruyor. Ardından şarjdan çıkartacağım saate yaklaştığında ise tekrar şarj etmeye başlayıp bataryayı %100 yapıyor.

Bir başka tavsiyem batarya %20'nin altına inmeden şarja koymanızı tavsiye ederim, sürekli tam boşaltıp, doldurmak zarar verebilir.

Son olarak ise geçen sene Ekim ayından beri iPhone 13 Pro Max kullanıyorum, hep bu şekilde şarj ediyorum ve şu an pil sağlığım %99.

Yani kendimden örnek verecek olursam genelde gece 01:00 gibi telefonumu şarja koyarım sabah 08:00 gibi de çıkartırım. iPhone bu rutini öğreniyor ve öncelikle telefonu %80'e kadar şarj edip, şarj etmeyi durduruyor. Ardından şarjdan çıkartacağım saate yaklaştığında ise tekrar şarj etmeye başlayıp bataryayı %100 yapıyor.

Öncelikle teşekkür ederim, gayet açıklayıcı ve net bir şekilde yazdığınız için. Böyle bir özellik olduğunu biliyordum ama böyle çalıştığını bilmiyordum. Ayrıca pil sağlığınızı 8-9 aylık bir süreçte iyi bir şekilde korumuşsunuz. Dediklerinizi dikkate alacağım.

Telefonu %100 şarj etmenin hiçbir zararı olmaz. Şarjda oyun oynamayın, ağır işlemci yükü gerektirecekler işlemler yapmayın yeterli. %15 %20 civarında da şarja takmayı ihmal etmeyin.
%20 ile %80 olayı gerçek değildir. Apple müşteri hizmetlerine sorduğunuzda, bu bilgi asılsızdır cevabını alacaksınız. Telefonumu %10 ile %100 arasında kullanırım genelde. Çok nadir de olsa %20 civarında şarja takarım. Sakın unutmayın, telefon şarjda iken telefonu tamamen unutmanız gerekiyor, yani şarja takılı oyun oynayayım, Instagram'da geziniyim, film dizi izleyim olayına girerseniz bataryaya o zaman zarar verirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı