iPhone 13 özellikleri nasıl olur?

Ego tatmini falan değil. Herkes sizin gibi günlük ihtiyaçlarını gider miyor telefonda. Artık bilgisayarda yapılan işlerin çoğu telefondanda yapılabiliyor. Mesela telefondan Zoom'da toplantı yapılıyor, birisi "şu şu yazıyı şöylemi yazmışız böyle mi yazmışız bakar mısın" Zoom'u arka plana atıp Chrome'u açıyor ve "şöyle yazmışız" diyor. Bu olayları yapmak için ne lazım? İşlemci ve RAM. 2 GB'lık bir RAM ile dene bakalım o işleri o zaman gereksizmiymiş gör. İnsanlar ihtiyaçlarına göre alıyor telefon, ben illa düşük kapasiteli bir telefonmu alayım? Teknolojinin gelişmesini gereksiz bir yarışmış gibi bakmayın.

Edit: İmla

Şimdi bana saymış olduğun her işlemi en kaliteli bir şekilde yapabilen şu an hala 6S telefonlar var. Farkında mısın? Benim burada gereksiz demekteki kastım şu; firmalar çıkardığı telefonları ve işletim sistemlerini en iyi şekilde optimize etmeyi çok iyi biliyor. İşlerine gelirse tabii. 8 GB RAM'e sahip Android telefonun yapamadığını 3 GB RAM'e sahip iOS bir telefon yapıyorsa, senin bu söylediğin her şey tek kalemde çöp oluyor. Kızdığım nokta şişirilmiş RAM, kamera ve depolama alanları ile maalesef kalite sağlanmıyor. Hepsini geçtim evet bu artık bir ego tatmini. Ayrıca zaten yine yukarıda demişim ki herkes ihtiyaca yönelik alıyor. Ayrıca teknolojik gelişim demek RAM ve depolama ekleyip işlemci güncellemesi yapıp piyasaya sürmek demek değildir. İnovasyon kavramını öğrenip sonra gelişmeden bahset hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stabilden kasıt neye göre kime göre? İşi telefonda olan biri için stabilize 4x iken telefonu alo demek için kullanan birine x özellikler yeter. Örnek verdim ben dellendirmeyin beni.
Stabilden kasıt örnek olarak İphone 6S telefonların hala güncelleme alıp ve piyasadaki çoğu telefonu tokatlayabilmesi ise evet haklısın. Fakat ben şişirilmiş özelliklerde herhangi bir telefon alıp 1 sene sonra çöp oluyorsa yemişim öyle RAM'i de, depolamayı da işlemciyi de. Demek istediğim şey eğer bir ürün yapılıyorsa, gereği kadar özelliği en kaliteli şekilde sunmaları. Emin ol hem daha gerçekçi hem de daha kaliteli bir deneyim yaşarsın bu şekilde.

Stabilden kasıt neye göre kime göre? İşi telefonda olan biri için stabilize 4x iken telefonu alo demek için kullanan birine x özellikler yeter. Örnek verdim ben dellendirmeyin beni.

Stabilden kasıt ne yaparsan yap yine stabil demek :D. Stabil demek herkese göre stabil demek :D. Aman efendim lütfen dellenmeyin buyrun size 32 GB RAM'li ürettik :D.

Şimdi bana saymış olduğun her işlemi en kaliteli bir şekilde yapabilen şuan hala 6s telefonlar var. Farkında mısın? Benim burada gereksiz demekteki kastım şu; firmalar çıkardığı telefonları ve işletim sistemlerini en iyi şekilde optimize etmeyi çok iyi biliyor. İşlerine gelirse tabii. 8 GB RAM'e sahip Android telefonun yapamadığını 3 GB RAM'e sahip IOS bir telefon yapıyorsa, senin bu söylediğin her şey tek kalemde çöp oluyor. Kızdığım nokta şişirilmiş RAM, kamera ve depolama alanları ile maalesef kalite sağlanmıyor. Hepsini geçtim evet bu artık bir ego tatmini. Ayrıca zaten yine yukarıda demişim ki herkes ihtiyaca yönelik alıyor. Ayrıca teknolojik gelişim demek RAM ve depolama ekleyip, işlemci güncellemesi yapıp piyasaya sürmek demek değildir. İnovasyon kavramını öğrenip sonra gelişmeden bahset hocam. Bu arada istediğin kadar dellenebilirsin.
İstediğin kadar dellenebilirsin derken? Ağzını topla forum burası, eğer yapamıyorsan inci sözlükte "panpalarınla" takılabilirsin. Üstelik 6s telefon Mobil photosop, Pdf reader, chrome ve zoomu aynı anda stabil şekilde çalıştırabiliyormu? Birde 1 yıl sonra çöp olan telefon örneği verir misin bana? Ego tatmini ise seçtiğin arkadaşlara bak ben daha önce hiç "şu kadar gb ram var, şöyle işlemci böyle kameram var" diyen birine rastlamadım.

Son düzenleme:
İstediğin kadar dellenebilirsin derken? Ağzını topla forum burası, eğer yapamıyorsan inci sözlükte "panpalarınla" takılabilirsin. Üstelik 6s telefon Mobil photosop, Pdf reader, chrome ve zoomu aynı anda stabil şekilde çalıştırabiliyormu? Birde 1 yıl sonra çöp olan telefon örneği verir misin bana? Ego tatmini ise seçtiğin arkadaşlara bak ben daha önce hiç "şu kadar gb ram var, şöyle işlemci böyle kameram var" diyen birine rastlamadım.

Dellendirmeyin beni diye cümleyi bitirmek çok mantıklıymış gibi beni mi uyarıyorsun? İnci sözlük v.s diyerek de önyargıda bulunman ayrı bir konu tabii ki. Buna cevap vererek kendimi yormak istemiyorum. Seviye belli sonuçta. Komik . 2015 yılında çıkan bir telefon 6 sene boyunca güncel ve stabil kalabilmiş. Bunu yaparken de güncel olan her uygulamayı sorunsuz çalıştırmış. 1 sene sonra donanım olarak değil fakat yazılım olarak çoğu Android telefon maalesef ilk günkü kondisyonda çalışmıyor. (Üst segment amiral gemileri hariç.) Demem o ki verdiğin örneklerin hepsi spesifik durumlar. Sen olayı sırf haklı çıkmak için yokuşa sürüyorsun. Kaldı ki kimse RAM'ım şu kadar, bu bu kadar diye hava atmıyor zaten. En son çıkan ve özellik olarak en şişirilmişini almak bir ego tatmini oluşturuyor. Anlam olarak çıkardığın şeylerin hepsi saçma şeyler hocam. Yazdığım şeylerin hepsini iyi anlamaya çalış.

Ek olarak teknolojik gelişme demek yukarıda yine dediğim gibi şişirilmiş donanım parçaları koymak demek değildir. Yarın bir firma çıkar "kardeşim ben 3 GB RAM ile maksimum performans sağlamanın bir yolunu buldum. Stabilitede ve güncel olan her işlemde sıkıntısız bir deneyim vadediyorum" der ise o zaman derim ki eyvallah kardeşim sen teknolojiyi bir tık öne taşımışsın. Maksimum verimi, donanımları şişirmeden sağlamışsın. Bunun nesini anlamadın onca yazıdan sonra? Benim anlatmaya çalıştığım şey aslında hiçbir işe yaramayan şişirilmiş donanımların asıl amacını yerine getirmemesi. Donanımları şişireceğinize, en kaliteli şekilde sistem çalışmasını senkronize edin.

Dellendirmeyin beni diye cümleyi bitirmek çok mantıklıymış gibi beni mi uyarıyorsun? İnci sözlük v.s diyerek de önyargıda bulunman ayrı bir konu tabii ki. Buna cevap vererek kendimi yormak istemiyorum. Seviye belli sonuçta. Komik . 2015 yılında çıkan bir telefon 6 sene boyunca güncel ve stabil kalabilmiş. Bunu yaparken de güncel olan her uygulamayı sorunsuz çalıştırmış. 1 sene sonra donanım olarak değil fakat yazılım olarak çoğu Android telefon maalesef ilk günkü kondisyonda çalışmıyor. (Üst segment amiral gemileri hariç.) Demem o ki verdiğin örneklerin hepsi spesifik durumlar. Sen olayı sırf haklı çıkmak için yokuşa sürüyorsun. Kaldı ki kimse RAM'ım şu kadar, bu bu kadar diye hava atmıyor zaten. En son çıkan ve özellik olarak en şişirilmişini almak bir ego tatmini oluşturuyor. Anlam olarak çıkardığın şeylerin hepsi saçma şeyler hocam. Yazdığım şeylerin hepsini iyi anlamaya çalış.

Ek olarak teknolojik gelişme demek yukarıda yine dediğim gibi şişirilmiş donanım parçaları koymak demek değildir. Yarın bir firma çıkar "kardeşim ben 3 GB RAM ile maksimum performans sağlamanın bir yolunu buldum. Stabilitede ve güncel olan her işlemde sıkıntısız bir deneyim vadediyorum" der ise o zaman derim ki eyvallah kardeşim sen teknolojiyi bir tık öne taşımışsın. Maksimum verimi, donanımları şişirmeden sağlamışsın. Bunun nesini anlamadın onca yazıdan sonra? Benim anlatmaya çalıştığım şey aslında hiçbir işe yaramayan şişirilmiş donanımların asıl amacını yerine getirmemesi. Donanımları şişireceğinize, en kaliteli şekilde sistem çalışmasını senkronize edin.
Android istese de çok iyi bir optimizasyonu olamaz çünkü Android her telefonda olan bir işletim sistemi hepsine uyumlu olması için içine fazladan yüzbinlerce satır kod koyuyorlar bu da optimizasyon sorununa neden oluyor, iOS ise sadece tek iPhone cihazlar için geliştiriliyor. Android açık kaynak, iOS kapalı kaynak. Android Java kullanıyor, iOS objektif-C ve Swift kullanıyor. Apple yılda 1-2 telefon çıkarırken Android sistemli sayısız telefon çıkıyor herbirini ayrı ayrı optimize edemezsin. Apple ile Android'i karşılaştırmanda komik. İnci sözlük'e önyargıda bulunmuyorum bizzat İnci ve Ekşi sözlükte yazardım eski zamanlar. Oranın ciğerini biliyorum. En sonada şakasına dellendirmeyin beni yazdım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Android istese de çok iyi bir optimizasyonu olamaz çünkü Android her telefonda olan bir işletim sistemi hepsine uyumlu olması için içine fazladan yüzbinlerce satır kod koyuyorlar bu da optimizasyon sorununa neden oluyor, iOS ise sadece tek iPhone cihazlar için geliştiriliyor. Android açık kaynak, iOS kapalı kaynak. Android Java kullanıyor, iOS objektif-C ve Swift kullanıyor. Apple yılda 1-2 telefon çıkarırken Android sistemli sayısız telefon çıkıyor herbirini ayrı ayrı optimize edemezsin. Apple ile Android'i karşılaştırmanda komik. İnci sözlük'e önyargıda bulunmuyorum bizzat İnci ve Ekşi sözlükte yazardım eski zamanlar. Oranın ciğerini biliyorum. En sonada şakasına dellendirmeyin beni yazdım.
Bak ben senin demek istediğini zaten anlıyorum. Dediğin şeyde de haklısın. Fakat bu kadar yazının temelinde senin dediğin şey yatıyor zaten. Sırf özellik yarıştıracağım, kamera yarıştıracağım ve tasarım yarıştıracağım diye sayısız model çıktı farkında mısın? En basit örneği eski yıllarda Samsung tarafında amiral gemisi sınıfı, orta segment sınıf ve bir de düşük bütçeli sınıfa giren birkaç model vardı. Fazlasına da lüzum yoktu. Fakat son yıllarda sayısız gereksiz model çıktı. Demek istediğim ana 3 model olsa ve her sene o modelleri daha da iyi bir hale getirmeye çalışsalar emin ol çok daha kaliteli işler görürüz. Batarya kapasitesi büyük olduğu için M diye bir seri çıktı. Özellikleri diğer serilerle aynı. Kardeşim buna ne gerek var? Yap adam gibi optimizasyonunu sür piyasaya. Zaten o optimize sayesinde pilin de yeteri kadar güçlü olacak. Demek istediğim şey bu. Yüzlerce model ile çalışmak yerine, az bir model ile çok kaliteli işler yapmak önemli. Apple da farkındaysanız fazla model çıkardığı günden beri saçmalamaya başladı.

Her seneki telefonun işlemcisinin sayısına +1 eklerler, kamera sayısına +1 yaparlar vs. bunlar teknolojiden anlamayan insanların cevaplarıdır. Şimdi ise kendi öngörülerime geleyim.
Adının 13 değil 12S olacağını düşünüyorum. Geçiş serisi olacak ve birçok şeyi (Touch ID'nin geri dönmesi tarzı yenilikler gibi) iPhone 13'e saklayacaklar. Adının ne olacağı önemli değil, 13 de olsa 12S de olsa geçiş serisi olacak.
İşlemci A15 olacak. M1 değil. 5nm litografi kullanır.
Lensler değişecek, daha büyüyecek gibi görünüyor. 2 Kameralı iPhone 12 modelinde kameralar çapraz duracak. Ayrıca iPhone 12 Pro Max'in kamerasındaki gimble'ı tüm modellere ekleyebilirler. Apple ProRAW'ı da bir hayal (olacağına inanmayıp sadece umarak) tüm iPhone'lara bekliyorum :(.
Ekran tazeleme hızı sadece Pro modellerde artacak. 120 Hz olacağına inanıyorum
iPhone 12S mini/iPhone 13 Mini yerine iPhone SE görebiliriz. Millet Mini'yi beğenmemişti.
Çentik küçülecek.
Çentiğin küçülmesindeki en büyük etken yüz tanıma sensörünün küçülmesi olacak.
Telefonlar 12 serisine göre birkaç mm kalınlaşacak.
Lens değişimi kamerayı ciddi oranda geliştirecek. Işık duyarlılığı, gece modu, büyük oranda gelişir.
1 TB modeller göreceğiz.

Telefonların lansmanını her sene yaptığım gibi anlık izleyeceğim. Hemen sonrasında bu konuyu hortlatıp yazdıklarımın kaçı tutmuş bakacağım. Takipte kalın :).

Nedense yıllar geçtikçe artan bu açlığın sebebini anlamış değilim. Tutturmuşlar bi 60 Hz, 120 Hz muhabbeti. Telefonlar telefon olmaktan çıktı artık, tabiri caizse özellik yarıştırır hale geldiler. Her marka bilip bilmediği her konuda bir model çıkarmaya çalışır oldu. Arkadaşlar telefon kullanırken ekran tazeleme oranının çok iyi olması ne etkileyecek allah aşkına? Ya da atıyorum bir telefonda stabil bir mobil deneyim için 3 GB RAM yetiyor ise 8'e ne gerek var? Kaldı ki İOS sistemlerde 2-3 GB RAM değerleri fazlasıyla yetiyor. Hepsinden ziyade her sene aynı özellikleri çıkartıyor diye kızdığımız Apple bunun farkında değil mi sizce? Adamların yaptığı en iyi şey var olan bir özelliği en stabil ve en iyi şekilde sunmak. Niye takılıyor insanlar aynı özellik meselesine o da ayrı bir mevzu.

Ek olarak hepimizin telefonda yapmış olduğu şeyler belli. Fotoğraf çek, günlük medya kullanımı ihtiyacını gider, belli başlı oyunları oyna ve iletişim kur gibi. Bu işleri en stabil ve en güzel şekilde yapabilecek olan bir telefonun da özellikleri öyle uçuk kaçık değil zaten. Olay artık bak benimki daha iyi, benimkinde 4 kamera var, seninki eski model tarzında ego tatminine geldi.
Adam haklı beyler.

Geri
Yukarı